Gordonki bawią i uczą w Regułach

22.02.2018 12:50     378
Gordonki. fot. Mariusz Marcysiak
Najpierw trzeba przygotować miejsce do zabawy, fot. Mariusz Marcysiak rozłożyć poduchy do siedzenia fot. Mariusz Marcysiak i śpiewająco się przywitać. fot. Mariusz Marcysiak fot. Mariusz Marcysiak Dzieci mają pełną swobodę ruchu i nie muszą siedzieć w jednym miejscu. fot. Mariusz Marcysiak fot. Mariusz Marcysiak fot. Mariusz Marcysiak fot. Mariusz Marcysiak fot. Mariusz Marcysiak
Podobne tematy: świetlica Reguły, Reguły

Gordonki – czyli jak rozwijać zdolności muzyczne naszego dziecka.


Zajęcia gordonowskie, które odbywają się w Regułach, to w uproszczeniu zajęcia rytmiki i śpiewu. To bardzo duże uproszczenie, ponieważ jak mówią rodzice są to zajęcia, których cel i metody różnią się zdecydowanie od standardowych zajęć.

 

Przede wszystkim celem zajęć gordonowskich jest umożliwienie dzieciom optymalnego rozwoju muzycznego. Jego stymulowanie za pomocą śpiewu nie tylko kształtuje zdolności muzyczne, ale także pomaga we wszechstronnym rozwoju dziecka.

 

Metoda ta pochodzi od nazwiska E.E. Gordona, amerykańskiego muzyka jazzowego, pedagoga i psychologa muzyki. Twierdzi on, że każdy człowiek rodzi się z jakimś poziomem uzdolnień muzycznych, a pierwsze pięć lat życia dziecka tworzy podstawę dla późniejszego rozwoju. Zatem jak sprawić, żeby dziecko chciało się uczyć? Najlepiej poprzez zabawę, muzykę i różne rekwizyty, np.: kolorowe chusty, grzechotki i piłki.

 

W trakcie zajęć dzieci nie uczą się piosenek na pamięć i nie słuchają muzyki z różnych instrumentów. Jedynie głos rodziców i opiekunów jest tu instrumentem. Tak, tak, w zajęciach czynny udział biorą zarówno dzieci, jak i rodzice. To kolejny element, który różni zajęcia gordonowskie od standardowych zajęć z rytmiki. Mogłoby się wydawać, że potrzebny do tego jest wybitny talent muzyczny, ale nic podobnego. Rodzice wraz z dziećmi śpiewają rożnego rodzaju rymowanki, przy których wszyscy świetnie się bawią i bardzo angażują. Co ciekawe, dzieci mają pełną swobodę ruchu i nie są zmuszane do siedzenia w miejscu.

 

Gordonki to świetna propozycja dla dzieci w wieku od 0 do 3 roku życia. Przede wszystkim jest to wspólny czas rodzica z dzieckiem. Spotkanie z muzyką, którego zadaniem jest rozwinąć w dziecku nie tylko zdolności muzyczne, ale również rozwój wszechstronny.

 

Zajęcia Gordonki zostały zorganizowane przez sołtys i Radę Sołecką Reguł oraz sfinansowane z funduszu sołeckiego.

 

 

Zobacz także

Zawiadomienie o braku wody

Zawiadomienie o braku wody Data wydarzenia: 23.07.2018

Przerwa w dostawie wody do nieruchomości położonych w miejscowości Reguły przy ul. Berberysowej (odcinek od nr 17 do ul. Torfowej)
oraz ul. Torfowej.

czytaj więcej
Piknik rodzinny z okazji Dnia Dziecka w parku w Regułach. fot. Mariusz Marcysiak

Dzień Dziecka w regulskim parku 13.06.2018 08:05

Cóż to była za impreza! Impreza na magicznej wyspie, która powstała w minioną niedzielę, 10 czerwca, w parku w Regułach. Wyspie radości, marzeń i wspaniałej zabawy.

czytaj więcej
Warsztaty kulinarne

Warsztaty kulinarne Data wydarzenia: 15.06.2018

Podczas ostatnich przed wakacjami warsztatów uczestnicy przygotują przepyszne owocowe desery, orzeźwiającą lemoniadę i chrupiące gofry (15 czerwca, godz.15:30).

czytaj więcej
Zajecia ogólnorozwojowe dla dzieci z Reguł. fot. Mariusz Marcysiak

Zajęcia ogólnorozwojowe w regulskiej świetlicy 30.05.2018 09:10

Radość, zabawa, nauka i muzyka towarzyszą zajęciom ogólnorozwojowym, w których udział biorą maluszki z Reguł.

czytaj więcej
Gimnastyka twarzy. fot. Mariusz Marcysiak

Gimnastka, która odejmuje lat 26.05.2018 20:20

Któż z nas nie chciałby być ciągle młody. Niestety czas płynie, a nasza młodość wraz z nim. Najczęściej upływ czasu możemy zaobserwować na naszej twarzy, ale na szczęście jest rozwiązanie, za pomocą którego możemy w naturalny sposób utrzymać młodą skórę na dłużej.

czytaj więcej
Debiuty - wystawa fotografii mieszkańców gminy (foto UG)

Wystawa fotografii 15.05.2018 09:10

W życiu każdego fotografa jednym z najważniejszych dni jest ten, kiedy to po raz pierwszy w wystawowej sali prezentuje swoje prace w formie dużych odbitek. Ten wyjątkowy dzień nastał dla uczestników warsztatów fotograficznych, które w roku 2016 i 2017 odbyły się w Michałowicach i Regułach.

czytaj więcej
Rodzinne Warsztaty Świąteczne w Regułach. fot. Małgorzta Posel

Rodzinne warsztaty świąteczne 18.03.2018 19:35

W atmosferze znakomitej zabawy mieszkańcy Reguł przygotowywali wielkanocne girlandy, wianki i świąteczne kartki.

czytaj więcej
Zumba w Granicy. fot. Mariusz Marcysiak

Sportowo – taneczna gmina, czyli jak w miły sposób poprawić kondycję i uwolnić przy tym solidną dawkę endorfin. 09.03.2018 10:20

Jeżeli na co dzień brak nam energii i czujemy się przemęczeni, a także nierzadko podenerwowani, to znak, że potrzebujemy czegoś dla ucha i ciała.

czytaj więcej
Bajko podróż z Aleksandrem Puszkinem. fot. Mariusz Marcysiak

Bajkowe podróże z literaturą dziecięcą 05.03.2018 21:55

Któż z nas nie chciałby na swojej drodze spotkać złotej rybki, która spełniłaby nasze życzenia. Te przyziemne i te najskrytsze.

czytaj więcej
Spotkanie opłatkowe w Regułach. fot. Mariusz Marcysiak

Spotkanie opłatkowe w Regułach 17.12.2017 19:40

„A Słowo Ciałem się stało i mieszkało między nami”. Kolędą „Bóg się rodzi” mieszkańcy Reguł rozpoczęli swoje wigilijne spotkanie, które w czwartek, 14 grudnia odbyło się w świetlicy przy ul. Wiejskiej 13.

czytaj więcej