Gminna Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Michałowice oraz Fundacja Edukacji Międzykulturowej, kolejny raz postanowiły połączyć swoje siły i stworzyć pierwszy Escape Room w gminie Michałowice!!


O co chodzi?!

O stworzenie przestrzeni, w której młodzi ludzie odkrywają na nowo znanych ze szkolnych akademii patronów i historię miejsc, w których się wychowywali.

 

Projekt o nazwie "Pokój zagadek Marii Dąbrowskiej" trwa od marca do czerwca i jest całkowicie niekomercyjny, a wszelkie działania w nim zawarte mają charakter edukacyjny.

 

Celem założonym przez instytucje współtworzące projekt, jest pokazanie młodzieży, na czym polega idea escape room’ów i zainspirowanie ich, do stworzenia własnego pokoju zagadek w Bibliotece, która w latach 1956-1965 była domem Marii Dąbrowskiej. Willę pisarka zapisała w testamencie właśnie na bibliotekę, licząc że stanie się miejscem spotkań z literaturą. Ulubiony pokój Dąbrowskiej, gdzie znajdują się sprzęty i pamiątki po pisarce, jest więc idealnym miejscem, w którym nasi wolontariusze mogą uruchomić wyobraźnię i zaaranżować przestrzeń tak aby stała się pokojem pełnym zagadek.

 

Jak działamy?

Od 14 marca, w bibliotece spotyka się grupa ponad 20 wolontariuszy, którzy wspólnie opracowują koncepcję naszego pokoju oraz systematycznie ją realizują. Zważywszy na miejsce, w którym powstaje escape room, kluczem do stworzenia scenariusza, była tematyka literacka oraz historia Komorowa. Znajdujące się w bibliotece przedmioty codziennego użytku należące kiedyś do pisarki, stare zdjęcia i pocztówki, artykuły prasowe, książki biograficzne, dzienniki pisarki, audycje radiowe, były dla wolontariuszy nieocenioną pomocą, która zobrazowała schyłek lat 60 ich specyfikę i koloryt, stając się tym samym odniesieniem, do stworzenia własnej historii.

 

Wszelkie treści wypracowane podczas zajęć są autorstwem naszych wolontariuszy, służą wyłącznie edukacji i nie zostaną opublikowane poza biblioteką.

 

Po pierwszym organizacyjnym spotkaniu, odbyło się wyjście studyjne, podczas którego wolontariusze udali się do 3 istniejących już Escape Room’ów w Warszawie, gdzie mogli podpatrzeć jak profesjonalnie funkcjonują takie miejsca.

 

Później nadszedł czas na ciężką pracę…

Przez ostanie miesiące wolontariusze spotykali się na warsztatach w czasie których konstruowaliśmy scenariusz, opracowywaliśmy łamigłówki, decydowaliśmy o rekwizytach. Podczas zmagań z Pokojem, udało nam się zaprosić Pana Marcina Mitznera z Games Development, który na co dzień zajmuje się tworzeniem i organizacją gier przestrzennych, planszowych oraz szkoleniowych. Pan Marcin, pomógł nam wybrać najciekawsze pomysły i ułożyć je w logiczną całość. Inspiracji szukaliśmy także w Muzeum Literatury, gdzie zwiedziliśmy ekspozycję dotyczącą Marii Dąbrowskiej.

 

Wreszcie finisz i realizacja założeń.

W maju wolontariusze poświęcali każda wolną chwilę na budowę scenografii. Malowaliśmy, wierciliśmy, piłowaliśmy – wszystko po to, żeby jak najlepiej odtworzyć specyfikę lat w których żyła Nasza Patronka. Nie zabrakło promocji – dwoje wolontariuszy i przedstawicielka biblioteki 23 maja opowiadali o projekcie w audycji w POPradio.

 

Udało się!!

Otwarcie pokoju zagadek odbędzie podczas tegorocznej NOCY BIBLIOTEK planowanej na 3 czerwca, której hasło przewodnie brzmi: czytanie porusza!

 

Tej nocy biblioteka otworzy się dla wszystkich mieszkańców, ogród biblioteki zamieni się w miejsce pełne sztuki, w którym nasi czytelnicy będą prezentować swoje talenty a najmłodsi poznają sztukę składania papieru, modelowania balonów oraz zdobienia twarzy.

Co więcej! Nie zabraknie atrakcji dla Całej Rodziny: o 17:00 rozpoczną się warsztaty zdobienia koszulek przygotowanych specjalnie na NOC BIBLIOTEK, od 15:00 będą trwały warsztaty tworzenia lampionów, a Tych bardziej wymagających zapraszamy na pokaz i naukę tworzenia koronki klockowej!

Wisienką na torcie będzie wspólne czytanie bajek na dobranoc, wszystko w wyjątkowej oprawie świec.

 

My już nie możemy się doczekać!!!

 

Zapraszamy 3 czerwca na Noc Bibliotek do Komorowa - czekamy na Państwa od 15:00 do 21:00

 

Opublikowane przez: Biblioteka w Komorowie

Zobacz także

Mała Książka - Wielki Człowiek. Trzylatki

Mała Książka - Wielki Człowiek. Trzylatki 06.08.2018 08:10

Biblioteka w Komorowie znalazła się w gronie 3000 bibliotek gdzie od września na maluchy czekać będą Wyprawki Czytelnicze oraz Karty Małego Czytelnika.

czytaj więcej
O maluchach w bibliotece. fot. Mariusz Marcysiak

O maluchach w bibliotece 02.07.2018 14:55

Czy biblioteka to dobre miejsce dla maluchów? Jeśli ktoś miał wątpliwości to mógł zajrzeć na jedno z sześciu spotkań, które od kwietnia do czerwca odbywały się w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie.

czytaj więcej
Dziś dzień bibliotek i bibliotekarzy

Dziś dzień bibliotek i bibliotekarzy 08.05.2018 09:55

Z tej okazji osobom pracującym w gminnych bibliotekach życzymy dużo zdrowia, pozytywnej energii oraz satysfakcji z każdej chwili spędzonej z czytelnikami. Niech książek i miłośników lektury wciąż Wam przybywa, a realizowane przez Was projekty przyciągają jak największą liczbę uczestników.

czytaj więcej
Gorące spotkanie na temat zimnej części świata

Gorące spotkanie na temat zimnej części świata 22.02.2018 08:55

Za nami fantastyczne spotkanie z Piotrem Horzelą (podróżnikiem, leśnikiem i fotografem), który swoimi opowieściami przeniósł gości komorowskiej biblioteki do krainy lodowców, pingwinów i słoni morskich - na Antarktykę.

czytaj więcej
Ferie w komorowskiej bibliotece

Ferie w komorowskiej bibliotece Data wydarzenia: 15.01.2018

Jeśli nie wyjeżdżasz podczas ferii szkolnych zamiast siedzieć w domu weź siostrę, brata, kolegę, koleżankę, babcię, dziadka, rodziców, opiekunów lub kogo tam chcesz... zapraszamy do biblioteki w Komorowie na niezłą zabawę :-)

czytaj więcej
paczka literacka

Sięgnij po... Paczkę Literacką 25.08.2017 12:30

Biblioteka w Komorowie niebawem otrzyma Paczkę Literacką.

Do zbiorów biblioteki trafi 21 książek oraz 2 audiobooki Wydawnictwa Agora, które przekaże Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Przesyłki trafią do blisko 500 instytucji w całym kraju.

czytaj więcej
Atrakcje NOCY BIBLIOTEK w Komorowie już za nami

Atrakcje NOCY BIBLIOTEK w Komorowie już za nami 05.06.2017 15:30

W sobotnie popołudnie, 3 czerwca, w słonecznej oprawie w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie odbyła się III Ogólnopolska Noc Bibliotek. Hasło przewodnie nocy brzmiało: czytanie porusza! a atrakcje przygotowane przez bibliotekę dla przybyłych już od godz. 15:00 potwierdziły je w 100%.

czytaj więcej
Igor Strojecki

Spotkanie autorskie z Igorem Strojeckim 29.05.2017 12:35

Ludzie odważni docierają na krańce świata, a my wiemy, że coś leży za horyzontem. Ale to dzięki tym, którzy są dość wytrwali, żeby ten świat dokumentować, wiemy też, jaki ten świat jest, możemy zrozumieć go lepiej.
Martyna Wojciechowska


czytaj więcej
70. lecie biblioteki w Komorowie. foto: bz

70. lecie biblioteki w Komorowie 12.12.2016 10:10

Książka i możność czytania to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji – słowa Marii Dąbrowskiej były mottem uroczystości z okazji 70 rocznicy powstania Gminnej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie. W obchodach wziął udział Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice i wielu mieszkańców Komorowa, Granicy i miejscowości sąsiedzkich – wiernych czytelników komorowskiej biblioteki.

czytaj więcej
Piknik na jedwabnym szlaku – biblioteka w Komorowie

Piknik w komorowskiej bibliotece 11.07.2016 13:30

W sobotę, 9 lipca, odbył się w komorowskiej bibliotece piknik „Na jedwabnym szlaku”. Organizatorzy przygotowali wspaniałe atrakcje, uczestniczyło w nim wielu mieszkańców Komorowa i miejscowości sąsiednich.


czytaj więcej