Piknik w komorowskiej bibliotece

11.07.2016 13:30     244
Piknik na jedwabnym szlaku – biblioteka w Komorowie
Piknik zgromadził wielu mieszkańców naszej gminy. Katarzyna Walichnowska, dyrektor komorowskiej biblioteki zaprasza na piknik. Śniadanie w plenerze przygotował Mariusz Szwed. Zdobienie talerzy - warsztaty plastyczne. Stoisko z wyrobami z jedwabiu. Katarzyna Walichnowska - ogłoszenie wyników ankiety czytelniczej i moment wręczenia nagród. Przedstawienie Alibaba i czterech rozbójników Czytanie baśni Z tysiąca i jednej nocy w plenerze Piknik został zrealizowany we współpracy z Fundacją Edukacji Międzykulturowej.
Podobne tematy: Biblioteka w Komorowie

W sobotę, 9 lipca, odbył się w komorowskiej bibliotece piknik „Na jedwabnym szlaku”. Organizatorzy przygotowali wspaniałe atrakcje, uczestniczyło w nim wielu mieszkańców Komorowa i miejscowości sąsiednich.


Zebranych gości powitała Katarzyna Walichnowska, dyrektor komorowskiej biblioteki, która zaprosiła w podróż po Jedwabnym Szlaku. Powiedziała też, że od kilku miesięcy prowadzony jest bibliotece projekt „Literacki jedwabny szlak” który organizowany jest wspólnie z Fundacją Edukacji Międzykulturowej. Podczas trwania projektu dzieci i młodzież, jak również wszyscy mieszkańcy naszej gminy mogli dowiedzieć się, że Jedwabny Szlak był drogą handlową łączącą Chinytemat Turcji, Gruzji i Iranu.

 

Piknik był podsumowaniem półmetku trwania projektu. Odbyły się zajęcie i warsztaty plastyczne na temat historii i powstawania jedwabiu, dzieci mogły projektować czarki do parzenia herbaty, zdobiły talerze, jak również wykonywały ozdobne rogi. Wielką atrakcją pikniku było śniadanie na Jedwabnym Szlaku. Przygotował je Mariusz Szwed - finalista MasterChef. A można było degustować salsę pomidorową na chlebie indyjskich z kiełkami jarmużu jak również chleb turecki (chleb z bakaliami) z masłem. Dzieci zainteresowało przedstawienie "Alibaba i czterech rozbójników" w wykonaniu aktorów teatru Małe Mi. Po spektaklu aktorzy zorganizowali warsztaty teatralne dla dzieci.

 

Podczas trwania pikniku każdy uczestnik mógł wziąć udział w ankiecie – plebiscycie czytelniczym. Spośród książek dostępnych w komorowskiej bibliotece na temat "Literackiego Jedwabnego Szlaku" można było wytypować trzy najciekawsze książki opowiadające o Turcji, Gruzji i Iranie. Wszystkie osoby, które uczestniczyły w ankiecie wzięły także udział w losowaniu nagród. Nagrodami były oczywiście książki podróżnicze na temat Turcji, Gruzji i Iranu, a także gadżety Gminy Michałowice i komorowskiej biblioteki. Kolejną kulinarną atrakcją były specjały kuchni gruzińskiej, były chaczapuri oraz chinkami, które jak świeże bułeczki znikały z talerzy. Były wyśmienite!

 

Organizatorzy wraz a grupą wolontariuszy różnymi sposobami przekonywali jak pięknie jest podróżować na Wschód. Zaproponowali między innymi wspólne czytanie baśni i legend z krajów leżących na "Literackim Jedwabnym Szlaku". Chętnych było wielu, szczególnie dzieci, które z wielką przyjemnością wsłuchiwały się w opowieści „Tysiąca i jednej nocy”

 

Piknikowych atrakcji było wiele, jak choćby: malowanie twarzy, skręcanie długich balonów i tworzenie zwierzobalonów, wielkie bańki mydlane, fotościanka. Wspaniałym pomysłem była akcja wymiany książek. W komorowskiej bibliotece jest półka, z której można wziąć książkę do domu, można też przynieść do biblioteki książkę i zostawić ją, aby ktoś inny mógł ją przeczytać. Akcja bookcrossing, inaczej uwalnianie książek jest bardzo popularna w Europie, u nas również ma coraz większy zasięg. Podczas pikniku wiele książek znalazło nowego właściciela.

 

Zakończenie pikniku nie było końcem wspólnej podróży na Wschód. Już we wrześniu komorowska biblioteka zaprasza na kolejne spotkania z kulturą Wschodu. Następnymi przystankami na Literackim Jedwabnym Szlaku będą: we wrześniu Kirgistan/Tadżykistan, w październiku Chiny oraz w listopadzie - Japonia. Zapraszamy!

Opublikowane przez: Beata Izdebska-Zybała

Zobacz także

Mała Książka - Wielki Człowiek. Trzylatki

Mała Książka - Wielki Człowiek. Trzylatki 06.08.2018 08:10

Biblioteka w Komorowie znalazła się w gronie 3000 bibliotek gdzie od września na maluchy czekać będą Wyprawki Czytelnicze oraz Karty Małego Czytelnika.

czytaj więcej
O maluchach w bibliotece. fot. Mariusz Marcysiak

O maluchach w bibliotece 02.07.2018 14:55

Czy biblioteka to dobre miejsce dla maluchów? Jeśli ktoś miał wątpliwości to mógł zajrzeć na jedno z sześciu spotkań, które od kwietnia do czerwca odbywały się w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie.

czytaj więcej
Dziś dzień bibliotek i bibliotekarzy

Dziś dzień bibliotek i bibliotekarzy 08.05.2018 09:55

Z tej okazji osobom pracującym w gminnych bibliotekach życzymy dużo zdrowia, pozytywnej energii oraz satysfakcji z każdej chwili spędzonej z czytelnikami. Niech książek i miłośników lektury wciąż Wam przybywa, a realizowane przez Was projekty przyciągają jak największą liczbę uczestników.

czytaj więcej
Gorące spotkanie na temat zimnej części świata

Gorące spotkanie na temat zimnej części świata 22.02.2018 08:55

Za nami fantastyczne spotkanie z Piotrem Horzelą (podróżnikiem, leśnikiem i fotografem), który swoimi opowieściami przeniósł gości komorowskiej biblioteki do krainy lodowców, pingwinów i słoni morskich - na Antarktykę.

czytaj więcej
Ferie w komorowskiej bibliotece

Ferie w komorowskiej bibliotece Data wydarzenia: 15.01.2018

Jeśli nie wyjeżdżasz podczas ferii szkolnych zamiast siedzieć w domu weź siostrę, brata, kolegę, koleżankę, babcię, dziadka, rodziców, opiekunów lub kogo tam chcesz... zapraszamy do biblioteki w Komorowie na niezłą zabawę :-)

czytaj więcej
paczka literacka

Sięgnij po... Paczkę Literacką 25.08.2017 12:30

Biblioteka w Komorowie niebawem otrzyma Paczkę Literacką.

Do zbiorów biblioteki trafi 21 książek oraz 2 audiobooki Wydawnictwa Agora, które przekaże Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Przesyłki trafią do blisko 500 instytucji w całym kraju.

czytaj więcej
Atrakcje NOCY BIBLIOTEK w Komorowie już za nami

Atrakcje NOCY BIBLIOTEK w Komorowie już za nami 05.06.2017 15:30

W sobotnie popołudnie, 3 czerwca, w słonecznej oprawie w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie odbyła się III Ogólnopolska Noc Bibliotek. Hasło przewodnie nocy brzmiało: czytanie porusza! a atrakcje przygotowane przez bibliotekę dla przybyłych już od godz. 15:00 potwierdziły je w 100%.

czytaj więcej
Pokój zagadek Pani Marii

Pierwszy escape room w naszej gminie: Pokój zagadek Pani Marii 30.05.2017 08:35

Gminna Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Michałowice oraz Fundacja Edukacji Międzykulturowej, kolejny raz postanowiły połączyć swoje siły i stworzyć pierwszy Escape Room w gminie Michałowice!!

czytaj więcej
Igor Strojecki

Spotkanie autorskie z Igorem Strojeckim 29.05.2017 12:35

Ludzie odważni docierają na krańce świata, a my wiemy, że coś leży za horyzontem. Ale to dzięki tym, którzy są dość wytrwali, żeby ten świat dokumentować, wiemy też, jaki ten świat jest, możemy zrozumieć go lepiej.
Martyna Wojciechowska


czytaj więcej
70. lecie biblioteki w Komorowie. foto: bz

70. lecie biblioteki w Komorowie 12.12.2016 10:10

Książka i możność czytania to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji – słowa Marii Dąbrowskiej były mottem uroczystości z okazji 70 rocznicy powstania Gminnej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie. W obchodach wziął udział Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice i wielu mieszkańców Komorowa, Granicy i miejscowości sąsiedzkich – wiernych czytelników komorowskiej biblioteki.

czytaj więcej