11.04.2011 12:00

Afryka zaprasza – spotkanie w Klubie Podróży

38
We czwartek, w piwnicy Artystycznej Stowarzyszenia K40 po raz kolejny spotkali się entuzjaści Klubu Podróży. O krajach Afryki opowiadał dr Jerzy Gilarowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Działania Klubu Podroży wspiera gmina Michałowice.
Klub Podróży jest jednym z projektów realizowanym przez Stowarzyszenie K40. Jest to inicjatywa, tym razem panów związanych ze stowarzyszeniem, których pasją jest podróżowanie.
Gospodarzem Klubu Podróży jest Piotr Kamiński. Witając zebranych powiedział, że jest to już kolejne spotkanie. Poprzednio zebrami mieli okazję posłuchać opowieści o Syberii. Mówił o niej Michał Książek, który od wielu lat pracuje jako przewodnik syberyjski.
Aby wprowadzić zebranych w klimat afrykański Piotr Kamiński powiedział o swoim wyobrażeniu Afryki, o Ryszardzie Kapuścińskim i jego książce Heban i Erneście Hemingway. W tle brzmiały afrykańskie rytmy. Piotr Kamiński powiedział, że dla niego Afryka, to przede wszystkim żywe, czyste barwyy, muzyka i taniec pięknych kobiet. A następnie zaprosił Jerzego Gilarowskiego, który już jako profesjonalista, poprowadził wieczór o Afryce. Swoje spotkanie zatytułował: Afryka zaprasza. Opowiadał o krajach Afryki i pokazywał slajdy. Jerzy Gilarowski jest pracownik Uniwersytetu Warszawskiego i jednocześnie przewodnik po Afryce.
Mówił, że Afryka jest jego miłością, że będzie opowiadał o swojej Afryce, bo jest ona bardzo różnorodna, ma wiele twarzy. I swoją opowieść rozpoczął od prezentowania lasów tropikalnych, sawann i pustyń – skupiając się na uwarunkowaniach klimatycznych, roślinności i zwierzętach tam żyjących. Opowiadał też o miastach afrykańskich, o tym jak łączoną dwa style architektoniczne: kolonialny i nowoczesny.
Jerzy Gilarowski jest przewodnikiem po Afryce, kilka razy w roku organizuje wyprawy do Afryki, na które serdecznie zaprasza. Wyprawy te są kierowane do osób bardziej wymagających, które nie tylko chcą spędzać czas na pięknych plażach, ale przede wszystkim dla tych osób, które pragną poznać Afrykę, którą tylko okiem turysty trudno dostrzec. Dlatego Jerzy Gilarowski zabiera uczestników wypraw w miejsca niedostępne, odwiedza wioski dzikich plemion, pokazuje ich egzotykę, kulturę i ich tradycje. Te wyprawy są proponowane dla każdego, kto chce posmakować przygody w jej najczystszym wydaniu.
Organizatorzy już teraz zapraszają na kolejne spotkanie w Klubie Podróży. 12 maja tematem spotkania będzie północy-wschód Rosji - Wyspy Sołowieckie. Spotkanie poprowadzi Rafał Trzciński – podróżnik i naukowiec. Zapraszamy.