16.04.2012 12:05

Dewastacja grobów na cmentarzu w Michałowicach

25
W czwartek, po Świętach Wielkanocnych, na michałowickim cmentarzu doszło do dewastacji nagrobków. Skradziono krzyże, płaskorzeźby i litery, zniszczono wiele ozdób. Po wszczęciu dochodzenia przez Komendę Policji w Pruszkowie, powiadomiono także stołeczne jednostki o dokonanym przestępstwie, w celu obserwacji podejrzanie zachowujących się osób.
Na rezultaty akcji nie czekano długo. Już w piątek, 13 kwietnia br, w warszawskim metrze zaobserwowano mężczyznę, który przemieszczał się z dwiema torbami, w jednej z nich odznaczał się krzyż. Po wylegitymowaniu mężczyzny i jego dziwnym zachowaniu, sprawdzono jego personalia w bazie policji. Okazało się, że był już notowany za podobne kradzieże. Po skontrolowaniu zawartości toreb, stwierdzono, że znajdują się w nich skradzione ozdoby cmentarne. Mężczyzna po przesłuchaniu przyznał się skąd one pochodzą, wskazał także miejsce porzucenia innych przedmiotów, wg niego bezwartościowych.

Obecnie policja wykonuje czynności wyjaśniające, w celu postawienia zarzutów sprawcy przestępstwa. Zbierany jest materiał dowodowy, zgłaszają się kolejni poszkodowani, zdewastoanych jest blisko 120 grobów, przesłuchiwani są świadkowie.

Sprawca dewastacji i grabieży, 33 letni Roman G., trafił do celi, sąd zadecydował o tymczasowym jego aresztowaniu na 3 miesiące. W areszcie może spędzić kolejne 8 lat.

Wykorzystano zdjęcia zamieszczone na stronach internetowych:

Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie http://kpppruszkow.policja.waw.pl


oraz Komendy Stołecznej Policji http://www.ksp.waw.pl/

Autor: Katarzyna Stygińska
Opublikowany przez: Stanowisko ds. promocji