06.06.2011 12:00

Myślenie o myśleniu – spektakl Towarzystwa KOMOROWIANIE

15
W dniu 3 czerwca odbył się spektakl zatytułowany „Myślenie o myśleniu” przygotowany przez członków i sympatyków Towarzystwa Przyjaciół Miasta Ogrodu Komorów – Komorowianie. Bohaterką wieczoru była Felicja Konarska. Gmina Michałowice wparła finansowo to przedsięwzięcie.
Wieczór „Myślenie o myśleniu” poświęcony był Kresom II Rzeczpospolitej Polskiej. Rozpoczął go wykład dr Marka Desczyńskiego, który mówił o znaczeniu Kresów w dziejach Polski. Bohaterką wieczoru była Felicja Konarska. Autorka książek o charakterze wspomnieniowym. Jak choćby „Liście na wietrze” czy książki „Kolory w szarość”. Felicja Konarska uodziła się na Wołyniu w Wojskowej Osadzie Ostrowskiej koło Beresteczka. Z wykształcenia jest filologiem rosyjskim, pracowała jako nauczycielka. Książa „Wołyń – moja tęsknota i inne miniaturki” jest jej najnowszą publikacją, wydana została w 2011 roku. Podczas spotkania można było kupić tę książkę i otrzymać dedykację autorki. Felicja Konarska mówiła o swoim pięknym, lecz krótkim dzieciństwie, o wojnie, tułaczce i łagrach. Autorka w 1940 roku została wywieziona z rodzicami i rodzeństwem na daleką północ Związku Sowieckiego, gdzie w 1942 roku zmarł jej ojciec. Do Polski wróciła w 1946 roku. Z Felicją Konarską rozmawiała Maria, Walter-Kochel, a fragmenty książki „Pod powiekami pamięci” czytał Wojciech Sztyk.
W drugiej części wieczoru odbył się recital romansów i dumek kresowych. Wystąpił Michał Staszewski, który grał na gitarze i śpiewał po polsku i ukraińsku. Michał Staszewski jest absolwentem klasy skrzypiec Akademii Muzycznej w Poznaniu. Obecnie związany jest z Warszawską Operą Kameralną. Prowadzi trzy chóry, a także z pasją śpiewa pieśni i romanse rosyjskie.
Odbyła się również wystawa fotograficzna zatytułowana „Polska Atlantyda – notatki z podróży”. Autorami prezentowanych na wystawie zdjęć byli Leszek Kołodziejczyk, Krzysztof Rodak i Roman Suszyński.
Wieczór zakończył się poczęstunkiem potraw regionalnych. Były pierogi, kutja, pyszne ciasta, a także znakomity, domowy kompot.
W przygotowanie wieczoru włączonych było wiele osób, członków i sympatyków Towarzystwa Przyjaciół Mista Ogrodu Komorów – Komorowianie. Na całością czuwała Lidia Kulczyńska-Pilich i Alicja Wołszczyn.
Spotkanie z cyklu „Myślenie o myśleniu” odbyło się po raz pierwszy. Organizatorzy jednak zapowiadają kolejne spotkanie. Tytuł cyklu zaczerpnięty został od Plotyna, starożytnego myśliciela.
Autor: Beata Izdebska-Zybała
Opublikowany przez: Beata Izdebska-Zybała