06.05.2014 13:50

Gimnastyka dla seniorów

603
W poniedziałek, 5 maja, odbyły się pierwsze zajęcia sportowe z cyklu „Gimnastyka dla seniorów”. Organizatorem jest fundacja „Jestem seniorem”. Zajęcia odbywają się w świetlicy w Nowej Wsi i świetlicy sołectwa Komorów.

Zajęcia - Gimnastyka dla seniorów – trwać będą od maja do października 2014 roku. Seniorzy poznają jak prawidłowo wykonywać różne ćwiczenia gimnastyczne, nauczą się rozpoznawać własne możliwości fizyczne i jednocześnie poprawią swoją elastyczność ciała i kondycję fizyczną.

 

Katarzyna Janota, która prowadzi gimnastykę, powiedziała, że szczególną uwagę skieruje na świadome wykonywanie ćwiczeń, na szukanie w ciele barier i powolne ich pokonywanie. Będzie proponowała takie ćwiczenia, które spowodują wzmocnienie m.in.mięśni otaczających kręgosłup. Wielu z nas cierpi na schorzenia kręgosłupa. Ludzie starsi w większości mają z nim ogromne problemy. Dlatego regularne wykonywanie tych ćwiczeń dla wszystkich jest zbawienne.

 

Instruktorka wspomniała też, że będzie uczyła poprawnych nawyków, prawidłowych skłonów czy postawy. Podczas zajęć powtarzała, że nie jest wskazane forsowanie zakresów ćwiczeń, ale uważne odczytywanie sygnałów płynących z własnego ciała. Podkreślała, że najważniejsza jest systematyczność, przyzwyczajanie ciała do regularnych ćwiczeń

 

O tym zagadnieniu mówiły też organizatorki z fundacji „Jestem seniorem”: Agnieszka Paradowska i Wioletta Kowalczyk. Wspomniały, że gimnastyka prowadzona jest w świetlicach w Nowej Wsi i sołectwie Komorów. W każdej grupie może być jedynie 15 osób, takie są ograniczenia lokalowe. Już dziś prawie wszystkie miejsca są zajęte. Organizatorki apelują do osób, które zapisały się na zajęcia, żeby regularnie na nie przychodziły. Bo wtedy będzie to efektywne. Uczestnicy nauczą się prawidłowo wykonywać ćwiczenia, ich ciało stanie się bardziej elastyczne i odczują zmianę na lepsze. Dla organizatorek również ma to znaczenie. Gdy frekwencja będzie duża, wtedy ich cele zawarte w projekcie będą osiągnięte. Dlatego życzymy wytrwałości i konsekwencji.

 

Organizatorki powiedziały także, że cieszy je fakt, że na gimnastykę przyszło kilku panów. Jak wiadomo, panów najtrudniej jest zmotywować do aktywności. Zajęcia są finansowane z dotacji gminy Michałowice. Fundacja Jestem seniorem zaprasza również na zajęcia nordic walking, czyli chodzenia z kijkami. Pierwsze spotkanie odbędzie się w czwartek, 8 maja, o godz. 12.00. Miejsce spotkania: plac zabaw Granicka Polanka, ul. Poprzeczna. Zapraszamy! 

Autor: Beata Izdebska-Zybała
Opublikowany przez: Beata Izdebska-Zybała

Zobacz także