26.06.2013 15:00

Festiwal Otwarte Ogrody – Komorów 2013

67
W sobotę, 22 czerwca, rozpoczął się Festiwal Otwarte Ogrody Komorów 2013. Tego dnia można było podziwiać piękne ogrody, a także uczestniczyć w koncertach i wystawach. Impreza została zorganizowana w ramach Festiwalu Otwarte Ogrody, który w tym roku organizuje Zarząd Osiedla Komorów i Stowarzyszenie K40.
Swój ogród otworzyli Państwo Danuta i Witold Młoźniakowie z Granicy, a także Ewa i Jan Borzymowscy z Komorowa.

Przed południem festiwal odbywał się w ogrodzie u państwa Młoźniaków, który znajduje się przy ulicy Okreżnej. I gdyby ktoś nie znał adresu, to i tak trafi, bowiem piękny, zadbany ogród wychodzi poza ogrodzenie, a także odbija się w wielu lustrach umieszczonych wewnątrz ogrodu. Przechodzień, mijając ogród widzi odbijającą się roślinność. Pani Danuta – właścicielka ogrodu, mówi, że sytuacje bywają zabawne, ponieważ ludzie przystają, a samochody nawet są cofane, tak by można było się lepiej przyjrzeć.
Ich ogród jest stosunkowo mały, to zaledwie 500 m2, na których stoi jeszcze dom. Ale jest tak zmyślnie zaprojektowany, że wydaje się większy. A to oczywiście za sprawą umiejętnie ustawionych luster i odpowiednio posadzonej roślinności. Znawcy mówią, że to ogród – bombonierka, prawdziwe cacko. Nie ma tam niepotrzebnej rzeczy, wszystko jest przemyślane i starannie wykonane. Od razu widać, że jest prowadzony przez profesjonalistów.
„Ogród jest nie tylko rozkoszą dla oka, ale i ukojeniem dla duszy, łagodzi gniew, namiętności i daje przyjemność, która jest przedsmakiem raju” to ulubione zdanie pani Danuty. Dlatego jej ogród jest niezwykle spokojny i wyważony, daje wytchnienie i odpoczynek. Dominują byki, miłorzęby, wiśnie kuliste, klony palmowe i więzy. Rosną także bukszpany, cisy, rododendrony, hosty, hortensje, trawy ozdobne, turzyce i oczywiście niezliczone gatunki róż.
Właściciele ogrodu dbają o każdy szczegół. W różnych miejscach usytuowane są wysmakowane detale, które ozdabiają ogród. A są to polerowane stalowe kule, wodospady, oczka wodne, donice i drobny sprzęt i meble ogrodowe. Wszystko wykonane jest z naturalnych surowców- drewna tekowego, kamienia i stali.
Pani Danuta na pytanie, ile godzin trzeba pracować w ogrodzie, aby był tak zadbany, powiedziała, że ogrody to jej pasja i wielka radość i nie liczy czasu, który poświęca, na ten cel.
Druga część Festiwalu Otwarte Ogrody odbyła się w ogrodzie u państwa Borzymowskich przy ul. Mazurskiej i trwała przeszło cztery godziny. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Jedną z nich były warsztaty plastyczne dla dzieci, które prowadził Jakub Ćwieczkowski – artysta malarz i jednocześnie instruktor malarstwa. Dzieci wykonywały różnorodne prace plastyczne, dla wielu z nich inspiracją był pies gospodarzy – Franek.
Odbył się koncert akordeonowy w wykonaniu Rafała Grząki. Wystąpił także muzykujące komorowskie dzieci, które zaprezentowały swoje umiejętności gry na różnych instrumentach. Dzieci grały na skrzypcach, harfie i flecie. Grupę dzieci muzycznie przygotowała Anna Bąkowska, na pianinie akompaniował im Mateusz Bąkowski.
Wieczorem odbył się znakomity koncert Hanny Malarowskiej z zespołu HANIMAL.
Przez cały czas trwała wystawa prac malarskich komorowskich artystów. Swoje obrazy prezentowali: Jan Gołębiewski, Andrzej Pilich, Katarzyna Skoczyńska, Iwona Sroczyńska i Jakub Ćwieczkowski. Na wystawie swoje zdjęcia z cyklu „Paryskie reminiscencje” przedstawiał młody pasjonat fotografii – Zbyszek Szymańczyk. Zbyszek jest tegorocznym maturzystą i właśnie jest w trakcie egzaminów na Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, na Wydział Fotografii. Życzymy sukcesów.

Wieczorem odbyła się aukcja obrazów i fotografii. Artyści przekazali swoje prace, aby wesprzeć finansowo rodzinę zastępczą Państwa Lubańskich. Państwo Lubańscy wychowują szóstkę dzieci. Pieniądze uzyskane z aukcji (1400 zł) zostaną przeznaczone na wyjazd wakacyjny.
Gospodarze ogrodu – Ewa i Jan serdecznie witali przybywających gości. Gospodyni częstowała znakomitym ciastem i truskawkami i rabarbarem, a gospodarz serwował drinki. Wszyscy świetnie się bawili w pięknym, przepełnionym zielenią i kwiatami ogrodzie.

Organizatorzy z Zarządu Osiedla Granica – Agnieszka Kaczorowska, Elżbieta Wyżycka i Michał Jeżewski zachęcają wszystkich komorowian do otwierania swoich ogrodów.
Autor: Beata Izdebska-Zybała
Opublikowany przez: Beata Izdebska-Zybała