Seniorze! Nie daj się oszukać!

02.07.2018 14:10     194
Spotkanie seniorów z Policją - Seniorze! Nie daj się oszukać! fot. Mariusz Marcysiak
W spotkaniu udział wziął wójt gminy Michałowice, Krzysztof Grabka. fot. Mariusz Marcysiak fot. Mariusz Marcysiak fot. Mariusz Marcysiak fot. Mariusz Marcysiak Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali odblaski, które poprawią widoczność po zmroku. fot. Mariusz Marcysiak fot. Mariusz Marcysiak
Podobne tematy: Sala multimedialna UG

Choć problem jest bardzo poważny i często nagłaśniany, to równie często w mediach słyszymy o tym, jak seniorzy stają się ofiarami oszustów, którzy nierzadko wyłudzają od nich oszczędności życia.


Na wnuczka, policjanta, przedstawiciela zakładu energetycznego, czy osobę potrzebującą pomocy. To tylko niektóre z metod, które wykorzystują przestępcy podczas próby oszustw, a trzeba dodać, że co i raz pojawiają się kolejne techniki.

 

Wspólna inicjatywa wójta gminy Michałowice, Krzysztofa Grabki i Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie sprawiła, że w czwartek, 28 czerwca, odbyło się spotkanie edukacyjne, którego celem było ostrzeżenie naszych seniorów przed tego typu zagrożeniami. Była to świetna okazja do uzyskania informacji o tym, na co zwracać uwagę i jak postępować w sytuacjach oszustwa.

 

Przede wszystkim, aby nie ulec manipulacji oszusta, trzeba dać sobie czas na zastanowienie się. Rozmowę z tzw. „wnuczkiem”, czy „policjantem” zakończmy stwierdzeniem typu „nie mogę teraz podjąć decyzji”, „muszę się chwilę zastanowić” lub „zadzwoń do mnie za chwilę”. Dzięki tak poprowadzonej rozmowie mamy czas na jej weryfikację u rodziny, a zwłaszcza powiadomienia Policji.

 

Wprawdzie wszyscy uważamy, że w życiu codziennym pilnujemy się, aby uniknąć tego typu zdarzeń, ale oczywiście ostrożności nigdy za wiele, dlatego też:

 

 • Nie wpuszczamy nieznajomych do domu
 • Nie pokazujemy, gdzie przechowujemy wartościowe przedmioty i pieniądze
 • Nie przechowujemy dużych kwot w domu
 • Nie chwalimy się majątkiem
 • Nie ufamy osobom poznanym w sieci
 • Nie trzymamy kodów pin razem z kartą płatniczą
 • Czytamy regulaminy i podpisywane umowy
 • Uważamy podczas wypłat z bankomatów
 • Dyskretnie wprowadzamy kody pin
 • Płacąc kartą płatniczą nie spuszczamy jej z oczu
 • W środkach komunikacji publicznej uważamy na kieszonkowców

 

Mamy nadzieję, że dzięki spotkaniu świadomość seniorów znacznie się zwiększyła, co w konsekwencji pomoże uniknąć przykrych sytuacji w których mogłoby dojść do oszustw.

 

Korzystając z okazji zachęcamy mieszkańców naszej gminy do zgłaszania Policji wszelkich podejrzanych zachowań, które mogą doprowadzić do popełnienia przestępstwa oszustwa lub kradzieży, ponieważ nie od dziś wiadomo, że najlepszą ochroną jesteśmy my sami i nasi sąsiedzi.

 

Zobacz także

Koncert Hanny Banaszak. fot. Mariusz Marcysiak

Cóż to był za koncert 31.05.2018 10:35

Choć jest gwiazdą największego formatu, do której inni artyści odnoszą się z ogromnym uznaniem, to sama o sobie mówi z wrodzoną i wdzięczną skromnością: „mało znana autorka i piosenkarka”. Hanna Banaszak, bo o niej mowa, wystąpiła w minioną niedzielę, 27 maja, z wyjątkowym koncertem w sali multimedialnej urzędu gminy.

czytaj więcej
IV Międzyprzedszkolny Konkurs Piosenki o Warszawie. fot. Mariusz Marcysiak

IV Międzyprzedszkolny Konkurs Piosenki o Warszawie 19.05.2018 16:25

Warszawa to nasza stolica, której piękna historia jest naszą wspólną własnością. To idea przyświecająca Międzyprzedszkolnemu Konkursowi Piosenki o Warszawie, który 16 maja odbył się w sali multimedialnej urzędu gminy.

czytaj więcej
Koncert Katy Carr na 100-lecie niepodległości. fot. Mariusz Marcysiak

Katy Carr 15.05.2018 09:30

W ramach obchodów „100 lat Niepodległości” w sobotę, 12 maja, w sali multimedialnej urzędu gminy z koncertem wyjątkowych pieśni wystąpiła Katy Carr.

czytaj więcej
Filharmonia Rodzinna K40. fot. Mariusz Marcysiak

Poranki muzyczne z Panem Gwiazdą 18.03.2018 20:55

W gminie Michałowice swoją działalność rozpoczęła Filharmonia Rodzinna K40. To świetny pomysł na zaprzyjaźnienie się z muzyką i instrumentami, a inicjatorem tego wydarzenia jest Stowarzyszenie K40.

czytaj więcej
Gala Laureatów Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej „Singing Schools” – edycja 2018. fot. Mariusz Marcysiak

Gala Laureatów Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej „Singing Schools” – edycja 2018 17.03.2018 21:55

Za nami Wielka Gala Laureatów Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej „Singing Schools”. Koncert finałowy, w którym wystąpili laureaci konkursu odbył się 17 marca, w sali multimedialnej urzędu gminy.

czytaj więcej
Dzień Kobiet z kabaretem Polefka. fot. Mariusz Marcysiak

Dzień Kobiet z Polefką 11.03.2018 22:05

Reklamacja? Nie przyjmujemy, ale za to w rączki całujemy. 11 marca z okazji Dnia Kobiet dla pań z naszej gminy wystąpił kabaret Polefka.

czytaj więcej
Koncert Magdaleny Zawadzkiej. fot. Mariusz Marcysiak

„Pamiętnik liryczny” Magdaleny Zawadzkiej 04.12.2017 20:30

Kolejnym niezwykłym wydarzeniem jakie odbyło się w sali multimedialnej Urzędu Gminy Michałowice był koncert Magdaleny Zawadzkiej pt. „Pamiętnik liryczny".

czytaj więcej
Mikołajkowa niespodzianka 2017. fot. Mariusz Marcysiak

Mikołajkowa niespodzianka 04.12.2017 17:50

Moc atrakcji i niesamowite emocje czekały na najmłodszych mieszkańców naszej gminy w minioną sobotę, 2 grudnia, w sali multimedialnej Urzędu Gminy.

czytaj więcej
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza w Gminie Michałowice. fot. Mariusz Marcysiak

Dobro czyń, wolontariuszem bądź! 27.11.2017 19:20

Jak co roku z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza w sali multimedialnej Urzędu Gminy odbyła się uroczysta gala na cześć działających na terenie naszej gminy wolontariuszy i wolontariatów.

czytaj więcej
Recital Zbigniewa Zamachowskiego. fot. Mariusz Marcysiak

Recital Zbigniewa Zamachowskiego 30.10.2017 09:05

Niedzielny recital Zbigniewa Zamachowskiego w sali multimedialnej urzędu gminy był pełen niespodzianek. Aktor zaprezentował się w nowej "odsłonie" - muzyka grającego na wielu instrumentach, a także, w jednym z utworów, na scenie towarzyszyła mu córka, Maria.

czytaj więcej