06.03.2024 08:50

Geospacery, czyli historia śladami przyrody nieożywionej

118
W dniach 2 i 3 marca, na terenie gminy Michałowice odbyły się geospacery pod hasłem „Żywa przyroda nieożywiona.

To był weekend przygód z przyrodą, na którą mieszkańców naszej gminy zabrała profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, dr hab. Maria Górska-Zabielska. Zima w ostatnim czasie jest w mocnym odwrocie, więc okazji do zobaczenia tego, co setki tysięcy lat temu przyniosły lądolody ze Skandynawii (głazy narzutowe), nie brakowało.

Pierwsze spotkanie z geologią, a dokładniej geospacer, odbył się w sobotę. Wielu chętnych na ciekawie opowiedzianą historię zebrało się tego dnia przed Urzędem Gminy Michałowice w Regułach, gdzie znajdziemy kilka solidnych rozmiarów głazów narzutowych. Ich znaczenie, oprócz naukowego jest wielorakie. Głazy narzutowe współtworzą georóżnorodność środowiska naszej gminy i należą do dziedzictwa geologicznego naszego regionu. Są dowodem na zaistniałe procesy geomorfologiczne.

Wszystko brzmi bardzo naukowo i poważnie, ale nie w wykonaniu dr hab. Mari Górskiej-Zabielskiej, która w fenomenalny sposób potrafić przekazać wiedzę na temat, który wielu ludzi może uważać za mało ciekawy. Nic bardziej mylnego. Na sobotni spacer z dr hab. Marią Górską-Zabielską wybrało się ponad 30 osób, a w niedzielę, kiedy to wędrowano w okolicy zalewu w Komorowie, przybyło blisko 80 osób.

Tak interesująco było zarówno w Regułach, jak i w Komorowie. Nie brakowało ciekawych zagadek i opowieści, które często były wysłuchiwane z niedowierzaniem, ale i z zaangażowaniem. Była też okazja do poznania trudnych, geologicznych słów związanych z głazami znajdującymi w naszej gminie. Choć to znajdowanie wcale nie było takie trudne.

Niewątpliwie sobotnio-niedzielne geospacery ukazały ich uczestnikom niezwykłą historię, która zrodziła się setki tysięcy lat temu. Geologiczną historię, którą mijamy niemal każdego dnia.

dr hab. Maria Górska-Zabielska

Kierownik Zakładu Geoturystyki i Geologii Środowiskowej Instytutu Geografii JK (od 2014 r.), członek Rady Naukowej Instytutu Geografii UJK (od 2014 r.), członek Rady Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego UJK ds. naukowych (od 2016 r.), członek Geograficznej Komisji Doktorskiej Wydziału    Matematyczno-Przyrodniczego UJK (od 2015 r.), członek Stowarzyszenia Geomorfologów Polskich (od 1991 r.).

I nagroda Polskiego Towarzystwa Geograficznego w konkursie prac magisterskich z geografii 1989 r., nagroda Prezesa Rady Ministrów za wybitne wyniki w nauce 1989 r., indywidualna nagroda rektorska 1 st. za wybitne osiągnięcia naukowe - 2008 r., Złota Odznaka Polskiego Towarzystwa Geograficznego - 2017 r., medal okolicznościowy Polskiego Towarzystwa Geograficznego w 100-lecie polskiej geografii - 2018 r.

Opublikowany przez: Mariusz Marcysiak

Zobacz także