W sobotnie popołudnie, 3 czerwca, w słonecznej oprawie w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie odbyła się III Ogólnopolska Noc Bibliotek. Hasło przewodnie nocy brzmiało: czytanie porusza! a atrakcje przygotowane przez bibliotekę dla przybyłych już od godz. 15:00 potwierdziły je w 100%.


Podczas uroczystości w ogrodzie biblioteki gościliśmy dyrektor biblioteki, Katarzynę Walichnowską, która od niedawna pełni jedną z ważniejszych,  jak nie najważniejszą rolę w życiu,  rolę matki,  Iwonę Radzimirską - kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Michałowice (GOPS) oraz  Małgorzatę Chojecką, przedstawicielkę Fundacji Edukacji Międzykulturowej.

 

Noc Bibliotek była doskonałym czasem, żeby po ponad 3 miesiącach pracy wolontariuszy oficjalnie otworzyć Pokój zagadek Pani Marii, który powstał dzięki wspólnym działaniom Fundacji Edukacji Międzykulturowej, GOPS oraz oczywiście komorowskiej biblioteki.

 

Skąd Pomysł?

 

Część z Państwa pewnie wie, że zarówno Fundacja jak i GOPS są  partnerami biblioteki od wielu lat. Mamy za sobą wspólne przedsięwzięcia takie jak: Biblioteka Pełna Opowieści - projekt dedykowany dzieciom w wieku przedszkolnym, spotkania z cyklu Literacki Jedwabny Szlak, kojarzone najczęściej z piątkowymi spotkaniami podróżniczymi oraz zajęciami literacko-plastycznymi dla dzieci. Dzięki GOPS organizowaliśmy szereg zajęć profilaktycznych, warsztatów dla rodzin i małych dzieci. A podczas naszych mniejszych i większych uroczystości mogliśmy zawsze liczyć na wsparcie gminnych wolontariuszy. Tak jest i teraz, i tak było w grudniu ubiegłego roku, kiedy to świętowaliśmy 70- lecie biblioteki oraz zakończenie wspomnianego wcześniej projektu literackiego.

 

Projekt się skończył, przyszedł nowy rok i wspólnie zaczęliśmy się zastanawiać co dalej? Podczas jednej z takich rozmów bibliotekę odwiedziła Gosia Chojecka, której bardzo zależało na tym, żeby zaangażować do pracy młodzież, do tej pory najmniej widoczną  w bibliotece. Całej rozmowie przysłuchiwała się Natalia, która w bibliotece odpowiedzialna jest za promocję. Natalia w pewnym momencie powiedziała: a czemu by nie zrobić ESCAPE ROOMu? I tak się zaczęło, Dyrektor uśmiechnęła się od ucha do ucha - co oznaczało akceptację pomysłu, zaczęło się planowanie.

 

Fundacja złożyła projekt z nadzieją na ministerialne dofinansowanie, tak jak to było w latach ubiegłych. Niestety tym razem nam się nie udało i nie otrzymaliśmy dotacji, cały plan stanął pod znakiem zapytania. Bez dofinansowania Fundacja nie mogłaby sobie pozwolić na zaangażowanie. I tutaj szczególne podziękowania należą się Katarzynie Walichnowskiej, dyrektor biblioteki i  i Iwonie Radzimirskiej, kierownikowi GOPS, które zaryzykowały i pozwoliły nam działać. Dziękujemy za zaufanie, wiarę i wsparcie bez którego nie były by tego wszystkiego.

 

Zapadła decyzja zostało podpisane porozumienie i zaczęliśmy działać.

Odbyło się kilka spotkań formalnych, podczas których omówiłyśmy plan działania, ustaliłyśmy budżet i podzieliłyśmy się pracą.

 

Nadszedł czas, w którym trzeba było sprawdzić czy nasz pomysł trafi na jakiś odbiór. Przygotowałyśmy plakaty, które zawisły w całej Gminie. Odzew był natychmiastowy, lista zapełniła się w jeden dzień.

 

I tak doszło do pierwszego spotkania, podczas którego uczestnicy zostali zaproszeni do gry na podstawie książki pt. Koralina. Gra została przygotowana przez Małgosię Chojecką, za co jeszcze raz serdecznie dziękujemy, taki wstęp sprawił że dzieciaki zakochały się w tym projekcie i z Nami zostały!

 

Po grze postanowiliśmy poszukać inspiracji, dlatego udaliśmy się do znanych i cenionych w Warszawie Escape roomów, gdzie mogliśmy podpatrzeć i dopytać jak się zabrać do pracy. Tak minął marzec, w kwietniu odbywały się warsztaty podczas których wspólnie poznawaliśmy naszą patronkę, studiując jej dzienniki materiały piśmiennicze oraz audycje radiowe o autorce i z autorką.

 

Poznane źródła stały się dla nas lekturą, dzięki której odtworzyliśmy czasy w których żyła i problemy z którymi się spotykała. Jednocześnie dzieciaki poznawały techniki tworzenia zagadek, Same wypracowały koncepcję pokoju, tworzyły scenariusz, opracowywały łamigłówki, oraz decydowały o niezbędnych rekwizytach.

 

Wreszcie przyszedł maj, w którym zaczęliśmy budowę. Było malowanie, wiercenie, piłowanie, przyklejanie, odklejanie i lutowanie - wszystko żeby jak najlepiej odtworzyć lata 60 i schować nasze zagadki. Dni mijały, a wszyscy którzy zaglądali do pokoju mieli wrażenie, że nic się nie zmienia albo bałagan jest jeszcze większy niż był dnia poprzedniego. Czasu było coraz mniej, nerwy coraz większe ale się udało!

 

3 czerwca 2017 roku o godzinie 17:00 w Gminnej Bibliotece im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie, pierwszy, historyczny zespół graczy wszedł
i zwycięsko wyszedł z pokoju zagadek!!

 

Po uroczystym otwarciu przyszedł czas na inne atrakcje: podczas całej imprezy teren przy bibliotece zamienił się w ogród pełen pasji, w którym każdy mógł pochwalić się swoimi talentami, na najmłodszych uczestników czekały aktywności takie jak malowanie buziek, skręcanie balonów czy wielkie bańki mydlane. Podczas pikniku odbywały się warsztaty zdobienia koszulek, pokaz koronki klockowej, warsztat tworzenia lampionów czy tworzenia origami.

 

Był to dla Nas niezapomniany czas, dziękujemy Państwu za to, że tak licznie byliście z Nami.

Marta Matusiak, GBP Komorów

Opublikowane przez: Biblioteka w Komorowie

Zobacz także

Mała Książka - Wielki Człowiek. Trzylatki

Mała Książka - Wielki Człowiek. Trzylatki 06.08.2018 08:10

Biblioteka w Komorowie znalazła się w gronie 3000 bibliotek gdzie od września na maluchy czekać będą Wyprawki Czytelnicze oraz Karty Małego Czytelnika.

czytaj więcej
O maluchach w bibliotece. fot. Mariusz Marcysiak

O maluchach w bibliotece 02.07.2018 14:55

Czy biblioteka to dobre miejsce dla maluchów? Jeśli ktoś miał wątpliwości to mógł zajrzeć na jedno z sześciu spotkań, które od kwietnia do czerwca odbywały się w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie.

czytaj więcej
Dziś dzień bibliotek i bibliotekarzy

Dziś dzień bibliotek i bibliotekarzy 08.05.2018 09:55

Z tej okazji osobom pracującym w gminnych bibliotekach życzymy dużo zdrowia, pozytywnej energii oraz satysfakcji z każdej chwili spędzonej z czytelnikami. Niech książek i miłośników lektury wciąż Wam przybywa, a realizowane przez Was projekty przyciągają jak największą liczbę uczestników.

czytaj więcej
Gorące spotkanie na temat zimnej części świata

Gorące spotkanie na temat zimnej części świata 22.02.2018 08:55

Za nami fantastyczne spotkanie z Piotrem Horzelą (podróżnikiem, leśnikiem i fotografem), który swoimi opowieściami przeniósł gości komorowskiej biblioteki do krainy lodowców, pingwinów i słoni morskich - na Antarktykę.

czytaj więcej
Ferie w komorowskiej bibliotece

Ferie w komorowskiej bibliotece Data wydarzenia: 15.01.2018

Jeśli nie wyjeżdżasz podczas ferii szkolnych zamiast siedzieć w domu weź siostrę, brata, kolegę, koleżankę, babcię, dziadka, rodziców, opiekunów lub kogo tam chcesz... zapraszamy do biblioteki w Komorowie na niezłą zabawę :-)

czytaj więcej
paczka literacka

Sięgnij po... Paczkę Literacką 25.08.2017 12:30

Biblioteka w Komorowie niebawem otrzyma Paczkę Literacką.

Do zbiorów biblioteki trafi 21 książek oraz 2 audiobooki Wydawnictwa Agora, które przekaże Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Przesyłki trafią do blisko 500 instytucji w całym kraju.

czytaj więcej
Noc bibliotek w Michałowicach

Noc bibliotek w Michałowicach 07.06.2017 08:30

Za nami noc pełna wrażeń! Gośćmi Nocy Bibliotek były Beata Frankowska-Patrzykont oraz Joanna Miś-Skrzypczak, które zabrały uczestników w podróż do egzotycznych Indii oraz Ameryki Północnej przedstawiając dzieciom opowieści ziemi.

czytaj więcej
Pokój zagadek Pani Marii

Pierwszy escape room w naszej gminie: Pokój zagadek Pani Marii 30.05.2017 08:35

Gminna Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Michałowice oraz Fundacja Edukacji Międzykulturowej, kolejny raz postanowiły połączyć swoje siły i stworzyć pierwszy Escape Room w gminie Michałowice!!

czytaj więcej
Igor Strojecki

Spotkanie autorskie z Igorem Strojeckim 29.05.2017 12:35

Ludzie odważni docierają na krańce świata, a my wiemy, że coś leży za horyzontem. Ale to dzięki tym, którzy są dość wytrwali, żeby ten świat dokumentować, wiemy też, jaki ten świat jest, możemy zrozumieć go lepiej.
Martyna Wojciechowska


czytaj więcej
70. lecie biblioteki w Komorowie. foto: bz

70. lecie biblioteki w Komorowie 12.12.2016 10:10

Książka i możność czytania to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji – słowa Marii Dąbrowskiej były mottem uroczystości z okazji 70 rocznicy powstania Gminnej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie. W obchodach wziął udział Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice i wielu mieszkańców Komorowa, Granicy i miejscowości sąsiedzkich – wiernych czytelników komorowskiej biblioteki.

czytaj więcej