04.06.2012 12:00

Dwie Dorotki – bajka z okazji Dnia Dziecka.

41
W sobotę, 2 czerwca, dzieci z naszej gminy miały okazję obejrzeć przedstawienie „Dwie Dorotki”. Bajkę zaprezentowali aktorzy Studia Małych Form Teatralnych Art-Re z Krakowa. Imprezę zorganizował Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice.
W sobotę, 2 czerwca, dzień po święcie Dnia Dziecka dzieci z naszej gminy miały okazję obejrzeć bajkę „Dwie Dorotki”. Przedstawienie to najpierw zostało pokazane w Pęcicach Małych. Na niespełna godzinę salon w domu sołtys Aleksandry Warsztockiej zamienił się w salę teatralną. Tam bowiem odbyło się pierwsze przedstawienie. Dzieci, szczególnie te młodsze, z ogromnym zainteresowaniem śledziły losy dobrej i złej Dorotki.
Kolejne przedstawienie odbyło w szkole w Komorowie, a następnie również „Dwie Dorotki” obejrzały dzieci z Nowej Wsi i Sokołowa.
W Nowej Wsi sala przy Ośrodku Pomocy Społecznej wypełniona była po brzegi. Dzieci chętnie włączały się do zabawy, chętnie też wychodziły na scenę i pomagały aktorom. Dużym zainteresowaniem cieszyła się inscenizacja w Sokołowie. Do „Oazy Spokoju” – świetlicy przyszły dzieci w towarzystwie rodziców i dziadków.
„Dwie Dorotki” to adaptacja mniej znanej baśni braci Grimm, znanej też pod tytułem "Pani Zima". Opowieść o wdowie, która ma dwie córki. Rodzona jest leniwa, pasierbica pracowita. Pasierbicy wysłanej po wodę, prąd rzeki porywa wiadro. Dorotka bojąc się gniewu macochy, postanawia za wszelka cenę je odnaleźć. Na jej drodze jawią się mówiące jabłoń i piec chlebowy. Pomagając im, Dorotka zaskarbia sobie ich wdzięczność. Spotkana na dalszej drodze tajemnicza staruszka również wynagradza Dorotkę za jej dobre serce.
Spektakl uczy, że człowiek dobry, uczynny i pracowity w przeciwieństwie do leniwego i chciwego, może być szczodrze wynagrodzony przez los.
Autor: Beata Izdebska-Zybała
Opublikowany przez: Beata Izdebska-Zybała