21.11.2011 12:00

Jesienne spotkania w Klubie Podróży – K40

26
W piątek, 18 listopada, odbyło się kolejne spotkanie w cyklu Klub Podróży M50. Tym razem o Mongolii opowiadał Michał Jeżewski i jego córka Ada. Organizatorem wieczorów podróżniczych jest Stowarzyszenie K40. Gmina Michałowice wspiera finansowo to przedsięwzięcie.
Opowieść o Mongolii to kolejne spotkanie w Klubie Podróży M50. Wcześniej, 20 października, zebrani wyruszyli w podróż do Australii. Przewodnikiem była Katarzyna Wujcik, absolwentka Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, z zamiłowania podróżnik, z zawodu pilot wycieczek i przewodnik warszawski. W życiu prywatnym poświęca podróżom każdą wolną chwilę i każdy grosz. Odwiedziła sześć kontynentów. Najchętniej wraca do Azji, choć los często kieruje ją do Ameryki Południowej. Zakochana od niedawna w Australii opowiadała o swojej trzymiesięcznej podroży tamże.
Kolejne, listopadowe (4 listopada) spotkanie prowadził Michał Jeżewski, opowiadał i pokazywał slajdy o Kubie.
Podczas kolejnego spotkania, o Mongolii opowiadał również Michał Jeżewski. Tym razem towarzyszyła mu córka Ada, która również uczestniczyła w trzy tygodniowej wyprawie do Mongolii w sierpniu 2010 roku. Ada, uczennica trzeciej klasy gimnazjum, przedstawiła najważniejsze informacje o tym kraju. Opowiadała, że przez cały czas podróży była pod wielkim wrażeniem przestrzeni i poczucia wolności, jakie daje Mongolia. Najmilej wspomina jazdę na koniach i niczym nie ograniczony galop konia. Wspomniana wyprawa była kolejną jego wizytą w Mongolii. Wcześniej, w 2007 roku, uczestniczył w wyprawie wraz z ekipą TVP pr. II, wtedy podążali śladami szlaku Benedykta Polaka.
Michał Jeżewski powiedział, że od kilku lat pozostaje pod niezmiennym urokiem tego kraju. I choć często ludzie powtarzają, że nie ma tam wiele do zwiedzanie. To jednak, to co jego przyciąga, to przede wszystkim ludzie, którzy żyjąc ponad 70 lat pod sowiecką okupacją, zachowali godność i poczucie własnej wartości. Zachowali tradycyjny sposób życia. Nadal żyją w jurtach, w stepie. To sprawia, że społeczność ta jest zdrowa i silna.
Spotkania w Klubie Podroży M50 organizowane przez panów sympatyzujących ze Stowarzyszeniem K40 cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Ponad godzinny film Michała Jeżewskiego o Mongolii i jego opowieści wysłuchało ponad 50 osób, chętni ledwo zmieścili się w siedzibie K40 – Piwnicy Artystycznej.
Ostatnim spotkaniem w cyklu Jesiennych Spotkań w Klubie Podroży M50 będzie pokaz Marcina Trzaskalskiego, który już wcześniej był gościem w Klubie Podroży. Tym razem Marcin opowie o Azji południowo-wschodniej. Zapraszamy 24 listopada do Piwnicy Artystycznej K40 w Komorowie, przy ul. Berylowej 34 zawsze o godz.20.00.