Poetycko-muzyczna przeprawa przez Wisłę - recital Magdaleny Warzechy
80Aktorka Teatru Narodowego w niedzielny wieczór, 10 marca, przedstawiła zebranym w sali multimedialnej widzom recital zawierający brawurowe interpretacje wierszy Wisławy Szymborskiej. Akompaniował jej zespół jazzowy - skrzypek Serhii Okhrimchuk , kontrabasista Wojciech Pulcyn i pianista Bogdan Hołownia.
Artystka powiedziała w jednym z wywiadów: „Zaproponowałam stworzenie takiego programu, w którym jej twórczość byłaby połączona z muzyką jazzową. Miałam nieodparte przeczucie, że jazz w doskonałym wydaniu będzie idealnym partnerem dla treści, które odnalazłam i ułożyłam w scenariusz koncertu "Szybowanie, czyli poetycko-muzyczna przeprawa przez Wisłę". Widzowie recitalu muszą przyznać, że miała rację.
Spektakl rozpoczyna wiersz „Życie na poczekaniu”, w którym wchodząca na scenę artystka sprawia wrażenie utożsamienia z podmiotem lirycznym. Kolejnym był, jakby napisany na tę okazję, utwór „Wieczór autorski”. Ogromne wrażenie zrobiły interpretacje „Cebuli” w dwóch wersjach – interpretowanej śpiewanej, „Pochwała siostry”, czy choćby „Miłość szczęśliwa”.
Osobne słowa uznania należą się jazzowemu trio muzyków. Melodie wyczarowywane przez nich, płynące obok poezji i uzupełniające ją, były wspaniałym elementem tego przedstawienia, a zagrane przez Bogdana Hołownię takty „Pod papugami", czy „Ocalić od zapomnienia” wprowadzały w cudowny nastrój.
Tą lekkość tłumaczyła sama artystka: „Starałam się, żeby materiał był podany w sposób lekki i zwiewny, a jednocześnie, żeby cechował go duży ciężar gatunkowy. I stąd pomysł, także na tytuł. Szybowanie jest ściśle związane z bujaniem w obłokach, a jednak decydują o nim niepodważalne prawa fizyki. Z szybowaniem właśnie skojarzyła mi się także struktura koncertu, przenikanie wiersza w wiersz, muzyki w wiersz, wiersza w muzykę, muzyki we mnie, mnie w widza, widza w Wisławę Szymborską i odwrotnie”.
Magdalena Warzecha występowała w naszej gminie po raz czwarty. W słowie po recitalu wyjawiła, dlaczego nie ujęła w programie znanego wiersza „Nic dwa razy". Po prostu lubi tu wracać. Liczymy na te powroty i czekamy na kolejne ciekawe spotkania ze sztuką.
Magdalena Warzecha, aktorka teatralna i filmowa. W 1993 roku została absolwentką Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Współpracowała z wieloma teatrami w Warszawie m.in w Teatrze Dramatycznym, Teatr Studio, Teatrze Narodowym, Provisorium w Lublinie, Teatrem Polskiego Radia i Telewizji.
Serhij Ochrimczuk, ukraiński wirtuoz skrzypiec i rekonstruktor folkloru, specjalizujący się w muzyce ludowej, jazzie i rocku. Bada i wykonuje tradycyjną muzykę na skrzypce z różnych kultur i krajów, eksperymentuje, próbując łączyć rozmaite gatunki muzyczne.
Wojciech Pulcyn, kontrabasista, absolwent Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina na wydziale jazzowym oraz Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie (w klasie prof. Zbigniewa Wegehaupta). Autor muzyki do wielu spektakli teatralnych, laureat licznych konkursów polskich i międzynarodowych – zarówno indywidualnie jak i zespołowo.
Bogdan Hołownia, muzyk jazzowy, pianista i pedagog. Studiował ekonomię, zanim poświęcił się muzyce grał również w szachy. Od 1990 studiował grę na fortepianie w Berklee College of Music w Bostonie. W marcu 2001 otrzymał nagrodę Fryderyk w kategorii „Jazzowy Album Roku za solową płytę fortepianową pt. „Don't Ask Why – piano solo”. Został również laureatem Grand Prix Jazz „Melomani” za 2002 rok w kategorii artysta roku.
Zobacz także
(20 października, godz. 18:00). Obowiązują zapisy!
(czwartek, 17 października, godz. 17.00).
(sobota, 19 października, godz. 17:00).
Obowiązują zapisy!
(środa, 23 października, godz. 11.00 i 18.00).
(START: 16 października, godz. 10.30).
(piątek, 5 października, godz. 17:00).
Obowiązują zapisy!
(niedziela, 6 października, godz. 18.00).