03.10.2012 12:00

Ci co zginęli w walce – 9 Rajd Pęcicki

58
2 października 2012 roku po raz dziewiąty odbył się Rajd Pęcicki upamiętniający walkę powstańców pod Pęcicami. Uroczystość odbyła się przy Pomniku Mauzoleum w Pęcicach. Uczestniczył w niej Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice, nauczyciele i uczniowie z naszej gminy, a przede wszystkim kombatanci i bohaterowie tamtych dni.
Uroczystość zorganizowana została pod honorowym patronatem Krzysztofa Grabki, wójta naszej gminy. O godzinie 11. 00 uczniowie wszystkich gminnych szkół pieszo przybyli do miejsca, w którym przed laty powstańcy stoczyli nierówną walkę z Niemcami. Dziś stoi tu Pomnik – mauzoleum, który upamiętnia bohaterską śmierć polskich patriotów. Młodzież z naszej gminy już po raz dziewiąty, przybywa do tego miejsca. Natomiast, po raz pierwszy w tym roku młodzież ze szkoły z Nowej Wsi uczestniczyła w nocnym rajdzie. Dzień wcześniej o godz. 17.00 uczniowie wyruszyli i gdy było już ciemno przybyli pod pomnik w Pęcicach. Tam spotkali się z Krystyną Serwaczak, pomysłodawczynią Rajdu po kamienistej drodze. Tam wspólnie wspominali tragiczne, wojenne dni. Plan był taki, aby młodzież pozostała do następnego dnia, lecz jednak deszcz i chłód uniemożliwiły nocleg w pobliżu pomnika-mauzoleum.
Krzysztof Grabka, witając zebranych podziękował za zorganizowanie tego wydarzenia. Powiedział, że jest to żywa lekcja historii, taka, która na długo zostaje w pamięci. Jednocześnie zachęcał do rozmów o przeszłości ze świadkami tamtych zdarzeń. Bo niestety z każdym rokiem – mówił Krzysztof Grabka, coraz mniej jest wśród nas osób, które wojnę znają z własnego doświadczenia.
Ważnym momentem uroczystości był moment odznaczenia nauczycieli ze szkoły w Nowej Wsi. Beata Wiszniewska i Tomasz Matuszewski otrzymali dyplomy i medale za ocalenie od zapomnienia bohaterstwa żołnierzy i ludności cywilnej w Powstaniu Warszawskim. Medale przyznało towarzystwo Przyjaciół Warszawy.
Nastąpiło również uroczyste złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Znicz zapalił również Czesław Łukasik, uczestnik bitwy pod Pęcicami, któremu udało się przeżyć.
Ważnym i ciekawym momentem były występy artystyczne uczniów. Młodzież recytowała wiersze i śpiewała piosenki patriotyczne. Gimnazjaliści z Komorowa przygotowali grę planszową Pęcice 1944. Jej celem jest spopularyzowanie wiedzy o bitwie pod Pęcicami. W projekt, który trwał dwa lata, zaangażowany był Maciej Nakoniecznik i Marek Rudziński. Uczniowie przygotowywali grę pod okiem Daniela Wolborskiego, nauczyciela historii z Komorowa.
Podobnie jak w latach ubiegłych, również i w tym roku młodzież uczestniczyła w konkursie poetyckim i konkursie plastycznym. W tym roku nagrodę wójta za wiersz pod tytułem „Pęcickie Haiku” otrzymał Maciej Soczński. A w kategorii, najlepszy plakat, nagrodę otrzymała Hanna Racięcka. Nagrodzeni uczniowie są gimnazjalistami szkoły w Nowej Wsi.
Wyróżnieni uczniowie w konkursie poetyckim to: Magdalena Peikert za wiersz „Wyznanie”, Agata Czaplarska za wiersz „Nie zapomnijcie”, Jan Grzanka za wiersz „Pojednani”, Kacper Szewczyk za wiersz „Bitwa pod Pęcicami” i Maria Zagórska za wiersz „Pęcickie dusze”
Uczniowie wyróżnieni w konkursie plastycznym to: Julia Michalska, Urszula Kowalska, Patrycja Mazurkiewicz, Sonia Demianiuk i Weronika Dziarnowska. Uczniowie zostali wyróżnieni za plakaty obrazujący bój pod Pęcicami.
Na koniec wszyscy uczestnicy Rajdu Pęcickiego 2012 zostali zaproszenie do pobliskiego parku na grochówkę i kiełbaski pieczone przy ognisku. Do zobaczenia za rok.
Autor: Beata Izdebska-Zybała
Opublikowany przez: Beata Izdebska-Zybała