Jubileusz par małżeńskich.

27.10.2016 19:55     518
Jubileusz par małżeńskich. fot. Mariusz Marcysiak
Jubileusz par małżeńskich. fot. Mariusz Marcysiak Daniela i Jan Rutkowscy z Opaczy-Kolonii – 50 rocznica ślubu. fot. Mariusz Marcysiak Irena i Stanisław Hermanowicz z Reguł – 50 rocznica ślubu. fot. Mariusz Marcysiak Bogumiła i Stefan Zatorscy z osiedla Komorów – 50 rocznica ślubu. fot. Mariusz Marcysiak Marianna i Gabriel Szymańscy z Nowej Wsi – 60 rocznica ślubu. fot. Mariusz Marcysiak Józefa i Stefan Ślusarczykowie z Granicy – 50 rocznica ślubu. fot. Mariusz Marcysiak Daniela i Bogusław Kostanowie z Sokołowa – 50 rocznica ślubu. fot. Mariusz Marcysiak Maria i Edward Czajkowscy z Nowej Wsi – 50 rocznica ślubu. fot. Mariusz Marcysiak Elżbieta i Krzysztof Dziubińscy z Michałowic - 50 rocznica ślubu. fot Mariusz Marcysiak
Podobne tematy: seniorzy

Wzorem lat ubiegłych podczas uroczystości Gminnego Dnia Seniora, które w tym roku odbyły się 23 października, wójt gminy Michałowice, Krzysztof Grabka uhonorował jubilatów naszej gminy Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyznawanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz ozdobnie haftowanym dyplomem z gratulacjami od Gminy Michałowice.


Tego dnia w uroczystości wzięło udział osiem par, z których trzem zostały już nadane medale oraz pięć par, które aktualnie oczekują na jego przyznanie.

 

Wspólne, szczęśliwie przeżyte 50, a nawet 60 lat, to wspaniały symbol miłości i wierności, to także dowód na to, że decydując się na związek małżeński jesteśmy razem w zdrowiu i chorobie, w dobrej i złej doli.

 

Korzystając z okazji zapytaliśmy naszych Szanownych Jubilatów oto, jaki oni mają przepis na udany i długi związek dwojga ludzi.

 

Pary odznaczone Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie

 

Irena i Stanisław Hermanowiczowie z Reguł – 50 rocznica ślubu.

 

Na pytanie jak to jest po 50 latach razem, Irena i Stanisław Hermanowicz odpowiadają, że jak po 18, a nawet lepiej. Jesteśmy bardzie wyrozumiali i łatwiej ustąpić, kiedy tego wymaga sytuacja. Miłość może jest teraz trochę inna, ale dzięki marzeniom i wspomnieniom, kiedy patrzymy wstecz, to trudno zrozumieć, że tak szybko zleciał ten czas. Staramy się być pogodni i nie dopuszczać zbytnio do głowy zmartwień. Ważnym jest, aby się szanować i nie stwarzać niepotrzebnych problemów. W naszym małżeństwie – mówi Irena Hermanowicz jest tak, że ja jestem nieco bojąca i denerwująca się, a mąż jest moim pocieszycielem i dobrym duchem.  Do tego jeszcze rodzina, która daje nam tyle szczęścia i radości napełniając nas przy tym dumą.

 

Daniela i Jan Rutkowscy z Opaczy-Kolonii – 50 rocznica ślubu.

 

W małżeństwie jest jak w życiu. Są dni lepsze i gorsze, ale trzeba czuwać nad tym, aby tych lepszych było więcej. Małżeństwo trzeba pielęgnować i starać się być wyrozumiałym. Zazwyczaj w narzeczeństwie zabiega jedna osoba, a po ślubie druga. Jednak, gdy jest już ślub i rodzą się dzieci, to małżeństwo staje się świętością – mówi Daniela Rutkowska. Przestrzeganie tych zasad oddali choćby największe pokusy, a dzięki temu nie tracimy do siebie zaufania. Jan Rutkowski dodaje, że w naszym małżeństwie nie było cichych dni, nikt z nas nie był zawzięty i zawsze ktoś wyciągał rękę. W małżeństwie trzeba najpierw coś dać od siebie, a dopiero potem wymagać. Jeżeli tylko wymagamy to z pewnością nie doprowadzi to do niczego dobrego.

 

Bogumiła i Stefan Zatorscy z osiedla Komorów – 50 rocznica ślubu.

 

Kompromis na święto i na co dzień, jeśli tego zabraknie nie będzie małżeństwa. Trzeba się wzajemnie szanować, wierzyć i ustępować sobie. Bardzo ważna jest też rodzina, która jeszcze bardziej cementuje związek – Bogumiła i Stefan Zatorscy mają trójkę dzieci i pięcioro wnucząt. Udana rodzina to satysfakcja dla rodziców. Rodziców, którzy nie ingerują w ich życie, a pomagają, kiedy tego potrzebują.

 

Pary obchodzące 50. i 60. rocznicę ślubu.

 

Marianna i Gabriel Szymańscy z Nowej Wsi – 60 rocznica ślubu.

 

Ideałów nie ma na świecie, są tylko normalni ludzie. Przede wszystkim w związku najważniejsza jest miłość, umiejętność kompromisu i wzajemny szacunek. Rodzina jest na pierwszym miejscu, a mąż zawsze się starał i dbał o nas – mówi Marianna Szymańska. Życie czasem bywa też i trudne, zwłaszcza, gdy odchodzą najbliżsi. Wówczas wsparcie tej drugiej osoby pozwala łagodniej przeżyć stratę. W małżeństwie zwraca się uwagę na wszystko, ale złe rzeczy nie mogą zasłaniać tych dobrych i co najważniejsze nie należy wracać do tych złych.

 

Maria i Edward Czajkowscy z Nowej Wsi – 50 rocznica ślubu.

 

Co zrobić żeby doczekać takiego jubileuszu? Przede wszystkim trzeba doczekać – odpowiada z humorem Edward Czajkowski, ale po chwili dodaje, że najważniejsze jest, aby być wyrozumiałym i cierpliwym. Trzeba też podchodzić do życia z lekkim dystansem, wtóruje Maria Czajkowska. I choć życie nie przebiega tylko w różowych okularach to miłość, zdrowie i rodzina pomagają w przezwyciężaniu trudniejszych dni.

 

Elżbieta i Krzysztof Dziubińscy z Michałowic - 50 rocznica ślubu.

 

Na pytanie o przepis na udany, długi związek małżeński jubilaci odpowiadają, że nie ma na to przepisu. Najważniejszy jest wybór partnera. Powinien on być w pełni świadomy, poprzedzony dokładnym poznaniem się, określeniem wspólnych celów życiowych i wzajemnych oczekiwań. Jednak w wieku 20 - 25 lat przesłanki racjonalne ustępują miejsca emocjom. Najważniejsze cechy w małżeństwie to cierpliwość, wyrozumiałość, umiejętność wypracowywania kompromisu a zwłaszcza wzajemna uczciwość. To wszystko ze sobą współgra i tworzy udany związek. Dzisiaj żyjemy według reguły "coś za coś", w małżeństwie trzeba umieć dawać nie oczekując niczego w zamian. Jeżeli druga strona myśli tak samo to jest to gwarancją udanego małżeństwa.

 

Daniela i Bogusław Kostanowie z Sokołowa – 50 rocznica ślubu.

 

Trzeba się przede wszystkich kochać, szanować i pracować nad tym, aby małżeństwo było udane – mówi Bogusław Kostan. Znamy się od dziecka, więc może było nam łatwiej – dodaje Daniela Kostan. Nasz związek zaczął się od zabawy sylwestrowej, na którą zaprosił mnie mąż, a że lata zleciały to dziś obchodzimy jubileusz 50-lecia. W życiu bywa różnie, a małżeństwo bez wzajemnego zrozumienia i wsparcia w trudnych chwilach nie przetrwa. Daniela i Bogusław Kostanowie nie kryją również radości z rodziny –dwóch synów z synowymi i sześciorga wspaniałych wnucząt.

 

Józefa i Stefan Ślusarczykowie z Granicy – 50 rocznica ślubu.

 

Przeżyć 50 lat razem to jest sztuka, a z perspektywy czasu wydaje się, że miłość jest większa niż na początku. W małżeństwie ważnym jest, aby być rozważnym, wyrozumiałym i potrafić wybaczać drugiej osobie – mówi Józefa Ślusarczyk. Dzięki temu każdy dzień jest łatwiejszy, a my stajemy się bardziej cierpliwi. Dużo radości Józefie i Stefanowi Ślusarczykom daje im ich rodzina – dwie córki i dwóch wnuków.

 

Wszystkim jubilatom życzymy wszystkiego, co najlepsze, a przede wszystkim zdrowia, radości i pogody ducha i żeby każdego dnia spotykało ich tylko samo dobro.

 

 

Odznaczenie Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie  jest przyznawane parom, które co najmniej 50 lat przeżyły w jednym związku małżeńskim. Odznaczenie nadaje prezydent RP, na wniosek wojewody, który kieruje otrzymane od gmin dokumenty złożone przez samych zainteresowanych bądź rodziny. W naszej gminie wniosek wraz ze skróconym odpisem aktu zawarcia związku małżeńskiego oraz kserokopiami dowodów osobistych składane są w Urzędzie Gminy Michałowice - stanowisko spraw obywatelskich.

 

Wniosek

 

 

Opublikowane przez: Mariusz Marcysiak

Zobacz także

Jubileusz par małżeńskich. fot. Mariusz Marcysiak

Jubileusz par małżeńskich 24.10.2017 17:35

Wójt gminy Michałowice, Krzysztof Grabka uhonorował 11 par małżeńskich, które w tym roku obchodzą „Złote Gody”.

czytaj więcej
Państwo Alina i Bronisław Rysiowie w tym roku świętowali 60. rocznicę ślubu

Diamentowe gody mieszkańców Michałowic 30.05.2016 09:20

26 maja 1956 r. Państwo Alina i Bronisław Rysiowie zawarli związek małżeński. W tym roku obchodzili 60. rocznicę ślubu. Z tej okazji wójt gminy Michałowice, Krzysztof Grabka wręczył Jubilatom Medal za długoletnie pożycie małżeńskie przyznany przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, jak również haftowany dyplom i gratulacje od Gminy Michałowice.

czytaj więcej
Dzień Rodziny michałowickich seniorów A.D. 2015

Dzień Ojca i Matki michałowickich seniorów 01.06.2015 17:25

30 maja 2015 r. odbyło się tradycyjne spotkanie michałowickiego Koła nr 4 Emerytów, Rencistów i Inwalidów z okazji Dnia Matki i Ojca, w budynku przy ul. Raszyńskiej 34.

czytaj więcej
Komorowscy emeryci podczas wielkanocnego spotkania

Komorowscy emeryci podczas wielkanocnego spotkania 13.04.2015 09:30

Spotkania wielkanocne emerytów to tradycja w naszej gminie. 11 kwietnia, w szkole w Komorowie, spotkali się emeryci z koła komorowskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów Polskich.

czytaj więcej
Michałowiccy seniorzy słuchają Ewangelii wg św. Łukasza

Wigilia michałowickich seniorów 22.12.2014 11:45

21 grudnia 2014 r., w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Michałowicach odbyło się tradycyjne spotkanie wigilijne michałowickiego Koła nr 4 Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

czytaj więcej
Dzień Ojca i Matki michałowickich seniorów

Dzień Ojca i Matki michałowicki seniorów A.D. 2014 05.06.2014 16:30

31 maja 2014 r. michałowickie Koło nr 4 Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Michałowicach, tradycyjnie zorganizowało Dzień Ojca i Matki.

czytaj więcej