25.11.2019 19:25

Piknik Sportowo-Ekologiczny w Granicy

146
Granica, nasze serce i płuca – głosiło hasło przewodnie pikniku, który w sobotę, 23 listopada odbył się na terenie placu zabaw zlokalizowanym na Granickiej Polance przy ul. Poprzecznej.

Był to piknik dla ludzi aktywnych i tych, którym marzy się, żeby nasza gmin była jeszcze bardziej ekologiczna, czysta i przyjazna mieszkańcom. Wspólnego otwarcia tej wyjątkowo ekologicznej imprezy dokonali: przewodnicząca rady gminy – Beata Rycerska, radna – Magdalena Bronisz i komandor biegu „Lasy nad Utratą” – Radosław Chlebicki.

Pierwszym punktem sobotniego wydarzenia w Granicy było uroczyste otwarcie kolejnych tras biegowych, rowerowych i pieszych w naszej gminie. Trasy oznaczone kolorami: czerwonym – 7,4 km, niebieskim – 4,0 km, żółtym – 1,4 km i zielonym 1,0 km zlokalizowane są na terenie Komorowa, Pęcic Małych, Suchego Lasu oraz Granicy i tylko w niewielkim fragmencie biegną sołeckimi uliczkami. W zdecydowanej większości to ścieżki biegnące przez lasy, które produkują solidną dawkę tlenu.   

Komandor, Radosław Chlebicki zapowiedział również organizację nowej imprezy sportowej w naszej gminie, zimowej imprezy. Będzie to pierwszy bieg narciarski „Lasy nad Utratą” i odbędzie się już w 2020 roku. Trasy narciarskie w naszej gminie? Oczywiście, że tak. Jak mówił Radosław Chlebicki – jeszcze nie było takiego roku, żebym nie przebiegł na nartach w naszej gminie 200 kilometrów, więc jest to możliwe.

W trakcie pikniku mieszkańcy naszej gminy mieli również okazję zapoznać się ze stanem czystości wody ze zbiorników wodnych w naszej gminie – rzek, stawów, strumyków i zbiorników retencyjnych. Zresztą okazji do zdobycia wiedzy było znacznie więcej. Bardzo ważnym był pokaz ekologicznego palenia w piecu w wykonaniu strażaków z Nowej Wsi. Jak się okazało w trakcie tego pokazu, dotychczasowa technika rozpalania w piecu tj. najpierw papier, następnie drewno do rozpalania i na koniec ekogroszek to bardzo zła i szkodliwa metoda. Zła, ponieważ uwalniany podczas rozpalania ekogroszku dym przenika do atmosfery, ale jeśli tą kolejność odwrócimy to dym z ekogroszku zostanie spalony w ogniu powstałym ze spalenia papieru i drewna. Dużym zainteresowanie, zwłaszcza wśród najmłodszych mieszkańców cieszył się pokaz sprzętu strażackiego oraz pokaz psów biorących udział w projekcie związanym z dogoteriapią.

Choć 23 listopada temperatura powietrza była w okolicy 1°C to atmosfera na pikniku za sprawą tak ważnych tematów była zagrzewająca do działań, a dla zmarzniętych czekała ciepała herbata i kiełbaski z ogniska.

Organizatorem granickiego pikniku był komandor biegu „Lasy nad Utratą” – Radosław Chlebicki oraz Stowarzyszenie Przyjazne Jutro.

 

 

Opublikowany przez: Mariusz Marcysiak
Podobne tematy: Granica, Przyjazne Jutro

Zobacz także