09.11.2012 11:00

"Nepal - gdzie Shiva spotyka Buddę" - spotkanie w Klubie Podróży w Komorowie

11
Pierwsze w tym sezonie spotkanie w Klubie Podróży odbyło się we czwartek, 8 listopada. Celem wędrówki był Nepal . O tym niezwykłym miejscu opowiadała Katarzyna Wojciuk.
Po letniej przerwie, członkowie Klubu Podróży, zaprosili na magiczny wieczór podróżniczy. Tym razem celem wędrówki był Nepal. Spotkanie odbyło się, jak w zwykle, w Piwnicy Artystycznej – siedzibie Stowarzyszenia K40. Stałych gości powitał Piotr Kamiński, pomysłodawca Klubu Podróży. Powiedział, że jest to już kolejny sezon spotkań. Podczas wieczorów podróżniczych prezentowane są slajdy z wypraw. Zapraszani prelegenci najczęściej są organizatorami i przewodnikami tych wypraw. I jednocześnie są zafascynowani podróżowaniem, zafascynowani poznawaniem nowych miejsc i kultur. Podczas ostatniego spotkania, bohaterem wieczoru była Katarzyna Wojciuk, która opowiadała o swojej dwukrotnej podróży do Nepalu. W tym kraju była w 2009 i 2010 roku. Była to niezmiernie ciekawa opowieść o nepalczykach, o życiu u podnóża najwyższych gór świata i o mieszaniu się wpływów buddyzmu i hinduizmu. Katarzyna Wojciuk i jej towarzyszki podróży zwiedziły okolice Annapurny, doliny Langtang, Parku Narodowego Chitwan i magicznego Kathmandu.

Ponad 80 procent powierzchni tego niedużego kraju zajmują szczyty górskie o wysokości ponad 6000 m nad poziomem morza. To właśnie góry, jak magnes przyciągają wielu wytrawnych alpinistów.
Nepal jednak to nie tylko najwyższe szczyty górskie do zdobycia i trudne przełęcze do przekroczenia, ale też piękne widoki do podziwiania, dzika przyroda obfitującą w różnorodność fauny i flory. Nepal jest też krajem, gdzie spotykają się różne kultury i religie. Od wielu pokoleń udaje im się jednak pokojowo współżyć. Mówi się, ze to tutaj Shiva spotyka Buddę i bez wątpienia trudno się bóstwom dziwić, bo Nepal to niezwykłe miejsce.
Podczas wieczoru Piotr Kamiński, który także jest wytrawnym podróżnikiem, zaprosił na kolejne spotkania w Klubie miłośników podróżowania. Jeszcze w listopadzie, (22 listopada) odbędzie się spotkanie z Marcinem Trzaskalskim, który opowiadał będzie o Meksyku. A w grudniu (7 grudnia) w podróż do Izraela zabierze nas Michał Jeżewski. Opowiadał będzie o ziemi obiecanej i nie zawsze świętej. Zapraszamy!
Kasia Wojciuk jest wszechstronnie uzdolnioną globtroterką, poliglotką – języków uczy się trochę przy okazji; biega maratony i na nartach w Biegu Piastów. Kocha góry, szczególnie te najwyższe – Himalaje. Pilotuje grupy, organizuje eventy i wozi Polaków po świecie. Lubi ludzi i nie przepuści żadnej okazji, by się od nich czegoś dowiedzieć.

Organizatorem spotkań w Klubie Podróży jest Stowarzyszenie K40. Przedsięwzięcie jest dotowane przez Gminę Michałowice w ramach rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
Autor: Beata Izdebska-Zybała
Opublikowany przez: Beata Izdebska-Zybała