08.11.2021 17:15

Cup of Time, czyli sztuka wariacji muzycznych

60
Gdy ze sceny słyszymy tylko jeden instrument, to nikt nie ma wątpliwości kto jest gwiazdą wieczoru. Co, jeśli pretendentów do tego tytułu jest czterech lub pięciu?

Cup of Time swoimi wariacjami muzycznymi udowodnił w sobotnie popołudnie, że nie ważne ile instrumentów gra w zespole, ponieważ każdy może zagrać pierwsze „skrzypce”.

Cup of Time to zespół założony przez znakomitego polskiego muzyka, flecisty i saksofonisty, aranżera, kompozytora i pedagoga Ryszarda Borowskiego. W jego składzie znajdują się także: Agnieszka Cypryk -skrzypce, Rafał Grząka – akordeon i Krzysztof Lenczewski – wiolonczela. Chodziło nam o utworzenie zespołu, który przypominałby klasyczny kwartet smyczkowy, ale jednocześnie swoim brzmieniem wyraźnie się od niego różnił – mówi o zespole Ryszard Borowski dodając, że: zespół, który swą działalność planuje na lata, powinni tworzyć zarówno świetni muzycy, jak i dobrzy przyjaciele. Potrzebne jest porozumienie nie tylko na gruncie muzycznym i artystycznym, ale też zwyczajne, międzyludzkie. Taki właśnie zespół tworzymy.

Sobotnie spotkanie z wariacjami muzycznymi Cup of Time było już kolejnym spotkaniem z mieszkańcami naszej gminy. I tak jak to miało miejsce dwa miesiące temu, w Komorowie ich występ był wydarzeniem koncertowo-edukacyjnym dedykowanym dla młodych, a nawet bardzo młodych słuchaczy.

Dodajmy, że w obu koncertach zespołu Cup of Time gościnnie wystąpił pochodzący z Kuby, wyśmienity saksofonista Luis Nubiola, a za aranżację odpowiadał Michał Stawarski.

Wariacje to najważniejszy sposób robienia muzyki. Robili to dawni kompozytorzy, robią to też obecni. A jak piękne efekty dzięki wariacjom muzycznym można osiągnąć dzięki poszczególnym instrumentom jako instrumentom prowadzącym przekonaliśmy się 6 listopada, w sali multimedialnej Urzędu Gminy. Tego dnia Cup of Time i Luis Nubiola zaprezentowali własne interpretacje takich utworów jak: „Blue Moon”, „La Folia”, „Pije Kuba do Jakuba”, „Happy Birthday to You” oraz melodii filmowej „Piraci z Karaibów”. Oczywiście nie zabrakło również elementów edukacyjnych m.in. o tym jak powstaje dźwięk i jakie instrumenty muzyczne rozróżniamy.

To było wyjątkowo muzyczne popołudnie w naszej gminie. Rodzinnie muzyczne.

 

Opublikowany przez: Mariusz Marcysiak

Zobacz także