W niedawno opublikowanych rankingach nasza gmina znalazła się ścisłej czołówce. Wielki sukces osiągnęli uczniowie gminnych szkół, zajmując 2. miejsce w ogólnopolskim rankingu 100 najlepszych gmin pod względem nauczania w szkołach podstawowych. Natomiast w rankingu miast atrakcyjnych dla biznesu - gmina uplasowała się na 8 pozycji (w kategorii do 50 tys. mieszkańców).


Ranking 100 najlepszych  gmin  pod względem nauczania w szkołach podstawowych ukazał się po raz pierwszy. Został przygotowany przez magazyn społecznościowy Blasting News na podstawie wyników jakie osiągnęli uczniowie klas VI ze sprawdzianu. Tegoroczny test składał się z dwóch części, pierwsza zawierała zadania z języka polskiego i matematyki, druga - z języka nowożytnego, czyli z przedmiotów kluczowych dla dalszej nauki. Ranking został opracowany wyłącznie w oparciu o pierwszą część. 

 

Szkoły podstawowe z gminy Michałowice osiągnęły wielki sukces, zajmując 2. miejsce wśród 2479 gmin w całym kraju, ze średnim wynikiem 79,8%  (szkoła w  Komorowie – 81,7%, w Nowej Wsi – 77,4%  i w Michałowicach – 79,2%). Jest to zarazem najlepszy wynik gmin wiejskich, gdyż lepsze rezultaty osiągnęli tylko uczniowie szkół z warszawskiego Bemowa. 

 

Pierwsza, złota dziesiątka gmin :

1. Warszawa Bemowo (mazowieckie) 80.5%

2. Michałowice (mazowieckie) 79.8%

3. Warszawa Białołęka (mazowieckie) 79.5%

4. Zielonki (małopolskie) 79%

5. Polanka Wielka (małopolskie) 79%

6. Warszawa Mokotów (mazowieckie) 78.8%

7. Podkowa Leśna (mazowieckie) 78.6%

8. Warszawa Bielany (mazowieckie) 78.5%

9. Izabelin (mazowieckie) 78.3%

10. Warszawa Ochota (mazowieckie) 78.2%

 

W najlepszej 100 zabrakło polskich aglomeracji miejskich tj.: jak Szczecin, Katowice, Bydgoszcz czy Toruń. W pierwszej dziesiątce gmina Michałowice jest jedyną gminą z powiatu pruszkowskiego, w którym średni wynik sprawdzianu wyniósł 73,5%. 

Warto nadmienić, że w powiecie pruszkowskim uczniowie naszych szkół uzyskali także najwyższy wynik z drugiej części egzaminu –  języka angielskiego, która nie została uwzględniona w rankingu. Wyniósł on 91,02%, podczas gdy średnia powiatu - 84,8%, a kraju - 78%.

 

Uczniowie szkół podstawowych gminy Michałowice od wielu lat osiągają znakomite rezultaty w nauce, będąc najlepszymi  w powiecie pruszkowskim i plasując się bardzo wysoko w kraju. Owocuje to oczywiście dobrymi osiągnięciami uczniów w kolejnych etapach edukacji, w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. 

Potwierdzeniem tego są np. tegoroczne wyniki egzaminu naszych gimnazjalistów, zamieszczone w poniższej tabeli, w odniesieniu do wyników całego powiatu, województwa i kraju.   

 

egzamin

GMINA 

POWIAT

WOJ.MAZ.

KRAJ

GH-P (j.polski)

73,0

67,9

65

62

GH-H (historia)

74,8

69,7

66

64

GM-M (matematyka)

62,7

55,6

51

48

GM-P (przyroda)

63,7

57,2

52

50

GA-P (j.angielski podstawowy)

86,7

77,0

70

67

GA-R (j.angielski rozszerzony)

73,7

59,2

51

48

 

 

Gratulujemy! Uczniom życzymy doskonałych rezultatów w kolejnym roku szkolnym, a w czasie wakacji dużo odpoczynku i niezapomnianych przeżyć, zaś nauczycielom wielu sukcesów i satysfakcji z pracy oraz uśmiechu na twarzy przez cały rok. 

 

Ranking miast atrakcyjnych dla biznesu corocznie jest przygotowywany  przez  magazyn „Forbes” oraz Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej (COIG). Powstaje w oparciu o wskaźnik przyrostu liczby przedsiębiorstw w danej gminie/mieście w przeliczeniu na 1000 mieszkańców.  Gmina Michałowice ponownie uplasowała się w czołówce  gmin/miast do 50 tys. mieszkańców.  Podobnie jak w ubiegłym roku znaleźliśmy się na 8 miejscu, najwyższej pozycji gminy z powiatu pruszkowskiego, ze wskaźnikiem przyrostu firm w 2014 r. wynoszącym 2,01.  Atutami gminy Michałowice  są bliskość stolicy i międzynarodowego lotniska Okęcie, a także dobre połączenie z drogami krajowymi (do Krakowa i Wrocławia, a także  dobra komunikacja z autostradą do Poznania).  Niewątpliwie do wysokiej pozycji w rankingu przyczyniły się sprzyjające warunki dla rozwoju budownictwa mieszkaniowego – bardzo wysoki wskaźnik istniejącej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, nakładów na  przebudowę infrastruktury technicznej (ulice, chodniki, ciągi pieszo rowerowe, urządzenia melioracyjne), jak również społecznej (m.in. rozbudowa i modernizacja szkół i przedszkoli, miejsc rekreacji).  

Opublikowane przez: Stanowisko ds. promocji

Zobacz także

WARSZTATY TANECZNE - SZKOŁA W KOMOROWIE Foto:bz.

WARSZTATY TANECZNE - SZKOŁA W KOMOROWIE 17.04.2018 07:25

Warsztaty taneczne są drugą, obok zajęć plastycznych, propozycją, która umożliwia rozwijanie zdolności młodych mieszkańców Komorowa. Odbywają się w szkole w Komorowie.

czytaj więcej
WARSZTATY PLASTYCZNE W KOMOROWIE Foto: bz.

WARSZTATY PLASTYCZNE W KOMOROWIE 29.03.2018 09:20

20 marca ruszyły warsztaty plastyczne w Komorowie. Już pierwsze zajęcia okazały się być owocne w pomysłowe prace, wykonane przez dzieci i młodzież z Komorowa.

czytaj więcej
Gala Laureatów Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej „Singing Schools” – edycja 2018. fot. Mariusz Marcysiak

Gala Laureatów Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej „Singing Schools” – edycja 2018 17.03.2018 21:55

Za nami Wielka Gala Laureatów Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej „Singing Schools”. Koncert finałowy, w którym wystąpili laureaci konkursu odbył się 17 marca, w sali multimedialnej urzędu gminy.

czytaj więcej
Turniej piłki ręcznej Mazovia Cup 2018. fot. Mariusz Marcysiak

Mazovia Cup ponownie zdobyta 05.02.2018 11:05

Szczypiorniści z Michałowic ponownie zwyciężyli w Turnieju Mazovia Cup. Gratulujemy!!!

czytaj więcej
Hala pneumatyczna przy michałowickiej szkole

„Balon” nad boiskiem w Michałowicach 18.01.2018 15:20

Pneumatyczna hala, potocznie zwana balonem, już od jakiegoś czasu stoi nad boiskiem w Michałowicach. Trwają końcowe odbiory niezbędne do przekazania obiektu w pełni do użytkowania.

czytaj więcej
Komorowskie LO Brązową Szkołą 2018 r. rankingu PERSPEKTYW !

Komorowskie LO "Brązową Szkołą 2018 r." rankingu PERSPEKTYW ! 12.01.2018 09:25

10 stycznia br. w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej zostały ogłoszone wyniki XX jubileuszowego Ogólnopolskiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2018. Liceum Ogólnokształcące im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie zajęło wysokie 79 miejsce w województwie mazowieckim, zaś w ogólnopolskim rankingu zostało sklasyfikowane na 351 pozycji. Gratulujemy


czytaj więcej
I miejsce w klasyfikacji generalnej „Mazovia Cup” dla gminy Michałowice

I miejsce w klasyfikacji generalnej „Mazovia Cup” dla gminy Michałowice 18.12.2017 10:40

Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczniom, jak również ich opiekunom-trenerom, którzy reprezentowali gminę Michałowice w turniejach "Mazovia Cup" w roku szkolnym 2016/2017. To dzięki nim już po raz trzeci nasza gmina zajęła I miejsce w podsumowaniu Turniejów Sportowych organizowanych w ramach Stowarzyszenia Gmin Zachodniego Mazowsza „Mazovia”.

czytaj więcej
Złoto i brąz na ogólnopolskim turnieju w Łomży

Złoto i brąz na ogólnopolskim turnieju w Łomży 13.12.2017 08:30

Na Ogólnopolskim Turnieju Koszykówki w Łomży zawodnicy z UKS Akademia Koszykówki Komorów wywalczyli złoto i brąz. Najlepszym zawodnikiem turnieju został Karol Skrętowski, zaś w najlepszej piątce znaleźli się Maciek Małecki i Janek Paradowski. Gratulujemy!

czytaj więcej
Szkolny Młodzieżowy Ośrodek Koszykówki - SMOK

Szkolny Młodzieżowy Ośrodek Koszykówki - SMOK 12.12.2017 10:55

SMOK to projekt upowszechniania koszykówki realizowany wraz z Ministerstwem Sportu i Turystyki przy wsparciu Gminy Michałowice.

czytaj więcej
Kiermasz Bożonarodzeniowy w Michałowicach. fot. Mariusz Marcysiak

Kiermasz świąteczny w Michałowicach 10.12.2017 17:50

Co prawda do świąt Bożego Narodzenia pozostały jeszcze 2 tygodnie, ale ich atmosfera od pewnego czasu unosi się nad naszą gminą. W minioną sobotę, 9 grudnia można było ją poczuć w szkole podstawowej w Michałowicach.

czytaj więcej