15.06.2020 12:15

40 milionów na działalność kół gospodyń wiejskich

91
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotowała dotacje dla Kół Gospodyń Wiejskich.

Łączna pula na działalność takich organizacji to 40 milionów złotych. Nabór wniosków rozpoczął się 5 czerwca i potrwa do 30 września. Należy się jednak spieszyć, bo jak podkreśla Agencja – środki mogą wyczerpać się wcześniej. O pomoc w złożeniu odpowiedniego wniosku można się zwrócić do powiatowych biur Agencji (ARiMR).

O dotację z budżetu państwa mogą się starać tylko te KGW, które są zarejestrowane w Krajowym rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich. Obecnie w Polsce jest ich 9124 – a w województwie mazowieckim 1173 grup kobiecej aktywności.

Dotacje będą przyznawane jednorazowo i wyniosą od 3 do 5 tysięcy złotych (w zależności od liczeby członków Koła). 

Ostatnio na forum mieszkańców naszej gminy pojawiły się komentarze, że pieniądze na takie organizacje w obliczu pandemii powinny być skierowane gdzie indziej. Takie słowa są po prostu wyrazem braku szacunku dla naszych sąsiadek, mam i babć, które wspólnie działają na rzecz naszej gminy i integrują mieszkańców choćby wokół ciekawych wydarzeń kulturalnych.

Koła Gospodyń Wiejskich to świetny przykład aktywizacji mieszkańców. To tam nierzadko zaczyna się społeczeństwo obywatelskie, tak bardzo potrzebne Polsce w niepewnych czasach.

Zachęcam do wnioskowania o rządowe dotacje. Korzystając z okazji chciałabym podziękować Paniom zrzeszonym w gminnych Kołach Gospodyń Wiejskich – mówi Małgorzata Pachecka, wójt gminy Michałowice.

Samorząd docenia Wasz wkład w naszą społeczność, integrację mieszkańców i kultywowanie polskich tradycji. W obecnej sytuacji dołączam jeszcze życzenia zdrowia. Obyśmy szybko spotkały się na przygotowanych przez Was wydarzeniach – dodaje pani wójt.

Opublikowany przez: Agnieszka Rzewuska
Podobne tematy: kola gospodyń wiejskich