05.09.2023 07:45

Dni Gminy Michałowice 2023 - Piknik Ekologiczny

201
Rowerowo i ekologicznie było podczas pierwszego dnia tegorocznych obchodów Dni Gminy Michałowice.

Już przed godziną 12:00 na parkingu przed Urzędem Gminy Michałowice zaczęli się gromadzić pierwsi ochotnicy do udziału w terenowym rajdzie rowerowym, który 2 września, oficjalnie rozpoczął tegoroczne wielkie święto naszej gminy. 

Rajd był częścią organizowanego tego dnia pikniku ekologicznego, dlatego też zatytułowany był „Aktywni mobilni – tak dla czystego powietrza”. A tego nie brakowało w całej naszej gminie, przez którą przebiegały trasy rowerowe. To było całkiem niezłe wyzwanie dla uczestników, którzy do pokonania mieli nawet ponad 15 km. 

Aż trudno zliczyć jak wielu mieszkańców gminy wzięło udział w rajdzie, ale bez wątpienia wszyscy doskonale się bawili poznając naszą małą ojczyznę. Poznając, ponieważ rajd był również grą terenową polegającą na odnalezieniu i utrwaleniu na zdjęciu określonych obiektów i miejsc znajdujących się na terenie gminy Michałowice. Tych było całkiem sporo, a dzięki licznym ścieżkom rowerowym w naszej gminie dojazd do nich był bezpieczny i malowniczy. Chwilę wytchnienia można było złapać na jednym z placów zabaw lub stref rekreacji.

Start i meta rajdu znajdowały się na parkingu przy urzędzie w Regułach, gdzie już od godz. 14:00 na uczestników czekały liczne nagrody oraz ekologiczna zabawa piknikowa.

Wszystkie przygotowane tego dnia atrakcje były bezpośrednio związane z ekologią. Od sadzenia roślin, poprzez ekofotobudkę, malowanie toreb na zakupy, kiermaszu rękodzieła, stanowiska edukacyjnego – "Energia słońca i energia wody", gminnego stoiska, gdzie można było uzyskać informacje na temat prowadzonych programów proekologicznych, wyścigów gokartów solarnych i robotów solarnych, koła fortuny i oczywiście stoiska z przepysznymi placuszkami przygotowanymi przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Michaśki”.

Przydatne informacje dotyczące prawidłowego segregowania odpadów można było uzyskać na stoisku MZO Pruszków, gdzie pracownicy firmy służyli wiedzą i doświadczeniem. Natomiast o tym, jak wykorzystać niektóre zbędne rzeczy, aby sprawiły nam jeszcze wiele radości, zaprezentowały modelki ze Stowarzyszenia Projekt Raszyn. Podczas pokazu mogliśmy podziwiać własnoręcznie wykonaną biżuterię i galanterię z recyklingu. Bez dwóch zdań pokaz dostarczył publiczności wielu ciekawych inspiracji. 

Największą atrakcją sobotniego wydarzenia było stoisko prezentujące dawny, tradycyjny sposób kiszenia kapusty. I nie mówimy tu tylko o prezentacji multimedialnej, a faktycznym kiszeniu, do którego zresztą bardzo chętnie przyczyniła się również wójt Małgorzata Pachecka.  

Pierwszy Dzień Gminy Michałowice był doskonałą rozgrzewką do wspaniałej zabawy w niedzielę, kiedy to w Granicy odbył się Festyn Rodzinny i koncert Organka.

Szczególnie podziękowania kierujemy do:

  • Pani Marty Ożóg z Rady Rowerowej za pomoc w organizacji gry terenowej i zapewnienie jej obsługi;   
  • KGW Michaśki za przygotowanie poczęstunku, pysznych placków oraz lemoniady;
  • Stowarzyszenia Projekt Raszyn za zorganizowanie  pokazu eco mody oraz warsztatów dla dzieci;
  • Miejskich Zakładów Oczyszczania za zorganizowanie warsztatów dla dzieci oraz udostępnienie eco śmieciarki;
  • Rękodzielników, którzy po raz kolejny byli obecni na pikniku ze swoimi wspaniałymi produktami.
  • Wolontariuszek, które bardzo sprawnie nam pomagały, dziewczyny brawa!
  • 62 Mazowieckiej Drużyny Harcerskiej "Giewont" z Michałowic za przygotowanie warsztatów produkcji przypinek i fotobudki

Zawsze możemy liczyć na Waszą pomoc!

Zadanie pn. „Nasza misja - mniejsza emisja - piknik ekologiczny”, współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

grafika prezentująca treść komunikatu

Opublikowany przez: Mariusz Marcysiak

Zobacz także