02.09.2020 14:35

Gwiazdy nad gminą Michałowice

209
Obserwacja nocnego nieba nad gminą Michałowice przyciągnęła miłośników astronomii z naszej gminy!

W piątek, 28 sierpnia, mieszkańcy wspólnie oglądali niebo nad naszą gminą. Wnikliwe obserwacje astronomiczne poprowadził dla nich Karol Wójcicki, pasjonat nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, prezenter telewizyjny. Twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage’a „Z głową w gwiazdach” na Facebooku. Laureat nagrody Popularyzator Nauki 2015 przyznawanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Prasową. W latach 2008-2016 związany z warszawskim Centrum Nauki Kopernik.

Karol Wójcicki znany jest ze swojego daru do opowiadania o rozgwieżdżonym niebie w jasny i ciekawy sposób. To wystarczyło, by przyciągnąć na nocne oglądanie nieba ponad 200 mieszkańców naszej gminy. Na miejsce przybyli nie tylko rodzice z dziećmi, ale także wielu nastolatków oraz dorosłych i seniorów – to była prawdziwa międzypokoleniowa integracja.

„Okienko pogodowe” i miejsce na polu z daleka od ulicznych świateł umożliwiło merytoryczną obserwację nieba. Choć, jak podkreślał prowadzący, okolice Warszawy, to nie jest najlepsze miejsce do podziwiania gwiazd ze względu na poświatę bijącą od metropolii (gorsza widoczność w Polsce jest tylko w okolicach Katowic).

Prowadzący opowiadał o tym co możemy zobaczyć obecnie na nocnym niebie. Zachęcał do własnych poszukiwań gwiazd i konstelacji, które często są widoczne ludzkim okiem. Sam wziął ze sobą specjalistyczny sprzęt: teleskop i ekran, na którym wyświetlał obraz z teleskopu.

Tak wnikliwa obserwacja nieba nad gminą Michałowice nie trafia się często. Nic dziwnego, że przyciągnęła tylu miłośników astronomii. Wszystkim przybyłym dziękujemy za przybycie i zachęcamy do kontynuowania obserwacji nocnego nieba.

Wydarzenie zorganizowała gmina Michałowice.

Czego dowiedzieliście się podczas spotkania z Karolem Wójcickim? Zachęcamy do dzielenia się wrażeniami w komentarzach.

 

Zobacz także