Robocza wizyta władz dzielnicy Szanghaju

23.06.2017 14:20     177
Wizyta władz dzielnicy Szanghaju fot. Urząd Gminy
Prezentacja naszej gminy fot. Urząd Gminy Nam zaprezentowano dzielnicę Putou fot. Urząd Gminy Delegacja zainteresowana była przede wszystkim działaniami aktywizującymi mieszkańców fot. Urząd Gminy Wójt, Krzysztof Grabka i radna Anna Kamińska odpowiadali na wiele pytań fot. Urząd Gminy Pytań cd fot. Urząd Gminy Burmistrz Putou Qian Chengxiangi fot. Urząd Gminy

Choć dzielą nas tysiące kilometrów i kultura, to władze jednej z dzielnic Szanghaju – Putou poszukują dobrych praktyk rozwoju społecznego w Polsce. W ubiegłym tygodniu, 16 czerwca, gościliśmy w naszej gminie 6. osobową delegację tej dzielnicy, z burmistrzem Qian Chengxiangiem na czele.


Dwa lata temu władze Putou postanowiły położyć bardzo duży nacisk na działania prospołeczne.  Ich dzielnica, podobnie jak całe miasto, w ostatnich latach bardzo rozwinęła się gospodarczo. Ludzie mają zapewniony dobrym poziom materialny. Jednak więzi społeczne i integracja mieszkańców pozostawiają jeszcze wiele do życzenia, co podkreślał kilkakrotnie burmistrz Qian Chengxiang. Stąd też powstał pomysł na odwiedzenie kilku krajów i zapoznanie się z dobrymi przykładami aktywizującymi społeczeństwo. W czasie dwóch  lat delegacja odwiedziła Niemcy, Japonię, Nową Zelandię i Amerykę. Ostatnim przystankiem na mapie podróży była ponownie Europa i kraje, które w ostatnim czasie przechodziły transformację. Oprócz Polski władze Putou odwiedziły także Słowację i Węgry.

 

W czasie trwania projektu przedstawiciele władz, wizytując różne miejscowości, mniejsze i większe, w tym naszą gminę, zapoznawali się przede wszystkim z działaniami aktywizującymi mieszkańców, które zacieśniają  więzi społeczne. Jak stwierdził burmistrz, obserwując ludzi, oglądając różne filmy i prezentacje,  wydaje mu się, że mieszkańcy  odwiedzanych krajów są szczęśliwsi niż oni. Tę energię, optymizm  i chęć działania bardzo chciałby przenieść do swojej dzielnicy i zarazić nią tamtejsze społeczeństwo. 

 

Delegację Putou, oprócz burmistrza dzielnicy - Qian Chengxianga, stanowili: sekretarz generalny - Xu Weimin, komisarz wykonawczy - Zhang Jiandong, dyrektor biura spraw społecznych - Qian Xiaoli,, zastępca dyrektora biura dzielnicy - Lin Chao, zastępca biura rozwoju obszaru Taopu - Hu Jun oraz tłumaczka  - Ran Zhang.    

 

W spotkaniu ze strony gminy uczestniczył wójt gminy - Krzysztof Grabka, radna - Anna Kamińska i sekretarz gminy - Zofia Idzikiewicz

.

Dzielnicę Putou ( jedna z 18 dzielnic 24 milionowego Shangaju) zamieszkuje blisko 1,3 mln ludzi  Jej powierzchnia wynosi blisko 55 km2. Na terenie dzielnicy znajduje się  klasztor mnichów, który liczy blisko 1000 lat. Obecnie w dzielnicy, na obszarze Taopu, mającej  ponad 4 ha, powstaje strefa kulturalno-rekreacyjna, w której mają być prowadzone różnorodne działania aktywizujące mieszkańców.  

Opublikowane przez: Stanowisko ds. promocji