25.10.2010 10:00

Salon Poezji i Festiwal Otwarte Ogrody

9
24 października, tradycyjnie w niedzielne południe, odbył się w Dworze Polskim w Pęcicach Salon Poezji oraz zakończenie Festiwalu Otwarte Ogrody. Poezję Cypriana Kamila Norwida czytał Jan Nowicki. Był on również gościem festiwalu Otwarte Ogrody.
Spotkanie w Salonie Poezji rozpoczął występ Jana Nowickiego. Aktor czytał poezję Cypriana Kamila Norwida, między innymi fragmenty "Fortepianu Chopina" oraz wspomnienia o Fryderyku Chopinie. Przy fortepianie akompaniował Maciej Piszek.
W drugiej części spotkania usłyszeliśmy koncert pieśni Fryderyka Chopina w interpretacji Mai Olenderek. Artystce na gitarach towarzyszyli: Wojciech Błażejczyk i Adam Świtała. Salon Poezji i Festiwal Otwarte Ogrody zakończył się spotkaniem z gościem festiwalu Janem Nowickim. Rozmowę o nowej książce aktora, ale też o jego życiu, poprowadził Andrzej Domalik. Rozmowa, między dwojgiem przyjaciół, była ciekawa i nieco przewrotna. Jan Nowicki podkreślał, że każdy jego publiczny występ to nowa kreacja, również książka, jest próbą stworzenia nowego wizerunku. Jednak Andrzej Domalik, który zna Jana Nowickiego od wielu lat, zapewniał, że jest to książka szczera i bardzo osobista.
W książce „Droga do domu” Jan Nowicki snuje refleksje na marginesie codziennych spraw. Aktor wiedzie wyciszone życie z dala od wielkiego świata, jest ono pasjonujące i bogate w ten najistotniejszy sposób. Jest tu miejsce na metafizykę codzienności, spacer z psem oraz tajemnicę wiśni, ale także na zabawne zdarzenia bieżące i te sprzed lat. Droga do domu to opowieść o powrocie na rodzinne Kujawy, między prostych ludzi, ale też opowieść o „wracaniu do zaświata”, gdzie dusza zamierza trwać o wiele dłużej, niż na ziemi. Tam jest jej prawdziwy dom. Rozmówcą Jana Nowickiego był Rafał Wojasiński, dziennikarz i pisarz, który, jak pisze wydawca, z pozornych drobiazgów wydobywa czar i głębię.
Niedzielne spotkanie zakończyło tegoroczny festiwal Otwarte Ogrody. Kolejna edycja tego festiwalu odbędzie się w czerwcu przyszłego roku. Natomiast kolejny Salon Poezji, który obok Otwartych Ogrodów jest wizytówką Stowarzyszenia K40 odbędzie się jeszcze w tym roku. Organizatorki zapraszają między świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem do kościoła w Komorowie.
Obecnie Komorowski Salon Poezji organizowany jest kilka razy w roku. Spotkania są w różnych miejscach: w pałacu w Pęcicach, ale też w miejscowym kościele. Częściej, bo raz w miesiącu, Stowarzyszenie K40 zaprasza na Salon Poezji do Warszawskich Łazienek. Od marca 2011 roku spotkania z poezją odbywać się będą w każdą niedzielę. Zapraszamy!