08.10.2021 12:45

ŚLADEM POWSTAŃCÓW – RAJD NORDIC WALKING

110
Pod hasłem „Łącząc pokolenia” przeszedł rajd nordic walking z Reguł do Pęcic.

2 sierpnia 1944 roku, dowódca IV Obwodu AK Ochota ppłk Mieczysław Sokołowski pseud. „Grzymała” podjął dramatyczną decyzję o wyprowadzeniu żołnierzy ze stolicy do podwarszawskich lasów, gdzie siły powstańcze miały zostać dozbrojone i powrócić do walczącej Warszawy. 77 lat temu kolejka WKD przetransportowała do Reguł około 700 powstańców, gdzie nastąpiło przeformowanie i część słabo uzbrojonych żołnierzy i cywilów ruszyła w kierunku Pęcic. To zaledwie około 2 km, jednak pod względem operacyjnym, uwarunkowania terenu nie były korzystne. Otwarty i podmokły teren stwarzał okupantom dogodne warunki obserwacji i ostrzału, a historia pokazała, że pęcickie pola stały świadkiem bohaterskich, ale i dramatycznych wydarzeń.

W hołdzie bohaterom, 2 października, w 77 rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego uczestnicy rajdu nordic walking przeszli śladem powstańców z Reguł do Pęcic. To już kolejna inicjatywa w naszej gminie, która uczciła wydarzenia ’44 i oddała cześć bohaterom walk o niepodległą ojczyznę. Rajd, a właściwie marsz sportowo-historyczny, którego opiekunkami były panie: Katarzyna Kabala – instruktora Polskiej Federacji Nordic Walking oraz Elżbieta Gąsior i Beata Wiszniewska – nauczycielki ZSP w Nowej Wsi, a także organizatorki Rajdu Pęcickiego młodzieży, który już od 18 lat odbywa się w naszej gminie.

Sobotni poranek, mimo kapryśnej pogody zgromadził na parkingu przed Urzędem Gminy blisko 50 osób, skąd rozpoczął się rajd. Krótka rozgrzewka i od razu miła niespodzianka dla wszystkich uczestników marszu. Był nią tomik „…Ci, co zginęli w walce…”, w którym znalazł się zbiór prac plastycznych i literackich uczniów szkół gminy Michałowice, biorących udział w corocznym konkursie towarzyszącym obchodom rocznicowym bitwy pod Pęcicami i Rajdu Pęcickiego.

Stacja kolejki WKD w Regułach, stąd wyruszyli powstańcy, a ich śladem nordic walkerzy. Trasa rajdu została tak zaplanowana, żeby uczestnicy mogli poznać świadectwo prawdy Orląt Pęcickich. Nordic walkerzy odwiedzili pola wzdłuż Raszynki, cmentarz z okresu I wojny światowej, park okalający pałac w Pęcicach, w którego piwnicach Niemcy torturowali i zabijali powstańców walczących w Pęcickim boju. Jednak najważniejszym punktem tego wydarzenia było oddanie hołdu bohaterom przed Pomnikiem Mauzoleum. W miejscu, gdzie spoczywa 91 poległych powstańców m.in. z batalionu „Zośka” i plutonu IV Obwodu Armii Krajowej.

 

 

Opublikowany przez: Mariusz Marcysiak
Podobne tematy: Rajd Pęcicki, nordic walking

Zobacz także