30.10.2019 08:05

Gminne sadzenie krokusów.

191
Wiosną nasza gmina ma szansę stać się krokusową stolicą Polski. Wszytko za sprawą akcji „Gminne sadzenie krokusów”, która odbyła się w sobotę, 26 października. Wespół w zespół mieszkańcy pracowali nad ukwieceniem gminy. Łącznie zasadzono 50 tys. cebulek.

Wiosną wszystko budzi się do życia, więc byłoby dobrze, aby ta pobudka była miła, ładna i kolorowa. Jak krokusy, które są jednymi z najpopularniejszych wiosennych kwiatów. Sadzimy je w ogrodach parkach i skwerach, ale aby wiosną pięknie zakwitły to trzeba je posadzić jesienią. Dlatego też w sobotnie przedpołudnie i popołudnie, w 12 miejscach mieszkańcy naszej gminy zachęceni przez Panią wójt, Małgorzatę Pachecką przystąpili do sąsiedzkiego sadzenia krokusowych cebulek.

W Michałowicach przy strefie rekreacji oraz u zbiegu ul. Jesionowej i Bukowej. W Michałowicach-Wsi przy kapliczce znajdującej się przy skrzyżowaniu ul. Poniatowskiego i ul. Borowskiego. W Komorowie na placu Paderewskiego oraz placu Markowiczów. W sołectwie Komorów przy strefie rekreacji przy ul. Głównej i przy placu zabaw w Kaliszowym Gaiku. W Granicy przy świetlicy oraz na placu zabaw. W Regułach w parku i strefie rekreacji, a w Opaczy-Kolonii przy świetlicy. Dokładnie 12 punktów, w których na mieszkańców czekały przygotowane przez Urząd Gminy cebulki i rękawiczki. Wystarczyło wiec tyko zabrać ze sobą rodzinę, znajomych i oczywiście niezbędną łopatkę lub pikownik.    

Krokusy nie są szczególnie wymagające, ale niewątpliwie najlepiej rosną w miejscach nasłonecznionych, ewentualnie z niewielkim zacienieniem. Doskonale wiedzieli o tym uczestnicy akcji, którzy staranie dobierali miejsca. Oczywiście dla zapewnienia lepszego efektu wizualnego cebulki sadzono w grupach tak, aby wczesną wiosną, kiedy będą się przebijały przez śnieg były widoczne i przybliżały nam nadchodzącą wiosnę.

Krokusy w zależności od odmiany mają kolor biały, niebieski, fioletowy, liliowy i żółty. Mogą też być wielobarwne. A jakie będą w naszej gminie? Tego dowiemy się już za kilka miesięcy, kiedy kwiaty ukarzą się naszym oczom.

Ciekawostka

Jedna z najsłynniejszych i zarazem najdroższych przypraw jest Szafran, a pozyskuje się go z wysuszonych słupków krokusa [Crocus sativus – Krokus uprawny].

 

 

Opublikowany przez: Mariusz Marcysiak