07.10.2011 12:00

Rajd Pęcicki - 2011

24
6 października 2011 roku odbył się VIII Rajd Pęcicki upamiętniający 67. rocznicę boju pod Pęcicami. Uroczystość odbyła się przy Pomniku Mauzoleum w Pęcicach. Uczestniczył w niej biskup Piotr Jarecki, wójt Krzysztof Grabka, nauczyciele i uczniowie z naszej gminy, a przede wszystkim kombatanci i bohaterowie tamtych dni.
Uroczystość zorganizowana została pod honorowym patronatem Krzysztofa Grabki, wójta gminy Michałowice. O godzinie 11. 00 uczniowie wszystkich gminnych szkół pieszo przybyli do miejsca, w którym 67 lat temu powstańcy stoczyli nierówną walkę z Niemcami. Dziś stoi tu Pomnik – mauzoleum, który upamiętnia bohaterską śmierć polskich patriotów. Młodzież z naszej gminy już po raz ósmy, przybywa do tego miejsca, aby oddać hołd poległym żołnierzom i harcerzom. Oni oddając życie za ojczyznę, również byli uczniami, mieli po kilkanaście lat. Rajd Pęcicki – to pomysł nauczycieli ze szkoły w Nowej Wsi.

W uroczystości uczestniczył biskup Piotr Jarecki, a także ksiądz Grzegorz Jasiński, proboszcz parafii w Pęcicach. Ksiądz biskup Piotr Jarecki po wspólnej modlitwie powiedział: „Kiedy patrzymy na ten pomnik – mogiłę i uświadamiamy sobie, że ci młodzi ludzie oddali życie za wolność. To my powinniśmy czuć się zobowiązani, aby tę wolność teraz dobrze zagospodarować. Żebyśmy nie popadli w zniewolenie wewnętrzne, a potrafili pielęgnować wolność, przede wszystkim dzięki pracy nad sobą.”- powiedział ksiądz biskup. Życzył młodzieży, aby jako przyszłe pokolenie, pracowało nad sobą i wybierało dobro, piękno i prawdę. Mówił, aby w życiu kierowali się nie tylko intelektem, ale również sercem. I mieli poczucie, że są ludźmi wolnymi.

Ważnym momentem uroczystości były wystąpienia tych, którzy przeżyli bój pod Pęcicacmi. Stanisław Tymkiewicz nie uczestniczył w bitwie, ale był obecny i jako świadek wspominał tamte wydarzenia. Tadeusz Jakubowski odczytał wspomnienia Tadeusza Jaworskiego, uczestnika bitwy (zmarł w 2000 roku). Choć minęło prawie siedemdziesiąt lat od tamtych wydarzeń to jednak trudno opanować emocje. Wzruszeni byli wszyscy zarówno ci, którzy opowiadali, jak i słuchający. W uroczystości uczestniczył również Czesław Łukasik, który przeżył dzięki temu, że nie schował się jak większość jego kolegów w snopkach zboża, a ukrył się w piecu chlebowym i dzięki temu uniknął śmierci.
W tegorocznej uroczystości, jak podkreślali zebrani, uczestniczyło bardzo dużo młodzieży.

Organizatorzy – nauczyciele ze szkoły w Nowej Wsi: Elżbieta Gąsior, Beata Wiszniewska i Tomasz Matuszewski zorganizowali również konkursy. W konkursie plastycznym nagrodę wójta Krzyszofa Grabki otrzymała Magdalena Peikert, uczennica gimnazjum w Nowej Wsi. Wyróżnieni zostali: Weronika Dziarnowska, Anna Szumlak, Natalia Łowczak, Rafał Grzejszczak i Gabriela Domaradzka. W konkursie literackim nagrodę wójta otrzymała Aleksandra Płoska za wiersz „Memento” – uczennica gimnazjum w Nowej Wsi. Wyróżnienia otrzymali: Agata Czaplarska, Iga Skałecka, Patryk Gąska i Katarzyna Piasecka. Dyplomy i prezenty wręczał Krzysztof Grabka.

W drugiej części uroczystości wystąpili uczniowie. Mówili wiersze i pięknie i wzruszająco śpiewali. Na koniec wszyscy uczestnicy Rajdu Pęcickiego 2011 zostali zaproszenie do pobliskiego parku na grochówkę i kiełbaski pieczone przy ognisku. Dzień był ciepły i słoneczny.