Seminarium - Rozwój społecznościowy

20.06.2017 22:55     136
Seminarium - Rozwój społecznościowy. fot. Mariusz Marcysiak
Seminarium zgromadziło uczestników z całej Polski m.in. z Katowic, Wrocławia, Wałbrzycha, Goleniowa i Pruszkowa. fot. Mariusz Marcysiak Seminarium otworzyła Iwona Radzimirska, kierownik GOPS Gminy Michałowice. fot. Mariusz Marcysiak fot. Mariusz Marcysiak fot. Mariusz Marcysiak Jakie działa prowadzone są na terenie naszej gminy zaprezentowali: wójt gminy Michałowice, Krzysztof Grabka i przewodnicząca rady gminy, Elżbieta Biczyk. fot. Mariusz Marcysiak Dobre praktyki - kurs pierwszej pomocy dla młodych mam fot. GOPS Dobre praktyki - świąteczna zbiórka żywności fot. GOPS Dobre praktyki - Klub Młodych Mam fot. GOPS Dobre praktyki - wolontariusze podczas Nocy bibliotek t. GOPS
Podobne tematy: Sala multimedialna UG, GOPS

Tak to już jest, że dzięki pomocy jednych ludzi, drugim żyje się łatwiej i bezpieczniej. O tym jak pomagać ludziom z wykorzystaniem dostępnych zasobów dyskutowali uczestnicy Ogólnopolskiego Seminarium „Rozwój społecznościowy oparty na zasobach – czyli siła relacji i współdziałania”.


Seminarium, które odbyło się w dniach 19 – 20 czerwca zgromadziło wiele osób z całej Polski zajmujących się pomocą. Kraków, Wrocław, Police, Nowy Sącz, Pruszków i Brwinów to tylko niektóre z miejscowości, których przedstawiciele wzięli udział w seminarium zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Michałowice.   

 

Wydarzenie zostało podzielone na dwie części. Pierwszego dnia uczestnicy wzięli udział w debacie i prezentacji realizowanych projektów opartych na zasobach, relacji i współdziałaniu. Prezentację najważniejszych realizacji i działań na terenie naszej gminy zaprezentowali: Iwona Radzimirska, kierownik GOPS Gminy Michałowice zwróciła szczególną uwagę na pracę wolontariuszy, którzy bezinteresownie poświęcają swój czas i pracę na rzecz innych ludzi. Elżbieta Biczyk, przewodnicząca rady przedstawiła na przykładzie Nowej Wsi jak ważnym elementem integracji mieszkańców jest również integracja międzypokoleniowa, bez której wiele działań nie mogłoby odnieść sukcesu. Natomiast wójt gminy Michałowice, Krzysztof Grabka w swoim wystąpieniu podzielił się spostrzeżeniami jako mieszkaniec i samorządowiec. Podkreśli znaczenie współdziałania zarówno między samymi mieszkańcami jak i mieszkańcami i jednostkami organizacyjnymi działającymi na terenie naszej gminy.

      

Drugiego dnia organizatorzy zaprosili uczestników na wizyty studyjne, które były doskonałą okazją do bezpośredniego zapoznania się z dobrymi praktykami łączącymi i budującymi zaangażowanie wolontariuszy i mieszkańców.

 

Goście odwiedzili bibliotekę im. M. Dąbrowskiej w Komorowie, gdzie zostały zaprezentowane projekty związane m.in. z organizacją warsztatów „Aktywnie do rozwoju”, „Pokój zagadek pani Marii”, czy „Odjazdowy Bibliotekarz”.

 

Kolejnym punktem była wizyta w Klubie Młodych Mam w Opaczy-Kolonii. To właśnie tu w naszej gminie młode i przyszłe mamy wymieniają się swoim doświadczeniem, dzięki któremu zwiększają swoje umiejętności opiekuńczo-wychowawcze. Opacz-Kolonia jest również przykładem na to jak lokalna społeczność potrafi być aktywna i zintegrowana, o czym dzień wcześniej w trakcie debaty wspominał wójt gminy Michałowice, Krzysztof Grabka, który jest mieszkańcem Opaczy-Kolonii.

 

Wśród miejsc, które odwiedzili uczestnicy seminarium były również ośrodki zlokalizowane na ternie gminy Brwinów, z którymi w ramach wymiany doświadczeń współpracuje GOPS Gminy Michałowice. Świetlica socjoterapeutyczna w Brwinowie zaprezentowała w jaki sposób udzielają wsparcia dzieciom i ich rodzinom w ramach zajęć specjalistycznych, wychowawczych, rozwijających zainteresowania, uzdolnienia i pasje. Równie interesująca była wizyta w Koszajeckim Garażu Babskim i Zielony Zakątku, gdzie mieszkańcy aktywnie spędzają czas.

 

Ogólnopolskie Seminarium „Rozwój społecznościowy oparty na zasobach – czyli siła relacji i współdziałania”, było doskonałą formą do wymiany doświadczeń, ale i również rozmów na temat potrzeb mieszkańców oraz pomysłów na ich aktywizację. Z pewnością jego uczestnicy powrócili do sowich miejscowości z solidną dawką informacji oraz równie dużą porcją energii do dalszego działania i pomagania mieszkańcom.    

 

 

Opublikowane przez: Mariusz Marcysiak

Zobacz także

Mikołajki 2017 r. fot. Mariusz Marcysiak

Ekipa św. Mikołaja w akcji 07.12.2017 16:25

Mikołajki to dzień, który jest jednym z tych dni na który dzieci czekają z wytęsknieniem. Czekają, choć nie dla wszystkich jest on tak cudowny i wypełniony atrakcjami. W tym roku z pomocą przyszła ekipa Mikołaja, która przygotowała niespodziankę dla dzieci z rodzin objętych pomocą Gopsu.

czytaj więcej
Koncert Magdaleny Zawadzkiej. fot. Mariusz Marcysiak

„Pamiętnik liryczny” Magdaleny Zawadzkiej 04.12.2017 20:30

Kolejnym niezwykłym wydarzeniem jakie odbyło się w sali multimedialnej Urzędu Gminy Michałowice był koncert Magdaleny Zawadzkiej pt. „Pamiętnik liryczny".

czytaj więcej
Mikołajkowa niespodzianka 2017. fot. Mariusz Marcysiak

Mikołajkowa niespodzianka 04.12.2017 17:50

Moc atrakcji i niesamowite emocje czekały na najmłodszych mieszkańców naszej gminy w minioną sobotę, 2 grudnia, w sali multimedialnej Urzędu Gminy.

czytaj więcej
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza w Gminie Michałowice. fot. Mariusz Marcysiak

Dobro czyń, wolontariuszem bądź! 27.11.2017 19:20

Jak co roku z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza w sali multimedialnej Urzędu Gminy odbyła się uroczysta gala na cześć działających na terenie naszej gminy wolontariuszy i wolontariatów.

czytaj więcej
Recital Zbigniewa Zamachowskiego. fot. Mariusz Marcysiak

Recital Zbigniewa Zamachowskiego 30.10.2017 09:05

Niedzielny recital Zbigniewa Zamachowskiego w sali multimedialnej urzędu gminy był pełen niespodzianek. Aktor zaprezentował się w nowej "odsłonie" - muzyka grającego na wielu instrumentach, a także, w jednym z utworów, na scenie towarzyszyła mu córka, Maria.

czytaj więcej
Recital Anny Dereszowskiej. fot. Mariusz Marcysiak

Instrukcja obsługi kobiety według Anny Dereszowskiej 16.10.2017 22:25

Czy istnieje poradnik jak postępować z kobietą? Gdzie można dostać skróconą wersję encyklopedii na temat kobiet, tak aby mogła się zmieścić w kieszeni? Otóż nic takiego nie istnieje, a swoją wersję relacji damsko męskich na scenie sali multimedialnej Urzędu Gminy Michałowice zaprezentowała Anna Dereszowska.

czytaj więcej
Recital Andrzeja Poniedzielskiego. fot. Mariusz Marcysiak

Recital Andrzeja Poniedzielskiego 17.09.2017 20:45

W sobotę, 16 września przed publicznością zgormadzoną w sali multimedialnej Urzędu Gminy wystąpił artysta określany jako poeta, muzyk i satyryk. Oczywiście on sam temu zaprzecza i w charakterystycznym dla siebie przekazie mówi „Do moich czasów były dwa sposoby, by zafrapować ludzi na scenie: forma bądź treść. Ja wprowadziłem trzeci – brak jednego i drugiego”

czytaj więcej
Gminny Konkurs Ortograficzny - Mistrz Ortografii. fot. Mariusz Marcysiak

Mistrz ortografii 08.06.2017 21:50

Do czego potrzebna jest nam ortografia? To proste, do poprawnego pisania. Już przed wiekami nasz wieszcz, Mikołaj Rej pisał "A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi i swój język mają". Ostatnio, świetnym przykładem poprawnej pisowni popisali się uczniowie gminnych szkół podstawowych w Komorowie, Michałowicach i Nowej Wsi, którzy wzięli udział w Gminnym Konkursie Ortograficznym.

czytaj więcej
Przedszkolny Konkurs Piosenki o Warszawie. fot. Mariusz Marcysiak

III Przedszkolny Konkurs Piosenki o Warszawie 19.05.2017 20:20

Czy śpiewać każdy może? Oczywiście, że tak. Tak jak to zaprezentowały przedszkolaki podczas III Przedszkolnego Konkursy Piosenki o Warszawie, który w piątek , 19 maja odbył się w sali multimedialnej Urzędu Gminy Michałowice.

czytaj więcej
Koncert piosenek Agnieszki Osieckiej. fot. Mariusz Marcysiak

XIV Muzyczny Maj – Koncert piosenek Agnieszki Osieckiej 19.05.2017 18:15

Recitalem Nuli Stankiewicz „Byle nie o miłości” prezentującym twórczość Agnieszki Osieckiej, rozpoczął się tegoroczny cykl koncertów „Muzyczny Maj”.

czytaj więcej