12.11.2012 13:00

Komorowskie śpiewanie pieśni patriotycznych w Dzień Niepodległości

20
Już po raz czwarty mieszkańcy Komorowa i Granicy spotkali się na Placu Paderewskiego by śpiewem pieśni patriotycznych uczcić 94 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Pieśni patriotyczne i legionowe śpiewali wszyscy zebrani. W imprezie uczestniczył Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice.
Śpiewanie pieśni patriotycznych na placu Paderewskiego w rocznicę odzyskania niepodległości to pomysł Towarzystwa KOMOROWIANIE. Szybko jednak przyłączyły się do organizacji tego wydarzenia inne komorowskie stowarzyszenia. Tak więc dziś jest to wspólny projekt, w którym uczestniczy również Stowarzyszenie K40 i Kulturalny Komorów. Najważniejszy jednak jest fakt, że każdego roku na Plac Paderewskiego przychodzi coraz więcej mieszkańców wraz z dziećmi. Przychodzą – jak mówią - by „sobie pośpiewać”.
Scena, podobnie jak w poprzednich latach, ustawiona została nieopodal historycznego dębu niepodległości. Na scenie wystąpił chór „Ad hoc”, a także trio smyczkowe „Nastroje” w składzie: Zuzanna Marczak - skrzypce Aleksandra Błachno - skrzypce i Jakub Pożyczka – wiolonczela. Wystąpiły również przedszkolaki z Przedszkola Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny, które zaśpiewały pieśni „Przybyli ułani”, a także uczniowie komorowskiej szkoły, którzy zaśpiewali Rotę. Na początek wszyscy zebrani odśpiewali hymn „Jeszcze Polska nie zginęła”. W czasie trwania koncertu śpiewano „Pierwszą brygadę”, „Marsz legionów”, pieśń „Ułan”, a także „Hej, na konie” i „Wojenkę”. Koncert zakończyło wspólne odśpiewanie pieśni „Pijmy wino, szwoleżerowie”.
Krzysztof Grabka, wójt gminy, który uczestniczył w komorowskim śpiewie patriotycznym, powiedział, że cieszy go fakt, że już po raz czwarty – w rocznicę 11 listopada, mógł spotkać się mieszkańcami Komorowa i Granicy. I podkreślił, że każdego roku na Plac Paderewskiego przychodzi coraz więcej mieszkańców. To jest powód do radości, bo to oznacza, że historia jest w nas żywa – powiedział Krzysztof Grabka.

Koncert „Ja z tobą, ty ze mną” prowadzili: Elżbieta Wyżycka, Witold Błaszczyk i Andrzej Jarzyński. Wystąpił także – Mateusz Bąkowski – fortepian, i Tomasz Marczuk - trąbka.
Nieopodal sceny zorganizowane zostało stoisko. Stara Cukiernia serwowała grzane wino i grochówkę. Towarzystwo Komorowianie rozprowadzało nowe śpiewniki, a także aktualny i archiwalne numery kwartalnika „Miejsce”.
11 listopada, w tym roku, był dniem ciepłym i słonecznym, dlatego po zakończeniu koncertu, mieszkańcy jeszcze chętnie pozostali na placu Paderewskiego i rozmawiali.

Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i legionowych w Komorowie było współfinansowane przez gminę Michałowice.
Do zobaczenia w przyszłym roku!
Autor: Beata Izdebska-Zybała
Opublikowany przez: Beata Izdebska-Zybała