22.10.2019 09:30

Jesienny Rajd Rowerowy po Gminie Michałowice

119
Każda pora na rower jest dobra. A polska złota jesień jest wręcz wymarzona do tego, aby na dwóch kółkach podziwiać krajobrazy naszej gminy.

Jesienny Rajd Rowerowy to już druga akcja rowerowa, która została przeprowadzona na terenie naszej gminy. Pierwsza, „Rowerem po zdrowie” odbyła w wakacje i cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Dodajmy, że udział w wydarzeniu wzięli polscy medaliści olimpijscy: Tadeusz Mytniak, Mieczysław Nowicki i Kajetan Broniewski.

Punktualnie o godz. 10:00 organizatorzy, czyli Stowarzyszenie ABC [Aktywnie Bezpiecznie Ciekawie] dali sygnał rowerzystom, którzy wystartowali z ośmiu punktów zlokalizowanych w Granicy przy świetlicy, w Komorowie przy boisku szkolnym, w Komorowie-Wsi przy strefie rekreacji zlokalizowanej przy zbiorniku retencyjnym, w Michałowicach przy boisku szkolnym, w Nowej Wsi przy boisku szkolnym, w Opaczy-Kolonii przy stacji kolejki WKD, w Regułach przy świetlicy i w Sokołowie przy Orliku.

Maksymalnie dziesięcioosobowe grupy przemierzały naszą gminę zgodnie z mapkami wydanymi w punktach startowych. Co najważniejsze, zawsze bezpiecznie i odpowiedzialnie, bo w końcu to rajd, a nie wyścig. Jednak nie tylko turystka rowerowa pośród gminnych krajobrazów była celem rajdu, jaki wyznaczyli sobie organizatorzy. Stowarzyszenie ABC, czyli Aktywnie – bo na rowerach, Bezpiecznie – bo w kaskach, kamizelkach odblaskowych i z zachowaniem ostrożności oraz Ciekawie – bo na trasie rajdu, niezależnie z którego miejsca startowano znajdowały się punkty zadaniowe z pytaniami konkursowymi. Niektóre z punktów zlokalizowane były w miejsca szczególnych dla naszej gminy m.in.: przy pomniku mauzoleum w Pęcicach, cmentarzu z czasów I wojny światowej w Pęcicach i pomniku rumuńskich lotników w Michałowicach. Niektóre z konkursowych pytań wymagały doskonałej spostrzegawczości tak, jak w przypadku pytania o ilość latarni umieszczonych wzdłuż ścieżki rowerowej na odcinku od ulicy Granicznej do pierwszego skrzyżowania.

Tak, czy inaczej wszystkie drogi Jesiennego Rajdu Rowerowego po gminie Michałowice prowadziły na parking przed Urzędem Gminy Michałowice, gdzie na uczestników czekały konkursy sprawnościowe z ciekawymi nagrodami oraz kulinarny poczęstunek przygotowany przez Koła Gospodyń Wiejskich z Nowej Wsi, Suchego Lasu i Reguł. Była też okazja do wizyty w jednym z mobilnych serwisów rowerowych i sprawdzenia w jakim stanie jest nasz jednoślad.

Na mecie Jesiennego Rajdu Rowerowego po gminie Michałowice odbyła się również prezentacja aktualnych, przebudowanych oraz planowanych w ramach ZIT ścieżek rowerowych w naszej gminie. Prezentację oprowadziły: Pani wójt, Małgorzata Pachecka i Pani Marta Ożóg.  

 

 

Opublikowany przez: Mariusz Marcysiak