Archiwalny
14.06.2022 09:30

Koszenie traw

263
W trosce o dobro środowiska, biorąc pod uwagę zmiany klimatyczne w ostatnich latach, podobnie jak w zeszłym roku, zdecydowaliśmy się na minimalizację częstotliwości wykonywanych prac polegających na koszeniu traw.

Trawniki pełnią bardzo ważne funkcje, a ograniczenie ich koszenia wpływa na:

  • spowolnienie odpływu wód opadowych, przez co odciążenie sieci kanalizacyjnych;
  • regulację klimatu poprzez zwiększenie poziomu wilgotności,  zapobiegając erozji ziemi;
  • obniżenie wysokiej temperatury powietrza;
  • produkcję tlenu i pochłanianie dwutlenku węgla.

 

W naszej ocenie lepiej mieć bujniejszą roślinność, aniżeli jej nie mieć. Korzenie wszelkiej roślinności, spulchniają glebę, dzięki czemu wilgoć łatwiej dostaje się do gruntu. Bez zieleni gleba się spieka, tworzy nieprzepuszczalną skorupę, przez którą woda deszczowa nie przenika a jedynie spływa do kanalizacji. Szereg korzyści dla środowiska i jego mieszkańców jest na tyle istotny, że ograniczanie częstotliwości koszenia staje się trendem, który opanowuje coraz większą ilość gmin i miast.

Zdajemy sobie sprawę, że estetyka to sprawa indywidualna, zatem staramy się stosować mądrą politykę koszenia i nie przesadzać w żadnym kierunku. I choć w obecnych warunkach koszenie należałoby ograniczyć jedynie do miejsc, w których jest to konieczne ze względów bezpieczeństwa, to nie rezygnujemy z niego całkowicie, a jedynie minimalizujemy częstotliwość koszeń na gruntach gminy Michałowice.

Podobnie jak w latach ubiegłych również i w tym roku będziemy dbać o zielone tereny gminne  - proekologicznie, a zarazem rozsądnie.

Opublikowany przez: Stanowisko ds. promocji
Podobne tematy: ochrona środowiska

Zobacz także