10.11.2023 09:59

O niepodległości śpiewająco

113
Tegoroczne obchody Święta Niepodległości śpiewająco rozpoczęli michałowiccy seniorzy.

W klimat pieśni patriotycznych i uroczystego świętowania jako pierwsi weszli seniorzy z koła nr 2 PZERiI w Michałowicach. 

Podczas ich czwartkowego spotkania, któremu przyświecał cytat marszałka Józefa Piłsudzkiego – w Polsce za mało obchodzi się rocznic wielkich zwycięstw odniesionych w naszej historii, a za dużo sentymentalizmu łączy nas z rocznicami tragicznymi – rozbrzmiewały znane i lubiane pieśni z okresu walki o niepodległość naszej ojczyzny, które seniorzy wspólnie zaśpiewali z prowadzonym przez Piotra Gwiazdeckiego chórem „Michałowiczanka”.

Jak wiemy, w polskich zbiorach jest tak dużo pieśni niepodległościowych, że ich wykonanie mogłoby trwać wiele godzin, a nawet dni. Dlatego też doskonałą okazją do ich szerszego zaprezentowania był piątkowy koncert „Białe róże”. Koncert, który już po raz kolejny pod patronatem wójt Małgorzaty Pacheckiej i przewodniczącej Zarządu Oddziału Rejonowego PZERiI w Michałowicach, Pani Ewy Adamczyk odbył się w sali multimedialnej urzędu gminy.

Koncert rozpoczął się od występu chóru „Michałowiczanka”, po którym w czas radosnego świętowania niepodległości widownię wprowadzili członkowie chóru „Czerwone Korale”. Ten kierowany przez Renatę Włodarek chór za sprawą licznych koncertów znany jest nie tylko w naszej gminie. Słynie również z ciekawych interpretacji mniej znanych utworów i tego, że ich występy przeplatane są formami recytatorskimi. Nie inaczej było podczas piątkowego koncertu, w trakcie którego zaprezentowano dwa wiersze.

Polska to kraina, która się w sercu zaczyna. Potem jest w myślach blisko, w pięknej ziemi nad Wisłą. Jej ścieżkami chodzimy, budujemy, bronimy. Polska – Ojczyzna. Kraina, która się w sercu zaczyna – Ryszard Przymus. 

W historii Polski tak się składa, był kiedyś ponad wiek niewoli. Jedenastego listopada nasz kraj z niewoli się wyzwolił. I wtedy myśl powstała taka, by przez szacunek dla przeszłości ten dzień na zawsze pozostał dla Polaka Dniem Niepodległości – Marcin Bryczkowski

To był wyjątkowy, piękny i radosny wieczór, który zakończyły życzenia wójt Małgorzaty Pacheckiej - dobrego Dnia Święta Niepodległości dla wszystkich mieszkańców naszej gminy.

Opublikowany przez: Mariusz Marcysiak

Zobacz także