Obchody Święta Niepodległości w Granicy
Paweł Łąpieś, przewodniczący zarządu osiedla, zaprasza na uroczystość upamiętniającą 11 listopada - Święto Niepodległości. Pieśni patriotyczne i legionowe śpiewał Wiktor Szczepański, na akordeonie akompaniował - Waldemar Dąbrowski. Obchody Święta Niepodległości w Granicy Widowisko słowno-muzyczne upamiętniające odzyskanie niepodległości przygotowali radni i członkowie zarządu osiedla. Na zdjęciu od lewej: Anna i Aleksandra Świątek oraz Agnieszka Paradowska, a także Paweł Łąpieś i Przemysław Majtyka. Radni i członkowie zarządu osiedla - po występie zostali nagrodzeni wielkimi brawami. Druga część spotkania - wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i legionowych. Mieszkańcy Granicy z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem śpiewali pieśni patriotyczne. We wspólnym śpiewaniu uczestniczyli także radni i przedstawiciele zarządu osiedla.
Podobne tematy: Osiedle Granica

Mieszkańcy Granicy kilka dni przed Świętem Niepodległości spotkali się, aby upamiętnić dzień odzyskania przez Polskę niepodległości. W świetlicy, w Granickiej Zatoce Kultury, odbyło się widowisko słowno-muzyczne, które przegotowali radni i członkowie Zarządu Osiedla Granica


Mieszkańców Granicy powitał Paweł Łąpieś, przewodniczący zarządu, który powiedział, że okazją do spotkania jest wyjątkowa rocznica – 11 listopada, dzień odzyskania niepodległości. Z pełną świadomością powiedział, że kultywowanie tego święta i wspominanie bohaterów, którzy oddali życie za naszą wolnością, jest powinnością każdego Polaka. Wspomniał też, że spotkanie zorganizowane jest po raz pierwszy, od razu jednak wyraził nadzieję, że spotkania z okazji kolejnych rocznic 11 listopada staną się lokalną tradycją. Widowisko słowno-muzyczne rozpoczęło się od wspólnego odśpiewania Roty. Następnie na scenę wyszli aktorzy. Tego wieczora w tę rolę wcielili się radni: Agnieszka Paradowska i Przemysław Majtyka, a także członkowie zarządu: Aleksandra i Anna Świątek oraz przewodniczący Paweł Łapieś.  Zaprezentowali widowisko niepodległościowe. Recytowali wiersze patriotyczne  m.in. Adama Asnyka i Juliusza Słowackiego, a także archiwalne listy powstańców kierowane do najbliższych. Ważnym elementem widowiska było przypomnienie kilku ważnych faktów z historii Polski, począwszy od powstania państwa polskiego poprzez okres walk narodowo-wyzwoleńczych i odzyskanie wolności w 1918 roku. W tle widoczna była prezentacja multimedialna, która również mówiła o bohaterstwie i determinacji w dążeniu Polaków do odzyskania niepodległości.

 

Wspaniałym dopełnieniem widowiska była scenografia. Wielka biało-czerwona kurtyna i nieopodal powstańczy grób, z płonącą świecą i białą różą – wprowadzały zebranych w atmosferę tego czasu, a także przeświadczenie, że pamięć o bohaterach jest naszą powinnością. Zebrani mieszkańcy bardzo chętnie włączali się swoim śpiewem. Każda osoba otrzymała od organizatorów śpiewnik z pieśniami patriotycznymi. Zatem wszyscy mogli czynnie uczestniczyć w wieczorze. Wspólnie śpiewano między inny takie pieśni jak: „Wojenko, wojenko”, „Piechota”, „Białe róże”, „Legiony”, „O mój rozmarynie”,  „Jak to na wojence ładnie” czy „Przybyli ułani pod okienko”. Na zakończenie zebrani zaśpiewali humorystyczną pieśń legionową „Raduje się serce” i w dobrym nastroju, z zapewnieniem, że spotkanie trzeba będzie powtórzyć w przyszłym roku, rozeszli się do swoich domów.   

Opublikowane przez: Beata Izdebska-Zybała

Zobacz także

FESTYN RODZINNY W GRANICY; Foto: bz.

FESTYN RODZINNY W GRANICY 13.06.2018 08:00

W sobotę, 9 czerwca, radni oraz Zarząd Osiedla Granica zorganizowali festyn rodzinny dla mieszkańców Granicy. Zabawa, jak zwykle, była udana. Dopisała pogoda, dopisali mieszkańcy, którzy licznie przybyli na plac zabaw „Granicka polanka” przy ulicy Poprzecznej w Granicy. Atrakcji było co nie miara.

czytaj więcej
Wesołego Alleluja - spotkanie świąteczne w Granicy. Foto: bz

Wesołego Alleluja - spotkanie świąteczne w Granicy 26.03.2018 19:05

W sobotę, tuż przed niedzielą palmową, odbyło się świąteczne spotkanie seniorów z Granicy. Uczestniczył w nim Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice, z żoną, radni z Granicy, przewodniczący i przedstawiciele Zarządu Osiedla Granica. Ksiądz prałat Andrzej Perdzyński poprowadził wspólną modlitwę.

czytaj więcej
Piosenka włoska i Święto Kobiet w Granicy. Foto: bz.

Piosenka włoska i Święto Kobiet w Granicy 04.03.2018 21:25

4 marca, w granickiej świetlicy odbył się koncert największych włoskich przebojów. Koncert zorganizowali radni i Zarząd Osiedla Granica.

czytaj więcej
Święto Niepodległości w Granicy

Święto Niepodległości w Granicy 13.11.2017 14:55

W niedzielę, 12 listopada, mieszkańcy Granicy spotkali się, aby uczcić 99. rocznicę odzyskania niepodległości. Obejrzeli monodram Ego te absolvo w wykonaniu Huberta Kułacza, a także śpiewali pieśni patriotyczne. W wieczorze uczestniczył Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice, z żoną.

czytaj więcej
ZEBRANIE MIESZKAŃÓW OSIEDLA GRANICA; Foto: bz.

ZEBRANIE MIESZKAŃCÓW OSIEDLA GRANICA 19.09.2017 08:35

Zebranie mieszkańców osiedla Granica odbyło się 18 września, prowadził je Paweł Łąpieś, przewodniczący zarządu, a także radni z Granicy: Agnieszka Paradowska i Przemysław Majtyka.

czytaj więcej
Zajęcia plastyczne w Granicy, foto: bz

ZAJĘCIA PLASTYCZNE W GRANICY 08.02.2017 10:45

W tym roku, w świetlicy w Granicy rozpoczął się cykl warsztatów plastycznych dla dzieci, który finansowany jest z funduszu osiedla. Każde zajęcia są poświęcone innemu zagadnieniu, odbywają się raz w tygodniu. Prowadzi je Grzegorz Ojrzyński, artysta plastyk.

czytaj więcej
Zabawa karnawałowa w Granicy; foto: bz

Karnawał w Granicy 05.02.2017 13:15

W sobotę, czwartego lutego odbył się bal karnawałowy w Granicy. Zorganizowany został przez radnych i zarząd osiedla, bawiło się wielu mieszkańców Granicy.

czytaj więcej
Piosenki Ireny Jarockiej w Granicy - artyści i organizatorzy. Foto: bz

Piosenki Ireny Jarockiej w Granicy 09.01.2017 12:00

W niedzielę, 8 stycznia, w świetlicy w Granicy odbył się koncert Ludmiły Małeckiej, która śpiewała piosenki Ireny Jarockiej. Na fortepianie towarzyszył artystce Artur Grudziński.

czytaj więcej
„Inne dzieci” - projekcja filmu w Granicy

„Inne dzieci” - projekcja filmu w Granicy 06.12.2016 11:45

Projekcje filmów to kolejna, ciekawa propozycja radnych i Zarządu Osiedla Granica dla mieszkańców. Wyświetlony został film dokumentalny „Inne dzieci”, będący opowieścią o dramatycznym losie dzieci z Ugandy, które pragną lepszego życia.

czytaj więcej
Andrzejki – Granica 2016 - uczestnicy zabawy andrzejkowej

Andrzejki – Granica 2016 28.11.2016 11:05

Ostatnie dni listopada – to w całym kraju czas zabaw andrzejkowych. Podobnie było w Granicy. Mieszkańcy bawili się podwójnie. Organizatorzy mieli tyle zgłoszeń uczestnictwa w zabawie, że zaproponowali mieszkańcom dwa terminy.

czytaj więcej