Seminarium - Rozwój społecznościowy

20.06.2017 22:55     138
Seminarium - Rozwój społecznościowy. fot. Mariusz Marcysiak
Seminarium zgromadziło uczestników z całej Polski m.in. z Katowic, Wrocławia, Wałbrzycha, Goleniowa i Pruszkowa. fot. Mariusz Marcysiak Seminarium otworzyła Iwona Radzimirska, kierownik GOPS Gminy Michałowice. fot. Mariusz Marcysiak fot. Mariusz Marcysiak fot. Mariusz Marcysiak Jakie działa prowadzone są na terenie naszej gminy zaprezentowali: wójt gminy Michałowice, Krzysztof Grabka i przewodnicząca rady gminy, Elżbieta Biczyk. fot. Mariusz Marcysiak Dobre praktyki - kurs pierwszej pomocy dla młodych mam fot. GOPS Dobre praktyki - świąteczna zbiórka żywności fot. GOPS Dobre praktyki - Klub Młodych Mam fot. GOPS Dobre praktyki - wolontariusze podczas Nocy bibliotek t. GOPS
Podobne tematy: Sala multimedialna UG, GOPS

Tak to już jest, że dzięki pomocy jednych ludzi, drugim żyje się łatwiej i bezpieczniej. O tym jak pomagać ludziom z wykorzystaniem dostępnych zasobów dyskutowali uczestnicy Ogólnopolskiego Seminarium „Rozwój społecznościowy oparty na zasobach – czyli siła relacji i współdziałania”.


Seminarium, które odbyło się w dniach 19 – 20 czerwca zgromadziło wiele osób z całej Polski zajmujących się pomocą. Kraków, Wrocław, Police, Nowy Sącz, Pruszków i Brwinów to tylko niektóre z miejscowości, których przedstawiciele wzięli udział w seminarium zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Michałowice.   

 

Wydarzenie zostało podzielone na dwie części. Pierwszego dnia uczestnicy wzięli udział w debacie i prezentacji realizowanych projektów opartych na zasobach, relacji i współdziałaniu. Prezentację najważniejszych realizacji i działań na terenie naszej gminy zaprezentowali: Iwona Radzimirska, kierownik GOPS Gminy Michałowice zwróciła szczególną uwagę na pracę wolontariuszy, którzy bezinteresownie poświęcają swój czas i pracę na rzecz innych ludzi. Elżbieta Biczyk, przewodnicząca rady przedstawiła na przykładzie Nowej Wsi jak ważnym elementem integracji mieszkańców jest również integracja międzypokoleniowa, bez której wiele działań nie mogłoby odnieść sukcesu. Natomiast wójt gminy Michałowice, Krzysztof Grabka w swoim wystąpieniu podzielił się spostrzeżeniami jako mieszkaniec i samorządowiec. Podkreśli znaczenie współdziałania zarówno między samymi mieszkańcami jak i mieszkańcami i jednostkami organizacyjnymi działającymi na terenie naszej gminy.

      

Drugiego dnia organizatorzy zaprosili uczestników na wizyty studyjne, które były doskonałą okazją do bezpośredniego zapoznania się z dobrymi praktykami łączącymi i budującymi zaangażowanie wolontariuszy i mieszkańców.

 

Goście odwiedzili bibliotekę im. M. Dąbrowskiej w Komorowie, gdzie zostały zaprezentowane projekty związane m.in. z organizacją warsztatów „Aktywnie do rozwoju”, „Pokój zagadek pani Marii”, czy „Odjazdowy Bibliotekarz”.

 

Kolejnym punktem była wizyta w Klubie Młodych Mam w Opaczy-Kolonii. To właśnie tu w naszej gminie młode i przyszłe mamy wymieniają się swoim doświadczeniem, dzięki któremu zwiększają swoje umiejętności opiekuńczo-wychowawcze. Opacz-Kolonia jest również przykładem na to jak lokalna społeczność potrafi być aktywna i zintegrowana, o czym dzień wcześniej w trakcie debaty wspominał wójt gminy Michałowice, Krzysztof Grabka, który jest mieszkańcem Opaczy-Kolonii.

 

Wśród miejsc, które odwiedzili uczestnicy seminarium były również ośrodki zlokalizowane na ternie gminy Brwinów, z którymi w ramach wymiany doświadczeń współpracuje GOPS Gminy Michałowice. Świetlica socjoterapeutyczna w Brwinowie zaprezentowała w jaki sposób udzielają wsparcia dzieciom i ich rodzinom w ramach zajęć specjalistycznych, wychowawczych, rozwijających zainteresowania, uzdolnienia i pasje. Równie interesująca była wizyta w Koszajeckim Garażu Babskim i Zielony Zakątku, gdzie mieszkańcy aktywnie spędzają czas.

 

Ogólnopolskie Seminarium „Rozwój społecznościowy oparty na zasobach – czyli siła relacji i współdziałania”, było doskonałą formą do wymiany doświadczeń, ale i również rozmów na temat potrzeb mieszkańców oraz pomysłów na ich aktywizację. Z pewnością jego uczestnicy powrócili do sowich miejscowości z solidną dawką informacji oraz równie dużą porcją energii do dalszego działania i pomagania mieszkańcom.    

 

 

Opublikowane przez: Mariusz Marcysiak

Zobacz także

Wnioski on-line

Wnioski on-line 12.07.2018 12:40

Zachęcamy do składania wniosków do dwóch programów "300+" oraz "500+" drogą elektroniczną. W tej formie można je przesyłać za pośrednictwem bankowości elektronicznej, stron internetowych: empatia.mrpips.gov.pl oraz PUE ZUS.

czytaj więcej
Spotkanie seniorów z Policją - Seniorze! Nie daj się oszukać! fot. Mariusz Marcysiak

Seniorze! Nie daj się oszukać! 02.07.2018 14:10

Choć problem jest bardzo poważny i często nagłaśniany, to równie często w mediach słyszymy o tym, jak seniorzy stają się ofiarami oszustów, którzy nierzadko wyłudzają od nich oszczędności życia.

czytaj więcej
300 zł dla ucznia - program Dobry start

300 zł dla ucznia - program "Dobry start" 14.06.2018 08:35

Od 1 lipca on-line, a od 1 sierpnia w formie papierowej rozpocznie się przyjmowanie wniosków uprawniających rodziców dzieci uczących się do otrzymania świadczenia "Dobry Start" .

czytaj więcej
Koncert Hanny Banaszak. fot. Mariusz Marcysiak

Cóż to był za koncert 31.05.2018 10:35

Choć jest gwiazdą największego formatu, do której inni artyści odnoszą się z ogromnym uznaniem, to sama o sobie mówi z wrodzoną i wdzięczną skromnością: „mało znana autorka i piosenkarka”. Hanna Banaszak, bo o niej mowa, wystąpiła w minioną niedzielę, 27 maja, z wyjątkowym koncertem w sali multimedialnej urzędu gminy.

czytaj więcej
IV Międzyprzedszkolny Konkurs Piosenki o Warszawie. fot. Mariusz Marcysiak

IV Międzyprzedszkolny Konkurs Piosenki o Warszawie 19.05.2018 16:25

Warszawa to nasza stolica, której piękna historia jest naszą wspólną własnością. To idea przyświecająca Międzyprzedszkolnemu Konkursowi Piosenki o Warszawie, który 16 maja odbył się w sali multimedialnej urzędu gminy.

czytaj więcej
Koncert Katy Carr na 100-lecie niepodległości. fot. Mariusz Marcysiak

Katy Carr 15.05.2018 09:30

W ramach obchodów „100 lat Niepodległości” w sobotę, 12 maja, w sali multimedialnej urzędu gminy z koncertem wyjątkowych pieśni wystąpiła Katy Carr.

czytaj więcej
Warsztaty animacyjne dla wolontariuszy. fot. Mariusz Marcysiak

Warsztaty animacyjne dla wolontariuszy 14.05.2018 10:10

Wolontariat bardzo często kojarzy się nam z niesieniem pomocy, ale ta pomoc może mieć różne wyrazy. Jest takie powiedzenie, że bez kogoś impreza nie może się udać. Tak właśnie jest z wolontariuszami, którzy swoim zaangażowaniem i radością sprawiają, że każde wydarzenie z ich udziałem jest doskonałe i efektowne.

czytaj więcej
Filharmonia Rodzinna K40. fot. Mariusz Marcysiak

Poranki muzyczne z Panem Gwiazdą 18.03.2018 20:55

W gminie Michałowice swoją działalność rozpoczęła Filharmonia Rodzinna K40. To świetny pomysł na zaprzyjaźnienie się z muzyką i instrumentami, a inicjatorem tego wydarzenia jest Stowarzyszenie K40.

czytaj więcej
Gala Laureatów Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej „Singing Schools” – edycja 2018. fot. Mariusz Marcysiak

Gala Laureatów Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej „Singing Schools” – edycja 2018 17.03.2018 21:55

Za nami Wielka Gala Laureatów Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej „Singing Schools”. Koncert finałowy, w którym wystąpili laureaci konkursu odbył się 17 marca, w sali multimedialnej urzędu gminy.

czytaj więcej
Podziel się z sąsiadem

Podziel się z sąsiadem 14.03.2018 14:45

Do 25 marca br. na terenie naszej gminy trwa świąteczna zbiórka żywności. Wszystkie darowane produkty zostaną przekazane osobom potrzebującym.

czytaj więcej