09.05.2014 19:35

Gala gminy Michałowice konkursu głośnego czytania – mistrzem słowa Jan Brzechwa

331
Gala ta odbyła się 8 maja w sali multimedialnej Urzędu Gminy Michałowice w Regułach. Była uroczystym podsumowaniem II Konkursu Głośnego Czytania „Cały powiat czyta dzieciom” na szczeblu naszej gminy. W tym roku recytowano wiersze Jana Brzechwy (1898–1966).

Przypominamy, finał gminnego konkursu głośnego czytania odbył się 31 marca br. w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie; (o czym można przeczytać na www.michalowice.pl).

 

Jak wytłumaczył, radny powiatowy Lech Kulesza: ideę czytania dzieciom zaczęła upowszechniać w całym kraju w czerwcu 2001 r. Fundacja ABC XXI. Oparto się na badaniach naukowych, które stwierdziły, iż głośne czytanie polepsza życie emocjonalne dzieci; dzieci, którym się czyta, przewyższają intelektualnie swoich rówieśników. Dzieciom rodzice powinni czytać przynajmniej 20 minut dziennie.

 

Galę w Regułach pomogli przygotować i poprowadzić profesjonaliści. Konferansjerkę prowadził reżyser teatralny, dyrektor (były) teatrów, laureat nagród… – Waldemar Matuszewski. Galę – jako spektakl wierszy Jana Brzechwy przygotowała oraz wspomogła swoją recytacją aktorka Teatru Dramatycznego w Warszawie, aktorka filmowa i telewizyjna – Ewa Telega; w naszej gminie znana również jako prezes Stowarzyszenia K40.

 

Na scenie zasiedli dorośli oraz Kasia Ambroziak, uczennica V klasy Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Michałowicach – zwyciężczyni II Gminnego Konkursu Głośnego Czytania „Cały powiat czyta dzieciom” (a także zeszłoroczna laureatka konkursu). Publiczność stanowili uczniowie oraz opiekujący się nimi nauczyciele.

 

Jak podkreślał prowadzący galę Waldemar Matuszewski, na tej imprezie mamy się bawić. Dlatego, jak powiedział, stwórzmy teatr interaktywny. Uczniowie od razu zrozumieli to, wydawało się trudne pojęcie. Teatr interaktywny polegał na tym, że osoba siedząca na scenie recytowała wiersz, a publiczność powtarzała coś w rodzaju refrenu, np. „a to feler, odrzekł seler”.

 

Jak zabawa to zabawa, więc zdarzało się, że dzieci tak się rozpędziły, że recytowały wiersz do końca. Udowodnili tym, że im czytano, iż polubili Brzechwę, a nawet znają jego utwory na pamięć. Czyli realizują ideę głośnego czytania.

 

Uczniowie wystąpili też na scenie. Zespół teatralny ze szkoły podstawowej w Michałowicach (pod kierunkiem nauczycielki Małgorzaty Jaworskiej) w strojach inspirowanych bajkami Brzechwy, zagrał w tryskającym humorem spektaklu utworów tego poety.

 

Aktorka Ewa Talaga recytowała „Ryby, żaby i raki”, przedstawiciel starosty pruszkowskiego, radny powiatowy – Lech Kulesza „Na straganie”, radna Rady Gminy Michałowice Elżbieta Biczyk - "Samochwałę”, Kasia Ambroziak "Lenia", a Ewa Kisiel – dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Michałowice w Michałowicach przeczytała „Kłamczuchę”.

 

Wójt Krzysztof Grabka wyliczał „Entliczek-pentliczek”. Stwierdził, iż gry komputerowe nie zastąpią kontaktu z żywym słowem. Poezja Brzechwy pozwoliła dzieciom oderwać się choć na chwilę od ekranu monitora. Dał jednak do zrozumienia, iż komputer jest bardzo potrzebny. Po przeczytaniu „Entliczka-pentliczka” zwrócił uwagę, iż wyrecytował w tym wierszu poprawną formę „komput”, a nie jak zdarza się to w wielu wydaniach książek Brzechwy, niepoprawną „kompot”. Poradził, że jeśli ktoś nie wie, co znaczy słowo „komput”, niech zajrzy do komputera i sprawdzi w Internecie. *

 

* * *

Zabawa była przednia. Po raz kolejny dzieci, ale i dorośli przekonali się, że wiersze Brzechwy – siła ich humoru, metafory, zaskakujące skojarzenia, puenty – zyskują czytane. Wtedy słowo dociera najlepiej, najbardziej rozbudzają wyobraźnię.

 

* * *

Gala odbyła się w Dniu Bibliotekarza. Z okazji tego święta wójt Krzysztof Grabka – na ręce obecnym na gali dyrektorom bibliotek – złożył bibliotekarzom naszej gminy życzenia, podziękował za niesienie kaganka oświaty – bibliotekarzom pracującym w bibliotece w Michałowicach oraz w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie. Podziękował gminnym bibliotekom za przygotowanie konkursu głośnego czytania.

 

Podczas gali odbyła się uroczystość zakończenia na szczeblu naszej gminy II Konkursu Głośnego Czytania „Cały powiat czyta dzieciom”. Jeszcze raz wymieniamy zwycięzców (po raz pierwszy w artykule nt. konkursu), wychodząc z założenia, że młodych ludzi warto chwalić za sukcesy.

 

Konkurs zwyciężyła (jak pisaliśmy powyżej: po raz drugi) Katarzyna Ambroziak – uczennica V klasy Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Michałowicach; II miejsce zajął Mateusz Popiołek, uczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie, a III – Kinga Rutkowska z III klasy szkoły podstawowej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Mikołaja Kopernika w Nowej Wsi. Laureaci konkursu otrzymali nagrody.

 

* * *

 

* Zachęcamy do korzystania z Internetu, ale wyjaśniamy, w czym rzecz. Jan Brzechwa w wierszu pt. „Entliczek-pentliczek” użył słowa „komput”, ale w wielu wydaniach, np. w „pomnikowym: Jan Brzechwa, Sto bajek, Czytelnik. Warszawa 1982 edytorzy „komput” zamienili na „kompot”. W wierszu Brzechwy „komput” znaczy „ciasto”.

 

Oto fragment z tym słowem:

 

Duszone są jabłka, pieczone są jabłka

I z jabłek szarlotka, i komput, i babka! 

Autor: Stanisław Szałapak
Opublikowany przez: Stanisław Szałapak

Zobacz także