07.04.2023 06:15

Spotkanie wielkanocne w Opaczy-Kolonii

112
W sobotę przed Niedzielą Palmową, w Opaczy-Kolonii odbyło się tradycyjne składkowe spotkanie wielkanocne dla mieszkańców. Zaśpiewał chór, były życzenia, a stoły uginały się od świątecznych pyszności.

W sobotę, 1 kwietnia, mieszkańcy Opaczy-Kolonii zebrali się w świetlicy przy ulicy Ryżowej na składkowym spotkaniu wielkanocnym, tradycyjnie już organizowanym przed świętami w sołectwie. Na spotkanie zapraszali mieszkańców: radna Anna Kamińska, sołtys Grażyna Grabka wraz z Radą Sołecką i Koło nr 5 Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Spotkanie tradycyjnie już rozpoczęła życzeniami sołtys Grażyna Grabka, po czym chór "Czerwone Korale" wystąpił z repertuarem pieśni związanych ze Świętami, zarówno pasyjnymi jak i wielkanocnymi, z różnych styli muzyki kościelnej: od gregoriańskiej po oazę.

Po części artystycznej, życzenia złożyła mieszkańcom wójt Małgorzata Pachecka.

Część oficjalną zakończyły życzenia, które w imieniu proboszcza złożył wikary ksiądz Przemysław Kocik i błogosławieństwo pokarmów, jak w Wielką Sobotę (choć nawet Niedziela Palmowa nie nadeszła). Później zgodnie ze świąteczną tradycją mieszkańcy podzielili się jajkiem i można uznać, że część nieoficjalną, przepełnioną rozmowami  w miłej atmosferze (czyli jak w wielkanocny poranek) rozpoczął tradycyjny żurek. Stół, jak to w Święta, uginał się od sałatek, mięsiw i ciast - widać, że mieszkańcy szykując spotkanie potraktowali je jako rozgrzewkę przed wielkanocnymi śniadaniami w domach. Z tych świąt w pigułce zabrakło tylko dyngusa, ale to chyba zostało odłożone na inny dzień.

 

 

 

 

 

Opublikowany przez: Marcin Bójko

Zobacz także