W ramach projektu Literacki Jedwabny Szlak, który prowadzony jest prze Gminną Bibliotekę Publiczną im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie wraz z Fundacją Edukacji Międzykulturowej od kwietnia do czerwca z zajęć dla dzieci skorzystało ponad 150 przedszkolaków z 6 przedszkoli z Komorowa i okolic.


W kwietniu w komorowskiej bibliotece odbyły się zajęcia z dziećmi poświęcone kulturze i tradycji Turcji. Łącznie bibliotekę odwiedziły 3 grupy przedszkolaków: grupa Pszczółek z Zielonego Przedszkola, Grupa Motylków i Biedronek z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny.


Dzieci dowiedziały się co to jest ten dziwnie brzmiący „Jedwabny Szlak”, jak wygląda na mapie i przez jakie prowadzi kraje. Wspólnie z Panią Moniką z Fundacji Edukacji Międzykulturowej porozmawiali o podróżach, środkach transportu i… odległościach. Nie zabrakło również opowieści – dzieci wysłuchały opowieści o mądrym Turku - Hodży Nasredinie. Przedszkolaki dowiedziały się również jak wygląda tradycyjny strój turecki, jak pije się herbatę w Turcji i że głośne mieszanie łyżeczką wcale nie jest tam niczym niegrzecznym! Pani Monika pokazała przedszkolakom pięknie zdobione ceramiczne talerze tureckie, które posłużyły dzieciom jako inspiracja do stworzenia własnych talerzy zdobionych krepiną, kredkami i cekinami. Powstałe arcydzieła wszystkich trzech grup przedszkolaków, które uczestniczyły w zajęciach na temat Turcji można było podziwiać w pokoju Pani Marii do końca miesiąca. Później prace dzieci zostały przekazane do przedszkoli skąd mali artyści mogli zabrać swoje „ceramiczne talerze” do domu.

 

Miesiąc maj był poświęcony kulturze i tradycji Gruzji. Łącznie w zajęciach uczestniczyły 3 grupy przedszkolaków: grupa dzieci z Punktu przedszkolnego i klubu malucha Raz, Dwa, Trzy oraz Skrzatów i Żabek z Gminnego Przedszkola w Nowej Wsi. Dzieci dowiedziały się gdzie leży Gruzja, i że mieszkają w niej nie Gruzjanie a Gruzini. Przedszkolaki wysłuchały legendy o powstaniu państwa gruzińskiego, o Gruzinach kochających życie i nieznoszących kłótni. Pani Monika opowiedziała o tradycyjnej gruzińskiej biesiadzie nazywanej ‘supra’ i o Tamadzie, który jej przewodzi wznosząc toasty. Dzieci mogły zobaczyć oryginalne nakrycie głowy Tamady i kielich zrobiony z rogu kozicy górskiej nazywany kranchi. W drugiej części zajęć przedszkolaki wykonały własne niepowtarzalnie ozdobione kielichy. Na zakończenie Pani Monika wcieliła się w rolę Tamady i zaprosiła wszystkich do wznoszenia toastów – za chleb! Za mamę! Za tatę! Za dziadka! Za pizzę! Za króla! I za wszystkie dzieci, żeby były zdrowe i grzeczne! Kielichy były podziwiane do końca maja przez wszystkich odwiedzających bibliotekę, a później przekazano je przedszkolom i znów piękne prace trafiły w ręce naszych małych artystów.

 

W czerwcu projekt nie zwolnił tempa - przedszkolaki z Przedszkola Gumisiowy Raj w Regułach, Niepublicznego Przedszkola „Dobre Przedszkole” i Zielonego Przedszkola poznawały kulturę Iranu. Na początku dzieci dowiedziały się gdzie leży Iran, jak duże jest to państwo, ilu ma mieszkańców i z czego słynie. Porozmawialiśmy również na temat Jedwabnego Szlaku – dzieci dowiedziały się dlaczego tak się nazywał i jak kiedyś kupcy podróżowali. Zgodnie stwierdziliśmy, że kiedyś podróże były dużo dłuższe, ale również dzięki temu zdecydowanie ciekawsze. Pani Agnieszka przeczytała piękną perską opowieść o róży i słowiku ze zbioru baśni „Dar rzeki Fly”. Dzieci ułożyły puzzle i zgadywały co takiego może znajdować się na powstałych zdjęciach. W drugiej części zajęć dzieci wspólnie stworzyły piękne perskie dywany zdobione kwiatami i motylami. Dodatkowo dzieci wykorzystały zdjęcia kwiatów i drzew – tak, aby kobierce przypominały piękne perskie ogrody. Dywany można było oglądać do końca czerwca w bibliotece w Komorowie. 

 

Zespół GBP Komorów

Opublikowane przez: Biblioteka w Komorowie

Zobacz także

Mała Książka - Wielki Człowiek. Trzylatki

Mała Książka - Wielki Człowiek. Trzylatki 06.08.2018 08:10

Biblioteka w Komorowie znalazła się w gronie 3000 bibliotek gdzie od września na maluchy czekać będą Wyprawki Czytelnicze oraz Karty Małego Czytelnika.

czytaj więcej
O maluchach w bibliotece. fot. Mariusz Marcysiak

O maluchach w bibliotece 02.07.2018 14:55

Czy biblioteka to dobre miejsce dla maluchów? Jeśli ktoś miał wątpliwości to mógł zajrzeć na jedno z sześciu spotkań, które od kwietnia do czerwca odbywały się w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie.

czytaj więcej
Dziś dzień bibliotek i bibliotekarzy

Dziś dzień bibliotek i bibliotekarzy 08.05.2018 09:55

Z tej okazji osobom pracującym w gminnych bibliotekach życzymy dużo zdrowia, pozytywnej energii oraz satysfakcji z każdej chwili spędzonej z czytelnikami. Niech książek i miłośników lektury wciąż Wam przybywa, a realizowane przez Was projekty przyciągają jak największą liczbę uczestników.

czytaj więcej
Gorące spotkanie na temat zimnej części świata

Gorące spotkanie na temat zimnej części świata 22.02.2018 08:55

Za nami fantastyczne spotkanie z Piotrem Horzelą (podróżnikiem, leśnikiem i fotografem), który swoimi opowieściami przeniósł gości komorowskiej biblioteki do krainy lodowców, pingwinów i słoni morskich - na Antarktykę.

czytaj więcej
Ferie w komorowskiej bibliotece

Ferie w komorowskiej bibliotece Data wydarzenia: 15.01.2018

Jeśli nie wyjeżdżasz podczas ferii szkolnych zamiast siedzieć w domu weź siostrę, brata, kolegę, koleżankę, babcię, dziadka, rodziców, opiekunów lub kogo tam chcesz... zapraszamy do biblioteki w Komorowie na niezłą zabawę :-)

czytaj więcej
paczka literacka

Sięgnij po... Paczkę Literacką 25.08.2017 12:30

Biblioteka w Komorowie niebawem otrzyma Paczkę Literacką.

Do zbiorów biblioteki trafi 21 książek oraz 2 audiobooki Wydawnictwa Agora, które przekaże Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Przesyłki trafią do blisko 500 instytucji w całym kraju.

czytaj więcej
Atrakcje NOCY BIBLIOTEK w Komorowie już za nami

Atrakcje NOCY BIBLIOTEK w Komorowie już za nami 05.06.2017 15:30

W sobotnie popołudnie, 3 czerwca, w słonecznej oprawie w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie odbyła się III Ogólnopolska Noc Bibliotek. Hasło przewodnie nocy brzmiało: czytanie porusza! a atrakcje przygotowane przez bibliotekę dla przybyłych już od godz. 15:00 potwierdziły je w 100%.

czytaj więcej
Pokój zagadek Pani Marii

Pierwszy escape room w naszej gminie: Pokój zagadek Pani Marii 30.05.2017 08:35

Gminna Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Michałowice oraz Fundacja Edukacji Międzykulturowej, kolejny raz postanowiły połączyć swoje siły i stworzyć pierwszy Escape Room w gminie Michałowice!!

czytaj więcej
Igor Strojecki

Spotkanie autorskie z Igorem Strojeckim 29.05.2017 12:35

Ludzie odważni docierają na krańce świata, a my wiemy, że coś leży za horyzontem. Ale to dzięki tym, którzy są dość wytrwali, żeby ten świat dokumentować, wiemy też, jaki ten świat jest, możemy zrozumieć go lepiej.
Martyna Wojciechowska


czytaj więcej
70. lecie biblioteki w Komorowie. foto: bz

70. lecie biblioteki w Komorowie 12.12.2016 10:10

Książka i możność czytania to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji – słowa Marii Dąbrowskiej były mottem uroczystości z okazji 70 rocznicy powstania Gminnej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie. W obchodach wziął udział Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice i wielu mieszkańców Komorowa, Granicy i miejscowości sąsiedzkich – wiernych czytelników komorowskiej biblioteki.

czytaj więcej