Uroczystość odsłonięcia obelisku Władysława Kamelskiego – Nowa Wieś
Moment odsłonięcia obelisku Władysława Kamelskiego Uroczystość odsłonięcia obelisku poprzedziła msza święta. Odprawił ją ks. Jan Studziński Krzysztof Grabka, wójt gminy, z żoną, w czasie mszy świętej Elżbieta Biczyk, radna z Nowej Wsi, przybliżyła postać Władysława Kamelskiego Władysław Kamelski (1893 - 1932) Krzysztof Grabka, dziękuję za wspaniałą inicjatywę lokalną Mieszkańcy w czasie uroczystości odsłonięcia obelisku Władysława Kamelskiego Za moment nastąpi poświecenie. Obelisk poświęci ks. Jan Studziński Marian Bośka, sołtys Nowej Wsi, dziękuje mieszkańcom za wzięcie udziału w uroczystości
Podobne tematy: Nowa Wieś, OSP Nowa Wieś

W niedzielę, 14 września, strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Wsi wraz z mieszkańcami, radnymi, a także Krzysztofem Grabką, wójtem gminy, odsłonili odrestaurowany pomnik upamiętniający Władysława Kamelskiego – założyciela i 1. komendanta tutejszej OSP.


Uroczystość rozpoczęła msza święta, którą odprawił ksiądz Jan Studziński, proboszcz parafii pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Pruszkowie. Msza odprawiona została w nowowiejskiej świetlicy. Ksiądz Jan Studziński w homilii mszy podziękował inicjatorom akcji: strażakom z OSP, sołtysowi, radzie sołeckiej, radnym, a także mieszkańcom, za znakomitą inicjatywę odnowienia pomnika Władysława Kamelskiego. Powiedział, że kultywowanie lokalnej pamięci, przypominanie o zasłużonych mieszkańcach jest ogromną wartością. 

.

Po mszy nastąpiło przejście pod obelisk upamiętniający Władysława Kamelskiego. Kamień znajduje się na terenie Ochotniczej Straży Pożarnej, przy ulicy Głównej.  

 

Zebranych powitała radna Rady Gminy Michałowice Elżbieta Biczyk, która przedstawiła postać Władysława Kamelskiego i jego zasługi dla Nowej Wsi. Następnie zaprosiła do uroczystego odsłonięcia odrestaurowanego obelisku. 

 

Władysław Kamelski był farmaceutą, pracował w fabryce farb i lakierów W. Karpiński & W. Leppert.

Dla mieszkańców zasłynął jednak jako założyciel i pierwszy komendant Ochotniczej Straży Pożarnej (w 1926 roku) oraz założyciel Związku Przysposobienia Wojskowego w Nowej Wsi. Władysław Kamelski pełnił wiele funkcji społecznych, był między innymi przewodniczącym gminnej Komisji Finansowej. Kierował Ligą Powietrzną i Przeciwgazową w Brwinowie, był też założycielem Związku Podoficerów Rezerwy w Brwinowie, kierował gminnym Komitetem Pomocy dla bezrobotnych.  

Zmarł tragicznie, w wypadku na motocyklu w 1932 roku. Mieszkańcy już przed wojną postawili ten kamień,upamiętniając postać Władysława Kamelskiego  i jego dokonania dla miejscowości. Jedna z większych ulic w Nowej Wsi jest jego imienia. 

 

Odrestaurowany pomnik odsłonił Krzysztof Grabka, wójt gminy. Powiedział, że przywracanie pamięci miejscowym, zasłużonym postaciom, to znakomita okazja do poznawania historii miejscowości i budowania tożsamości lokalnej. A to jest wielką wartością – zakończył Krzysztof Grabka. Wspomniał także o znaczeniu i roli jaką pełnią strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Wsi dla mieszkańców naszej gminy. Zapowiedział, że w planach budżetowych gminy jest rozbudowa remizy strażackiej.

 

Następnie ksiądz Jan Studziński poświęcił obelisk.

Warto dodać, że odrestaurowanie obelisku zostało sfinansowane z funduszu sołeckiego Nowej Ws, na 2014 rok, zgodnie z uchwałą podjętą na zebraniu mieszkańców. 

Opublikowane przez: Beata Izdebska-Zybała

Zobacz także

Smakowity włoski klimat - warsztaty kulinarne w Nowej Wsi. fot. Mariusz Marcysiak

Smakowity włoski klimat 09.04.2018 11:55

Świat stoi otworem i można go poznawać na wiele sposobów. Jednym z nich jest kuchnia, a dokładniej mówiąc warsztaty kulinarne, które w minioną sobotę, 7 kwietnia. odbyły się w nowowiejskiej świetlicy.

czytaj więcej
Wielkanocne spotkanie seniorów z Nowej Wsi. fot. Mariusz Marcysiak

Spotkanie Wielkanocne Koła nr 3 w Nowej Wsi 23.03.2018 08:50

W licznym gronie członkowie Koła nr 3 Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Nowej Wsi spotkali się, aby złożyć sobie świąteczne życzenia i symbolicznie podzielić się jajeczkiem.

czytaj więcej
źródło - https://www.facebook.com/ospnw

Młodzi strażacy na medal 21.03.2018 11:40

Młodzi strażacy z Nowej Wsi odnieśli sukces podczas powiatowych eliminacji powiatowych do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej!

czytaj więcej
Bornus Consort – franciszkański chorał gregoriański. fot. Mariusz Marcysiak

Bornus Consort – franciszkański chorał gregoriański 11.03.2018 21:30

Śpiew, który nastraja do modlitwy, wycisza i pomaga w jej kontemplacji.

czytaj więcej
Dzień Kobiet - Nowa Wieś. fot. Mariusz Marcysiak

Koncertowy Dzień Kobiet 10.03.2018 19:20

Koncert artystów z „Przylądka Kultury” niczym magnes przyciągnął całe rzesze pań do remizy strażackiej w Nowej Wsi i świetlicy Kaliszowy Gaik. To był prezent dla pań z okazji ich święta, Dnia Kobiet.

czytaj więcej
Zumba w Granicy. fot. Mariusz Marcysiak

Sportowo – taneczna gmina, czyli jak w miły sposób poprawić kondycję i uwolnić przy tym solidną dawkę endorfin. 09.03.2018 10:20

Jeżeli na co dzień brak nam energii i czujemy się przemęczeni, a także nierzadko podenerwowani, to znak, że potrzebujemy czegoś dla ucha i ciała.

czytaj więcej
Teatrzyk Kolorowa Wędrówka. fot. Mariusz Marcysiak

Kolorowa wędrówka 27.02.2018 02:45

Dziecięca wyprawa w świat kolorów w poszukiwaniu zielonej krainy.

czytaj więcej
Bal karnawałowy w Nowej Wsi. fot. Mariusz Marcysiak

Tak się bawi, tak się bawi Nowa Wieś 05.02.2018 19:25

Bal karnawałowy w Nowej Wsi to już niemal tradycja. Tradycja, którą mieszkańcy bardzo chętnie kultywują i w której równie chętnie biorą udział. W tym roku odbył się już po raz szósty.

czytaj więcej
Gminne Obchody 100. lecia Niepodległości – Nowa Wieś. fot. Mariusz Marcysiak

Gminne Obchody 100. lecia Niepodległości – Nowa Wieś 13.01.2018 11:20

Rozpoczęły się Gminne Obchody 100. lecia Niepodległości. Pierwszym wydarzeniem, które zainaugurowało tegoroczne obchody było widowisko artystyczne w wykonaniu uczniów klasy III b z gimnazjum w Nowej Wsi.

czytaj więcej
Zaprzęg Świętego Mikołaja zawitał do Nowej Wsi. fot. Mariusz Marcysiak

Zabawa choinkowa w Nowej Wsi 18.12.2017 15:00

Zaprzęg Świętego Mikołaja zawitał do Nowej Wsi, gdzie w minioną sobotę, 16 grudnia odbyła się zabawa choinkowa.

czytaj więcej