„Gruziński wąwóz Pankisi – modlitwa kobiet o pokój” – spotkanie z Patrycją Prześlakiewicz- Rohozińską.
Katarzyna Walichnowska, dyrektor komorowskiej biblioteki zaprasza na spotkanie. Podczas wykładu Patrycji Prześlakiewicz- Rohozińskiej. Katarzyna Walichnowska prezentuje książkę o Gruzji. Wystawa fotografii Literacki Jedwabny Szlak Katarzyna Walichnowska prezentuje prace plastyczne dzieci, które uczestniczyły w projekcie o Gruzji. Poczęstunek - gruzińskie specjały.
Podobne tematy: Biblioteka w Komorowie

W piątek, 20 maja, odbyło się spotkanie z Patrycją Prześlakiewicz- Rohozińską, która mówiła o atrakcjach turystycznych Gruzji, ale także o trudnym życiu ludności tam mieszkającej i przemianach, jakie zachodzą na tym terytorium. Spotkanie odbyło się w bibliotece w Komorowie.


Spotkanie z  Patrycją Prześlakiewicz- Rohozińską o Gruzji, było kolejnym spotkaniem z cyklu „Literacki Jedwabny Szlak” Jest to projekt organizowany wspólnie z Fundacją Edukacji Międzykulturowej. Ma on na celu przybliżenie literatury, kultury i tradycji krajów położonych na Jedwabnym Szlaku. Wcześniej odbyło się spotkanie którego tematem przewodnim była Turcja.  

 

Patrycja Prześlakiewicz- Rohozińska, swoją ścieżkę zawodową rozpoczynała jako urzędniczka w Urzędzie Miasta Warszawa, w którym zajmowała się cudzoziemcami. Następnie pracowała w latach 2001-2002 w Polskiej Akcji Humanitarnej w Inguszetii, była też pracownikiem Ambasady RP w Tbilisi (2012-2014). Dziś jako etnolog specjalizuje się w tematyce kaukaskiej i uchodźczej. Podczas piątkowego spotkania mówiła o ludności zamieszkującej „Gruziński wąwóz Pankisi” Opowiadała o pięknym regionie, położonym na pograniczu Gruzji z Czeczenią, Inguszetią, Dagestanem i Azerbejdżanem, w samym sercu dzikiej i pięknej przyrody, w sercu Wysokiego Kaukazu. To kraina zamieszkała przez muzułmanów i chrześcijan, nierzadko kultywujących tradycje obu religii. To kraina bractw sufickich, męskich i kobiecych. Prawdziwa rzadkość w świecie islamu.  To miejsce, które ma za sobą dramatyczną historię, do niedawna znane jako „czarna dziura” Gruzji, gdzie po wybuchu wojny w Czeczenii przenikali uchodźcy i bojownicy. Mówiła o ciężkich życiu ludności zamieszkującej ten teren, jak również o przenikaniu modernizacji i cywilizacji.

 

Po prelekcji Katarzyna Walichnowska, dyrektor komorowskiej biblioteki zaprosiła uczestników na gruziński poczęstunek, na znakomite zapiekane bakłażany z serem, a także szpinakowe kule  otoczone ziołami – przysmaki kuchni gruzińskiej. A na deser były pyszne winogrona.

Katarzyna Walichnowska wszystkich zebranych zaprosiła na kolejne wydarzenia związane z cyklem „Literacki Jedwabny Szlak”. Powiedziała, że podczas następnego spotkania tematem będzie - Iran.

 

Opublikowane przez: Beata Izdebska-Zybała

Zobacz także

O maluchach w bibliotece. fot. Mariusz Marcysiak

O maluchach w bibliotece 02.07.2018 14:55

Czy biblioteka to dobre miejsce dla maluchów? Jeśli ktoś miał wątpliwości to mógł zajrzeć na jedno z sześciu spotkań, które od kwietnia do czerwca odbywały się w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie.

czytaj więcej
Dziś dzień bibliotek i bibliotekarzy

Dziś dzień bibliotek i bibliotekarzy 08.05.2018 09:55

Z tej okazji osobom pracującym w gminnych bibliotekach życzymy dużo zdrowia, pozytywnej energii oraz satysfakcji z każdej chwili spędzonej z czytelnikami. Niech książek i miłośników lektury wciąż Wam przybywa, a realizowane przez Was projekty przyciągają jak największą liczbę uczestników.

czytaj więcej
Gorące spotkanie na temat zimnej części świata

Gorące spotkanie na temat zimnej części świata 22.02.2018 08:55

Za nami fantastyczne spotkanie z Piotrem Horzelą (podróżnikiem, leśnikiem i fotografem), który swoimi opowieściami przeniósł gości komorowskiej biblioteki do krainy lodowców, pingwinów i słoni morskich - na Antarktykę.

czytaj więcej
Ferie w komorowskiej bibliotece

Ferie w komorowskiej bibliotece Data wydarzenia: 15.01.2018

Jeśli nie wyjeżdżasz podczas ferii szkolnych zamiast siedzieć w domu weź siostrę, brata, kolegę, koleżankę, babcię, dziadka, rodziców, opiekunów lub kogo tam chcesz... zapraszamy do biblioteki w Komorowie na niezłą zabawę :-)

czytaj więcej
paczka literacka

Sięgnij po... Paczkę Literacką 25.08.2017 12:30

Biblioteka w Komorowie niebawem otrzyma Paczkę Literacką.

Do zbiorów biblioteki trafi 21 książek oraz 2 audiobooki Wydawnictwa Agora, które przekaże Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Przesyłki trafią do blisko 500 instytucji w całym kraju.

czytaj więcej
Atrakcje NOCY BIBLIOTEK w Komorowie już za nami

Atrakcje NOCY BIBLIOTEK w Komorowie już za nami 05.06.2017 15:30

W sobotnie popołudnie, 3 czerwca, w słonecznej oprawie w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie odbyła się III Ogólnopolska Noc Bibliotek. Hasło przewodnie nocy brzmiało: czytanie porusza! a atrakcje przygotowane przez bibliotekę dla przybyłych już od godz. 15:00 potwierdziły je w 100%.

czytaj więcej
Pokój zagadek Pani Marii

Pierwszy escape room w naszej gminie: Pokój zagadek Pani Marii 30.05.2017 08:35

Gminna Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Michałowice oraz Fundacja Edukacji Międzykulturowej, kolejny raz postanowiły połączyć swoje siły i stworzyć pierwszy Escape Room w gminie Michałowice!!

czytaj więcej
Igor Strojecki

Spotkanie autorskie z Igorem Strojeckim 29.05.2017 12:35

Ludzie odważni docierają na krańce świata, a my wiemy, że coś leży za horyzontem. Ale to dzięki tym, którzy są dość wytrwali, żeby ten świat dokumentować, wiemy też, jaki ten świat jest, możemy zrozumieć go lepiej.
Martyna Wojciechowska


czytaj więcej
70. lecie biblioteki w Komorowie. foto: bz

70. lecie biblioteki w Komorowie 12.12.2016 10:10

Książka i możność czytania to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji – słowa Marii Dąbrowskiej były mottem uroczystości z okazji 70 rocznicy powstania Gminnej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie. W obchodach wziął udział Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice i wielu mieszkańców Komorowa, Granicy i miejscowości sąsiedzkich – wiernych czytelników komorowskiej biblioteki.

czytaj więcej
Piknik na jedwabnym szlaku – biblioteka w Komorowie

Piknik w komorowskiej bibliotece 11.07.2016 13:30

W sobotę, 9 lipca, odbył się w komorowskiej bibliotece piknik „Na jedwabnym szlaku”. Organizatorzy przygotowali wspaniałe atrakcje, uczestniczyło w nim wielu mieszkańców Komorowa i miejscowości sąsiednich.


czytaj więcej