Archiwalny
Data wydarzenia: 11.02.2014

Bezpieczny Lód

169
W gminnych szkołach, w dniach 11-13 lutego, odbyły się szkolenia dotyczące zagrożeń związanych z wejściem na zamarznięte zbiorniki wodne. Uczniowie dowiedzieli się jak bezpiecznie zachowywać się w pobliżu i na tych akwenach. Spotkania pn. „Bezpieczny lód”, nad którymi patronat objął Wójt Gminy Michałowice, były wspólnym przedsięwzięciem gminy oraz strażaków OSP Nowa Wieś.

 

Strażacy: Mariusz Janczak, Cezary Haber, Jerzy Pokropek oraz Kacper Pokropek, jeszcze przed feriami, spotkali z uczniami klas IV – VI szkół podstawowych z Komorowa, Michałowic i Nowej Wsi, aby opowiedzieć im o zagrożeniach z jakimi można spotkać się przebywając w pobliżu i na zamarzniętych akwenach wodnych. Prowadzący radzili jak zachowywać się  w trudnych sytuacjach.

 

Po pierwsze, mówili, powinniśmy nauczyć się rozróżniać lód. Wyróżniamy lód czarny i lód biały. Lód czarny jest bezpieczny, ponieważ zamarzał w krótkim czasie, nie ma w nim pęcherzyków powietrza, jest bardzo twardy i wytrzymały. Natomiast duże zagrożenie stanowi lód biały, który dlatego ma białą barwę, ponieważ zamarzał i odmarzał, jest pokruszony i popękany, połączony ze śniegiem i zawarte są w nim pęcherzyki powietrza. Na taki lód – przestrzegali– nie wchodzimy. Apelowali też o zdrowy rozsądek i o umiejętność przewidywania.

 

Natomiast, gdy znajdziemy się w krytycznej sytuacji – podkreślali prowadzący, staramy się nie wpadać w panikę. Po pierwsze pamiętamy o numerze telefonicznym - 112 lub 998 i jak najszybciej powinniśmy zadzwonić, aby wezwać pomoc. Jeśli takiej możliwości nie mamy, próbujemy własnymi siłami ratować się – mówili strażacy. Po pierwsze, gdy lód pod nogami się załamuje, wtedy nie należy stać, ale trzeba położyć się jak najszybciej, tak, by jak największą powierzchnią przylegać do lodu i powoli przesuwać się do brzegu. Nie należy wykonywać  gwałtownych ruchów – przestrzegali. 

 

Strażacy przywoływali różne sposoby bezpiecznych zachowań. Zachęcali też do korzystania z kolców lodowych, przyrządu, w który warto się wyposażyć, gdy chodzimy po lodzie. Jest to lina zakończona uchwytami z kolcami, która ułatwia przesuwanie się po śliskiej nawierzchni.  

Podczas spotkań strażacy pokazywali również filmy szkoleniowe. A na zakończenie uczestnicy pogadanki otrzymali odblaskowe upominki,  workoplecaki "Bądź widoczny" z logo gminy Michałowice. 

 

Na zakończenie strażacy  życzyli dzieciom wspaniałych, pełnych wrażeń,  ale też bezpiecznych ferii!

Zobacz także