22.06.2011 00:00

„Żagli piękny wiek” – szanty w Nowej Wsi

97
W poniedziałek, 20 czerwca w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Wsi odbyło się spotkanie „Żagli piękny wiek” – piosenki żeglarskie i gawędy o żeglarzach.
To już kolejna inicjatywa działającego od niedawna w Nowej Wsi, klubu „Poznajmy się lepiej”. Tym razem wszyscy przybyli do miejscowej remizy mogli posłuchać piosenek żeglarskich i zapoznać się z tematyką szant.
Do nowowiejskiej remizy przybyła, zaproszona przez wójta gminy Michałowice Krzysztofa Grabkę, delegacja z Włoch, z zaprzyjaźnionego Vico nel Lazio.Spotkanie prowadził Jarosław „Jerry” Olszak. Wyjaśnił zebranym, że szanty to utwory, których początki sięgają XVIII wieku. To pieśni pracy, śpiewane na żaglowcach, w rytm wykonywanych czynności. Wspomniał również o pieśniach kubryku, a więc o balladach śpiewanych w chwilach wolnych od pracy, najczęściej podczas pobytów w portach. Swoje opowieści Jarosław Olszak przeplatał śpiewem. Wśród wykonanych przez niego pieśni były m.in.: Morskie opowieści, Śmiały harpunnik, Hiszpańskie dziewczyny i wiele innych. Obecni na sali goście chętnie włączali się we wspólny śpiew.
Zgodnie z tradycją spotkań, organizowanych przez klub „Poznajmy się lepiej”, na stołach nie zabrakło przeróżnych smakołyków, przygotowanych i przyniesionych przez mieszkańców.
Autor: Anna Bąkowska
Opublikowany przez: Anna Bąkowska