23.04.2012 12:00

Czysta Granica i Nowa Wieś

26
W tym roku już po raz szósty spotkali się mieszkańcy Granicy i Nowej Wsi by uczestniczyć w akcji sprzątania lasu i najbliższej okolicy. Imprezę zorganizowała Marta Łukaszewicz ze Stowarzyszenia Las Rangers, we współpracy z gminą Michałowice. Wieczorem uczestnicy wspólnego sprzątania spotkali się przy ognisku.
Sobota, 21 kwietnia, była ciepła i słoneczna dlatego mieszkańcy Granicy i Nowej Wsi chętnie przyłączyli się do akcji sprzątania lasu i przyległych terenów. Akcja, którą od sześciu lat organizuje Marta Łukaszewicz ze Stowarzyszenia Las Rangers, rozpoczęła się o 10 rano. W dwóch miejscach: przy szkole w Nowej Wsi i u zbiegu ulicy Dębowej i Skośnej były rozdawane worki na śmieci i jednorazowe rękawiczki, które zostały zapewnione przez gminę Michałowice. Przychodziły całe rodziny, często towarzyszyły im czworonogi. Dla wielu osób uczestniczących w akcji był to spacer połączony ze sprzątaniem. Każdy uczestnik mówił, gdzie będzie zbierał śmieci i w którym miejscu pozostawi odpady, aby po zakończeniu akcji mogły być one odebrane przez odpowiednie służby, zagwarantowane przez gminę.
Organizatorzy akcji mówią, że obecnie granicki las jest bardziej czysty niż przed laty. Jednak coroczne akcje zrobiły swoje. Choć oczywiście i w tym roku wydobyto z lasu stare opony samochodowe i żeliwny zlewozmywak. Okazuje się, że jeszcze nie wszyscy wiedzą, co należy robić ze śmieciami. Marta Łukaszewicz, powiedziała, że to wiosenne sprzątanie jest już nawykiem. - Od miesiąca przychodziły do mnie dzieci i pytały, kiedy sprzątamy – powiedziała Marta Łukaszewicz, która jest nauczycielką w szkolnej świetlicy w Nowej Wsi. Dodaje również, że bardzo ważne dla niej jest to, aby właśnie uczyć dzieci nawyku nie zanieczyszczania najbliższego otoczenia i im zaszczepiać świadomość ekologiczną, tak by w dorosłe życie weszły jako osoby wrażliwe i świadome, żeby dbały o otoczenie, sortowały śmieci i umiejętnie gospodarowały odpadami organicznymi. Dodaje też, że: „w Granicy mieszkają wspaniali ludzie, którzy każdego roku wraz ze swoimi dziećmi sprzątają las i okolicę.
Wieczorem, uczestnicy akcji spotkali przy ognisku, był czas na rozmowy i pieczenie kiełbasy Wszyscy uczestnicy zapewniali, że w przyszłym roku również będą uczestniczyć w akcji sprzątania lasu i najbliższej okolicy. Do zobaczenia w przyszłym roku!
Autor: Beata Izdebska-Zybała
Opublikowany przez: Beata Izdebska-Zybała