05.11.2024 16:30
Kampania Dzieciństwo bez Przemocy - Jak rozpoznać przemoc?
60Przemoc wobec dzieci to w Polsce poważny problem. Na szczęście coraz więcej osób zaczyna dostrzegać skalę i skutki tego zjawiska. Poniżej odpowiadamy na kluczowe pytania związane z tematyką kampanii Dzieciństwo bez Przemocy, które pomogą lepiej zrozumieć, czym jest przemoc wobec dzieci, jak jej zapobiegać i jak budować przyszłość pełną miłości i bezpieczeństwa dla najmłodszych.
Jak rozpoznać przemoc?
Rozpoznanie przemocy wobec dziecka może być trudne, ponieważ dzieci często ukrywają swoje cierpienie z powodu wstydu, strachu przed odwetem lub lojalności wobec sprawcy. Istnieją jednak pewne sygnały, które mogą świadczyć o tym, że dziecko doświadcza przemocy:
- Zmiany w zachowaniu: Dziecko, które nagle staje się wycofane, lękliwe, nadmiernie agresywne, ma problemy z koncentracją lub zaczyna unikać rówieśników, może doświadczać przemocy. Nagłe pogorszenie wyników w nauce, brak zainteresowania dotychczasowymi pasjami, a także problemy z kontrolą emocji to również potencjalne sygnały alarmowe.
- Fizyczne objawy: Siniaki, zadrapania, oparzenia, rany, które dziecko tłumaczy w sposób niewiarygodny, mogą świadczyć o przemocy fizycznej. Częste skargi na ból brzucha, głowy czy inne dolegliwości, bez wyraźnych przyczyn medycznych, mogą wskazywać na stres lub lęk związany z przemocą.
- Problemy ze snem: Koszmary, problemy z zasypianiem, nocne moczenie mogą być objawami przeżywania traumatycznych doświadczeń związanych z przemocą.
- Zaniedbanie higieny i wyglądu: Dziecko, które jest zaniedbywane, może nosić brudne, nieodpowiednie do pogody ubrania, mieć nieumyte włosy, problemy ze zdrowiem zębów lub skóry. Zaniedbane dziecko może wyglądać na chronicznie zmęczone i niedożywione.
- Unikanie pewnych osób lub miejsc: Dziecko, które nagle zaczyna unikać kontaktu z konkretną osobą, nie chce chodzić do szkoły, przedszkola, czy odwiedzać określonych miejsc, może doświadczać tam przemocy.
- Zmiany w relacjach społecznych: Izolowanie się od rówieśników, brak zaufania do dorosłych, trudności w nawiązywaniu przyjaźni mogą być oznakami doświadczania przemocy. Dziecko może stać się nadmiernie posłuszne, aby uniknąć konfliktów lub nadmiernie agresywne w próbach obrony.
Jeśli zauważysz którykolwiek z tych sygnałów, nie bagatelizuj swoich obaw. Rozmowa z dzieckiem, pełna troski i zrozumienia, może pomóc odkryć, co naprawdę się dzieje. Nie wahaj się również zasięgnąć pomocy specjalistów, takich jak psychologowie, pedagodzy, czy pracownicy socjalni, którzy mogą wesprzeć dziecko i pomóc w podjęciu odpowiednich działań.

Zobacz także
19.06.2026 11:10
W pierwszy weekend czerwca w Pęcicach Małych i Suchym Lesie odbyły się pikniki rodzinne, które przyciągnęły całe rodziny do wspólnego świętowania Dnia Dziecka.
czytaj więcej
03.06.2026 13:30
31 maja park w Regułach zamienił się w tętniącą życiem przestrzeń rodzinnej zabawy.
czytaj więcej
Data wydarzenia: 13.06.2026 13:00
Archiwalny
Radni, Sołtysi i Rady Sołeckie Nowej Wsi i Sołectwa Komorów zapraszają dzieci na spektakl „Tosia i Franek na wakacjach”.
(sobota, 13 czerwca).
Wstęp wolny!
czytaj więcej
(sobota, 13 czerwca).
Wstęp wolny!
29.05.2026 09:55
Radość dzieci, rozmowy sąsiadów i wspólne świętowanie wypełniły 24 maja teren przy świetlicy w Opaczy-Kolonii, który zgromadził liczne grono mieszkańców sołectwa.
czytaj więcej
Wydarzenie cykliczne
Wójt gminy Michałowice, Małgorzata Pachecka oraz Klub Sportowy Zdrowie zapraszają dzieci i młodzież w wieku 7-13 lat na "Sportowe wakacje".
czytaj więcej
Data wydarzenia: 22.05.2026 17:30
Archiwalny
Sołtys, Radni i Rada Sołecka zapraszają dzieci z Reguł na warsztaty twórcze dla dzieci w wieku od 4+
(piątek 22 maja, godz. 17.30).
czytaj więcej
(piątek 22 maja, godz. 17.30).
Wydarzenie cykliczne
Archiwalny
Wójt Gminy Michałowice, Małgorzata Pachecka oraz Klub Sportowy Omni Gym zapraszają dzieci i młodzież z gminy Michałowice na bezpłatne zajęcia sportowe (start zajęć w piątek, 15 maja, godz. 17:00). Obowiązują zapisy.
czytaj więcej
24.04.2026 08:20
18 kwietnia 2026 r. w sali multimedialnej Urzędu Gminy Michałowice odbył się X Jubileuszowy Gminny Festiwal Piosenki Anglojęzycznej „Singing Schools” pod patronatem wójt gminy Michałowice.
czytaj więcej
Wydarzenie cykliczne
Archiwalny
Wójt gminy Michałowice, Małgorzata Pachecka we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły w Komorowie oraz Fundacją Okiem Kamery zapraszają uczniów klas 1-8 ze szkół podstawowych do klubu filmowego "Przez pryzmat kina". Celem cyklu zajęć jest stworzenie filmu.
czytaj więcej
Data wydarzenia: 22.04.2026 08:00
Archiwalny
Szkoła Podstawowa im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie zaprasza uczniów klas 1-3 do wzięcia udziału w V Gminnym Konkursie "Mistrz Matematyki" pod patronatem Wójt Gminy Michałowice, Małgorzaty Pacheckiej (I etap szkolny - 22 kwietnia br.).
czytaj więcej