19.04.2011 09:30

Uwaga na „wyłudzaczy pieniędzy”

7
Otrzymujemy sygnały o próbach wyłudzania pieniędzy od mieszkańców naszej gminy, głównie osób starszych. Przestępcy korzystają z ufności i życzliwości osób, powołując się na „znajomych czy kuzynów” bądź współpracę z urzędem gminy.
Wyłudzanie na „wnuczka”

Zwykle zaczyna się podobnie. Odbieramy telefon, a rozmówca pyta, czy go poznajemy. Okazuje się, że dzwoni wnuczek, kuzynka lub ktoś z grona znajomych. Mówi, że pilnie potrzebuje gotówki (wypadek samochodowy, zakup drogiego leku, lub też okazyjny zakup dobrego samochodu) i zwraca się do nas z prośbą o pożyczkę. Zaznacza jednocześnie, że sam nie może przyjść po pieniądze, więc gotówkę odbierze jego znajomy (dokładnie opisany, znane rozmówcy jest również jego imię i nazwisko, oczywiście fikcyjne i zmyślone). Po jakimś czasie okazuje się, że z prośbą o pożyczkę nie zwracał się do nas nikt z rodziny.
Ofiara orientuje się, że została oszukana dopiero, kiedy zadzwoni do prawdziwego krewnego, za którego podawał się oszust.

Wyłudzanie na „współpracę z instytucją”

Odwiedzają nas osoby, powołujące się na współpracę z gminą Michałowice, proponujące mieszkańcom przystąpienie do przedsięwzięć, które rzekomo dofinansowywane są przez gminę (np. sprzedaż i montaż anten satelitarnych). Próbują pobrać zaliczkę na poczet przyszłego przedsięwzięcia oraz podpisują fikcyjną umowę.

Informujemy Państwa, że Urząd Gminy Michałowice nie dofinansowuje żadnych takich przedsięwzięć, a tym samym nie upoważnia osób zewnętrznych do występowania w jego imieniu.

Aby uniknąć takich sytuacji i nie paść ofiarą oszustów apelujemy o ostrożność!
Nie bądźmy łatwowierni i nie dajmy się oszukiwać !!!

NIE PRZEKAZUJEMY GOTÓWKI ŻADNYM OBCYM OSOBOM ,
ZNAJOMYM LUB OSOBOM POWOŁUJĄCYM SIĘ NA KUZYNÓW I INSTYTUCJE

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, należy natychmiast powiadomić POLICJĘ
dzwoniąc pod numer 997 lub 112 (z telefonów komórkowych).
Autor: Katarzyna Stygińska
Opublikowany przez: Stanowisko ds. promocji