23.06.2017 14:20

Robocza wizyta władz dzielnicy Szanghaju

183
Choć dzielą nas tysiące kilometrów i kultura, to władze jednej z dzielnic Szanghaju – Putou poszukują dobrych praktyk rozwoju społecznego w Polsce. W ubiegłym tygodniu, 16 czerwca, gościliśmy w naszej gminie 6. osobową delegację tej dzielnicy, z burmistrzem Qian Chengxiangiem na czele.

Dwa lata temu władze Putou postanowiły położyć bardzo duży nacisk na działania prospołeczne.  Ich dzielnica, podobnie jak całe miasto, w ostatnich latach bardzo rozwinęła się gospodarczo. Ludzie mają zapewniony dobrym poziom materialny. Jednak więzi społeczne i integracja mieszkańców pozostawiają jeszcze wiele do życzenia, co podkreślał kilkakrotnie burmistrz Qian Chengxiang. Stąd też powstał pomysł na odwiedzenie kilku krajów i zapoznanie się z dobrymi przykładami aktywizującymi społeczeństwo. W czasie dwóch  lat delegacja odwiedziła Niemcy, Japonię, Nową Zelandię i Amerykę. Ostatnim przystankiem na mapie podróży była ponownie Europa i kraje, które w ostatnim czasie przechodziły transformację. Oprócz Polski władze Putou odwiedziły także Słowację i Węgry.

 

W czasie trwania projektu przedstawiciele władz, wizytując różne miejscowości, mniejsze i większe, w tym naszą gminę, zapoznawali się przede wszystkim z działaniami aktywizującymi mieszkańców, które zacieśniają  więzi społeczne. Jak stwierdził burmistrz, obserwując ludzi, oglądając różne filmy i prezentacje,  wydaje mu się, że mieszkańcy  odwiedzanych krajów są szczęśliwsi niż oni. Tę energię, optymizm  i chęć działania bardzo chciałby przenieść do swojej dzielnicy i zarazić nią tamtejsze społeczeństwo. 

 

Delegację Putou, oprócz burmistrza dzielnicy - Qian Chengxianga, stanowili: sekretarz generalny - Xu Weimin, komisarz wykonawczy - Zhang Jiandong, dyrektor biura spraw społecznych - Qian Xiaoli,, zastępca dyrektora biura dzielnicy - Lin Chao, zastępca biura rozwoju obszaru Taopu - Hu Jun oraz tłumaczka  - Ran Zhang.    

 

W spotkaniu ze strony gminy uczestniczył wójt gminy - Krzysztof Grabka, radna - Anna Kamińska i sekretarz gminy - Zofia Idzikiewicz

.

Dzielnicę Putou ( jedna z 18 dzielnic 24 milionowego Shangaju) zamieszkuje blisko 1,3 mln ludzi  Jej powierzchnia wynosi blisko 55 km2. Na terenie dzielnicy znajduje się  klasztor mnichów, który liczy blisko 1000 lat. Obecnie w dzielnicy, na obszarze Taopu, mającej  ponad 4 ha, powstaje strefa kulturalno-rekreacyjna, w której mają być prowadzone różnorodne działania aktywizujące mieszkańców.  

Opublikowany przez: Stanowisko ds. promocji