02.09.2020 14:20

Dzień Bezpieczeństwa w Gminie Michałowice

56
W sobotę 29.08 o godz. 10.00 na terenie boisk szkoły podstawowej w Michałowicach oraz na odcinku ul. Szkolnej odbył się Dzień Bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo to słowo, z którym mamy kontakt od najmłodszych lat.  To słowo chyba najczęściej powtarzane przez rodziców, gdy ich pociechy wychodzą z domu, wyjeżdżają na wakacje, idą pobiegać, pojeździć na rowerze czy rolkach. Dlatego podczas obchodów Dnia Bezpieczeństwa, w ramach jednej imprezy, poświęcano uwagę różnym aspektom związanych z bezpieczeństwem.

Odbyły się symulacje wypadków komunikacyjnych. Specjaliści pokazywali jak pomóc poszkodowanym, co zrobić, jak się zachować, kiedy ewakuujemy poszkodowanego z auta, jak je zabezpieczamy i wiele innych cennych wskazówek. W pokazach wzięli udział nasi lokalni policjanci, strażacy i ratownicy, a symulacje przeprowadzono z wykorzystaniem prawdziwych pojazdów.

Symulatory pomogły uczestnikom sprawdzić jak wygląda dachowanie, jakie siły działają na pasy przy zderzeniu oraz niezależnie przy otwarciu poduszki powietrznej.

Ci uczestnicy wydarzenia, którzy mieli ze sobą rowery i kaski mogli sprawdzić swoją wiedzę lub szkolić się w miasteczku drogowym dla rowerzystów. Policjanci z lokalnej jednostki przypomnieli jak bezpiecznie się zachować w różnych sytuacjach, które mogą się zdarzyć w drodze do szkoły, na boisko czy do sklepu.

Przeprowadzono warsztaty obchodzenia się z ogniem. Młodzież mogła poznać sposoby jego gaszenia w sytuacjach domowych. W tej części popisali się strażacy z OSP Nowa Wieś, którzy chętnie dzielili się swoją wiedzą z licznych akcji strażackich. 

Na miejscu zapewniono rozrywkę dzieciom m.in. poprzez stanowisko z planszówkami. Ratownicy MAK przybliżyli zainteresowanym wiedzę, jak należy się zachować w różnych przypadkach ratowania życia ludzkiego. Pokazali jak się należy zachować, jak bezpiecznie podejść do poszkodowanego oraz kiedy tego nie robić, jakie podjąć kroki, żeby mu pomóc.

Na miejscu prowadzono też warsztaty z samoobrony.

Oprawę kulinarną zapewniły panie z Kół Gospodyń Wiejskich. 

Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Aktywnie, Bezpiecznie, Ciekawie - ABC z Funduszy Inicjatyw Obywatelskich Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Patronat nad wydarzeniem objęła Małgorzata Pachecka wójt gminy Michałowice.