13.10.2020 12:05

Mieszkańcy naszej gminy otrzymali medale za długoletnie pożycie małżeńskie

526
8 października br. Małgorzata Pachecka, wójt gminy Michałowice wręczyła medale za długoletnie pożycie małżeńskie. Medale odebrało pięć par.

Medale, które są oficjalnym odznaczeniem prezydenta RP, a także nasze gminne dyplomy i gratulacje otrzymali Państwo:

  • Zuzanna i Andrzej Ceroniowie
  • Elżbieta i Andrzej Drążkiewiczowie
  • Bogumiła i Edward Lewandowscy
  • Grażyna i Adam Makowscy
  • Czesława i Andrzej Wiszniewscy

Spotkanie w urzędzie gminy, mimo ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, było uroczyste i wzruszające. Dyplomy i kwiaty wręczali z Panią Wójt - Beata Rycerska, przewodnicząca Rady Gminy Michałowice oraz Jan Pędzich, przewodniczący  Młodzieżowej Rady Gminy Michałowice. 

Wszystkie odznaczone pary mają już 50-letni staż małżeński. Zapytaliśmy więc jubilatów o przepis na udane małżeństwo.

Pani Elżbieta Drążkiewicz zdradziła, że w przypadku ich małżeństwa jest to cierpliwość, silna wola i wzajemne kompromisy.

Małżeństwo to ukoronowanie przyjaźni, wzajemnej tolerancji, zgody. Jak się szuka miodu w garnku po popiele to się go nie znajdzie. Oczekujmy od małżeństwa tego, co za sobą niesie  – powiedział Pan Andrzej Ceroń.

Uczucie to podstawa – powiedziała zaś Pani Grażyna Makowska. Musimy się też sobie wzajemnie podobać i z urody i charakteru. Do dnia dzisiejszego dostaję od męża kwiaty – dodała. 

Podstawa to uczucie. Później pewne odstępstwa, wzajemne zrozumienie, bo przez 50 lat są w życiu różne trudne sytuacje – zdradziła nam Pani Bogumiła Lewandowska. Trzeba przemyśleć, pogodzić się i iść do przodu. Ważne jest też celebrowanie rocznic, ślubów, by przypominać sobie – dodała.

Ważne są także wspólne zainteresowania. Dla Państwa Wiszniewskich są to podróże zagraniczne. Obecnie, w dobie pandemii  koronawirusa,  niestety nie mogą poświęcać się  swojej pasji, ale jeszcze zamierzają razem odwiedzić wiele zakątków świata. Podstawa to wzajemne zaufanie i nieustanna troska o drugą osobę – powiedziała Pani Czesława Wiszniewska.

Odznaczenie nadaje prezydent RP, na wniosek wojewody, który kieruje otrzymane od gmin dokumenty złożone przez samych zainteresowanych bądź rodziny. W naszej gminie wniosek wraz ze skróconym odpisem aktu zawarcia związku małżeńskiego oraz kserokopiami dowodów osobistych składane są w Urzędzie Gminy Michałowice - stanowisko spraw obywatelskich.  

Zgłoszenie jubileuszu 

 

Zobacz także