08.04.2024 10:45

III Niebieskie Igrzyska w ramach obchodów Światowego Dnia Autyzmu

136
Kwiecień jest Światowym Miesiącem Autyzmu. To krótki, ale ważny czas, który przypomina o osobach w spektrum autyzmu, osobach neuroróżnorodnych. To czas przypomnienia dzieciom oraz dorosłym, że są osoby inaczej odbierające otaczający nas świat, niż ludzie neurotypowi. Inaczej, nie znaczy gorzej.

Dzięki ludziom w spektrum mamy możliwość poznania innego postrzegania wszystkiego, co nas otacza. Uczą nas tolerancji, akceptacji inności, szacunku dla każdego człowieka. Dlatego zorganizowaliśmy dni związanie z autyzmem, które miały miejsce w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie w dniach 3-5 kwietnia br. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik objął patronatem honorowym to ważne dla wszystkich wydarzenie.

3 kwietnia odbyły się zawody sportowe „Niebieskie Igrzyska” dla klas I-III szkoły podstawowej. Od 2022 roku "Niebieskie Igrzyska" stały się dla wielu szkół formą obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Patronem jest Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku. Jest dla nas ważne, aby uczniowie rozumieli i zauważali różnice między sobą, podczas wykonywania ćwiczeń gimnastycznych, wymagających współpracy, ale i osobistego zaangażowania. Dzieciom autystycznym trudno jest zrozumieć symboliczne zachowania, ale w zawodach sportowych były równie zaangażowane, jak dzieci neurotypowe. Tego dnia wszyscy wykonywali swoje zadania razem, z pełnym zrozumieniem i radością. Był wspaniały doping dla małych sportowców, ciekawe transparenty motywujące do zabawy, miłe okrzyki i radość. Wcześniej gość honorowy, Pełnomocnikowi Zarządu Województwa Mazowieckiego do spraw Osób Niepełnosprawnych, Artur Świercz, w piękny sposób opowiedział o naszej różnorodności i tolerancji oraz zachęcił wszystkich do wspólnej, sportowej zabawy. Przy dźwiękach hymnu "Niebieskich Igrzysk", Pan Artur wraz z uczennicą, uroczyście zapalili symboliczny znicz igrzysk. Uczestnicy igrzysk pokonali swoje, nie tylko sportowe bariery, z czego jesteśmy bardzo dumni. Obserwowaliśmy z dumą, pełną szacunku współpracę oraz koleżeńską pomoc, połączone ze wspaniałą zabawą. Uczestnicy obchodów utworzyli niebieski łańcuch tolerancji i przyjaźni. Wyjątkowy dzień uświetnił występ szkolnego Koła Teatralnego „Kurtynka” oraz występ szkolnej grupy artystycznej świetlicy szkolnej, który zaprezentował mini spektakl pod tytułem „W przestrzeni kosmicznej”.

Na trybunach w hali sportowej było radośnie i przyjaźnie.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się fotobudka greckiego olimpijczyka z niebieskim zniczem i medalem "Niebieskich Igrzysk" oraz skrzydła niebieskiego motyla z odciskami dłoni uczniów.

4 kwietnia sześciolatki z naszej szkoły z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu wzięły udział w X edycji ogólnopolskiego maratonu dla przedszkolaków „Sprintem do Maratonu”, który popularyzuje bieganie wśród dzieci, zachęca do zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu, który wyrównuje szanse wszystkich dzieci, utrwala nawyki podejmowania w życiu dorosłym aktywności fizycznej.

W tym dniu dla dzieci przedszkolnych został przygotowany niebieski tor biegowy. Dyrektor ZSO w Komorowie, Edyta Pająk zachęciła dzieci do aktywnej formy spędzania wolnego czasu. Bieg poprzedziła rozgrzewka, w której nauczyciele wspólnie ćwiczyli z uczniami. Była ona dostosowana do wieku i do możliwości uczestników. Wszyscy maratończycy ukończyli tor biegowy w cudownych nastrojach. Na zakończenie wydarzenia dyrektor wręczyła wszystkim uczestnikom pamiątkowe medale.

Trzeciego dnia obchodów, uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w trzeciej edycji marszu solidaryzującego się z osobami w spektrum autyzmu, który stał się szkolną tradycją. Maszerowaliśmy ulicami Komorowa: Leśną, Jana Matejki oraz Bankową.

Na zakończenie marszu uczestnicy ustawili się w tworząc kształt serca, by serce dla autyzmu „zaświeciło” się na niebiesko.

Na terenie całej szkoły wyjątkową atmosferę dopełniały różnorodne dekoracje będące wyrazem solidarności z osobami w spektrum autyzmu.

Wydarzenia kwietniowe są początkiem działań ZSO w Komorowie związanych z podnoszeniem świadomości na temat autyzmu. Szkolni specjaliści udostępnili materiały oraz prezentacje dotyczące autyzmu, które będzie można wykorzystać na godzinach wychowawczych oraz innych lekcjach. Prezentacje oraz materiały będą dopasowane do grup wiekowych.

Mieliśmy przyjemność gościć osoby wspierające naszą inicjatywę związaną ze wspieraniem osób autystycznych.

Dziękujemy za przybycie i wsparcie: Pełnomocnikowi Zarządu Województwa Mazowieckiego do spraw Osób Niepełnosprawnych - Arturowi Świerczowi, Dyrektor Centrum Usług Wspólnych Gminy Michałowice - Ewie Wierzgale, Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej - Monice Gromadzińskiej-Miszczak, Przewodniczącej Rady Gminy Michałowice - Beacie Rycerskiej, Dyrektor Gminnego Przedszkola w Regułach - Renacie Bontron, przedstawicielom GOPS obecnym na wydarzeniu, Dyrektorom Niepublicznej Szkoły Podstawowej dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu „Przylądek” - Joannie Wodarskiej-Likowskiej, Agnieszce Skorupskiej, Radzie Rodziców, a także rodzicom naszych uczniów oraz mieszkańcom.

Autor: Zespół Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie.

Opublikowany przez: Mariusz Marcysiak

Zobacz także