20.06.2017 22:55

Seminarium - Rozwój społecznościowy

139
Tak to już jest, że dzięki pomocy jednych ludzi, drugim żyje się łatwiej i bezpieczniej. O tym jak pomagać ludziom z wykorzystaniem dostępnych zasobów dyskutowali uczestnicy Ogólnopolskiego Seminarium „Rozwój społecznościowy oparty na zasobach – czyli siła relacji i współdziałania”.

Seminarium, które odbyło się w dniach 19 – 20 czerwca zgromadziło wiele osób z całej Polski zajmujących się pomocą. Kraków, Wrocław, Police, Nowy Sącz, Pruszków i Brwinów to tylko niektóre z miejscowości, których przedstawiciele wzięli udział w seminarium zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Michałowice.   

 

Wydarzenie zostało podzielone na dwie części. Pierwszego dnia uczestnicy wzięli udział w debacie i prezentacji realizowanych projektów opartych na zasobach, relacji i współdziałaniu. Prezentację najważniejszych realizacji i działań na terenie naszej gminy zaprezentowali: Iwona Radzimirska, kierownik GOPS Gminy Michałowice zwróciła szczególną uwagę na pracę wolontariuszy, którzy bezinteresownie poświęcają swój czas i pracę na rzecz innych ludzi. Elżbieta Biczyk, przewodnicząca rady przedstawiła na przykładzie Nowej Wsi jak ważnym elementem integracji mieszkańców jest również integracja międzypokoleniowa, bez której wiele działań nie mogłoby odnieść sukcesu. Natomiast wójt gminy Michałowice, Krzysztof Grabka w swoim wystąpieniu podzielił się spostrzeżeniami jako mieszkaniec i samorządowiec. Podkreśli znaczenie współdziałania zarówno między samymi mieszkańcami jak i mieszkańcami i jednostkami organizacyjnymi działającymi na terenie naszej gminy.

      

Drugiego dnia organizatorzy zaprosili uczestników na wizyty studyjne, które były doskonałą okazją do bezpośredniego zapoznania się z dobrymi praktykami łączącymi i budującymi zaangażowanie wolontariuszy i mieszkańców.

 

Goście odwiedzili bibliotekę im. M. Dąbrowskiej w Komorowie, gdzie zostały zaprezentowane projekty związane m.in. z organizacją warsztatów „Aktywnie do rozwoju”, „Pokój zagadek pani Marii”, czy „Odjazdowy Bibliotekarz”.

 

Kolejnym punktem była wizyta w Klubie Młodych Mam w Opaczy-Kolonii. To właśnie tu w naszej gminie młode i przyszłe mamy wymieniają się swoim doświadczeniem, dzięki któremu zwiększają swoje umiejętności opiekuńczo-wychowawcze. Opacz-Kolonia jest również przykładem na to jak lokalna społeczność potrafi być aktywna i zintegrowana, o czym dzień wcześniej w trakcie debaty wspominał wójt gminy Michałowice, Krzysztof Grabka, który jest mieszkańcem Opaczy-Kolonii.

 

Wśród miejsc, które odwiedzili uczestnicy seminarium były również ośrodki zlokalizowane na ternie gminy Brwinów, z którymi w ramach wymiany doświadczeń współpracuje GOPS Gminy Michałowice. Świetlica socjoterapeutyczna w Brwinowie zaprezentowała w jaki sposób udzielają wsparcia dzieciom i ich rodzinom w ramach zajęć specjalistycznych, wychowawczych, rozwijających zainteresowania, uzdolnienia i pasje. Równie interesująca była wizyta w Koszajeckim Garażu Babskim i Zielony Zakątku, gdzie mieszkańcy aktywnie spędzają czas.

 

Ogólnopolskie Seminarium „Rozwój społecznościowy oparty na zasobach – czyli siła relacji i współdziałania”, było doskonałą formą do wymiany doświadczeń, ale i również rozmów na temat potrzeb mieszkańców oraz pomysłów na ich aktywizację. Z pewnością jego uczestnicy powrócili do sowich miejscowości z solidną dawką informacji oraz równie dużą porcją energii do dalszego działania i pomagania mieszkańcom.    

 

 

Opublikowany przez: Mariusz Marcysiak
Podobne tematy: Sala multimedialna UG, GOPS

Zobacz także