Spotkanie autorskie z Igorem Strojeckim

29.05.2017 12:35     65

Ludzie odważni docierają na krańce świata, a my wiemy, że coś leży za horyzontem. Ale to dzięki tym, którzy są dość wytrwali, żeby ten świat dokumentować, wiemy też, jaki ten świat jest, możemy zrozumieć go lepiej.
Martyna Wojciechowska


19 maja w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie to szczególny dzień. Właśnie tego dnia w 1965 roku zmarła patronka biblioteki.

Co roku biblioteka organizuje spotkania i koncerty, aby choć przez chwilę można było powspominać pisarkę.

 

W tym roku w pomieszczeniach biblioteki odbyło się spotkanie poświęcone wyjątkowej postaci, urodzonemu w 1849 roku podróżnikowi i fotografowi, który na swoich fotografiach udokumentował niezwykłą podróż po XIX wiecznej Azji środkowej. Leon Barszczewski bo o Nim mowa, urodził się w Warszawie, a dzieciństwo spędził w Guberni Chersońskiej na Ukrainie. Po ukończeniu szkoły o profilu wojskowym wstąpił do armii carskiej. 

W latach 1876–1897 służył w batalionie w Samarkandzie. Był to czas, w którym odbywał wyprawy o znaczeniu militarnym i badawczym. Dotarł do dorzecza Zerawszanu, Amu-darii, Fan-darii, Iskander-darii, Góry Hisarskie, Zerawszańskie, Tien-szan, lodowce Pamiru  i Mazar-i-Szarif.  W czasie podróży Barszczewski prowadził badania botaniczne i zoologiczne, skutkiem czego było odkrycie licznych ziół i kamieni szlachetnych. Podróżnik opisywał też życie i kulturę poznanych ludów ich codzienność, obrzędy, wierzenia i muzykę, wszystko dokumentując na fotografiach. Za swoje prace został nagrodzony medalami w Paryżu i Warszawie.
O Barszczewskim i jego niecodziennej podróży, opowiadał nam Pan Igor Strojecki, publicysta, varsavianista i pasjonat geanalogii, który przez przeszło trzydzieści lat prowadził badania dotyczące życia swojego przodka. Badania opierał na podstawie notatek samego podróżnika, artykułów publikowanych w prasie oraz wspomnień jego córki, Jadwigi Barszczewskiej‑Michałowskiej. Swoją pracę opisał w książce pt. Utracony świat. Podróże Leona Barszczewskiego po XIX-wiecznej Azji Środkowej, która jest dostępna do wypożyczania w bibliotece.

 

Serdecznie dziękujemy za spotkanie i zapraszamy na kolejne.

www.biblioteka-komorow.pl

Opublikowane przez: Biblioteka w Komorowie

Zobacz także

Mała Książka - Wielki Człowiek. Trzylatki

Mała Książka - Wielki Człowiek. Trzylatki 06.08.2018 08:10

Biblioteka w Komorowie znalazła się w gronie 3000 bibliotek gdzie od września na maluchy czekać będą Wyprawki Czytelnicze oraz Karty Małego Czytelnika.

czytaj więcej
O maluchach w bibliotece. fot. Mariusz Marcysiak

O maluchach w bibliotece 02.07.2018 14:55

Czy biblioteka to dobre miejsce dla maluchów? Jeśli ktoś miał wątpliwości to mógł zajrzeć na jedno z sześciu spotkań, które od kwietnia do czerwca odbywały się w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie.

czytaj więcej
Dziś dzień bibliotek i bibliotekarzy

Dziś dzień bibliotek i bibliotekarzy 08.05.2018 09:55

Z tej okazji osobom pracującym w gminnych bibliotekach życzymy dużo zdrowia, pozytywnej energii oraz satysfakcji z każdej chwili spędzonej z czytelnikami. Niech książek i miłośników lektury wciąż Wam przybywa, a realizowane przez Was projekty przyciągają jak największą liczbę uczestników.

czytaj więcej
Gorące spotkanie na temat zimnej części świata

Gorące spotkanie na temat zimnej części świata 22.02.2018 08:55

Za nami fantastyczne spotkanie z Piotrem Horzelą (podróżnikiem, leśnikiem i fotografem), który swoimi opowieściami przeniósł gości komorowskiej biblioteki do krainy lodowców, pingwinów i słoni morskich - na Antarktykę.

czytaj więcej
Ferie w komorowskiej bibliotece

Ferie w komorowskiej bibliotece Data wydarzenia: 15.01.2018

Jeśli nie wyjeżdżasz podczas ferii szkolnych zamiast siedzieć w domu weź siostrę, brata, kolegę, koleżankę, babcię, dziadka, rodziców, opiekunów lub kogo tam chcesz... zapraszamy do biblioteki w Komorowie na niezłą zabawę :-)

czytaj więcej
paczka literacka

Sięgnij po... Paczkę Literacką 25.08.2017 12:30

Biblioteka w Komorowie niebawem otrzyma Paczkę Literacką.

Do zbiorów biblioteki trafi 21 książek oraz 2 audiobooki Wydawnictwa Agora, które przekaże Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Przesyłki trafią do blisko 500 instytucji w całym kraju.

czytaj więcej
Atrakcje NOCY BIBLIOTEK w Komorowie już za nami

Atrakcje NOCY BIBLIOTEK w Komorowie już za nami 05.06.2017 15:30

W sobotnie popołudnie, 3 czerwca, w słonecznej oprawie w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie odbyła się III Ogólnopolska Noc Bibliotek. Hasło przewodnie nocy brzmiało: czytanie porusza! a atrakcje przygotowane przez bibliotekę dla przybyłych już od godz. 15:00 potwierdziły je w 100%.

czytaj więcej
Pokój zagadek Pani Marii

Pierwszy escape room w naszej gminie: Pokój zagadek Pani Marii 30.05.2017 08:35

Gminna Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Michałowice oraz Fundacja Edukacji Międzykulturowej, kolejny raz postanowiły połączyć swoje siły i stworzyć pierwszy Escape Room w gminie Michałowice!!

czytaj więcej
70. lecie biblioteki w Komorowie. foto: bz

70. lecie biblioteki w Komorowie 12.12.2016 10:10

Książka i możność czytania to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji – słowa Marii Dąbrowskiej były mottem uroczystości z okazji 70 rocznicy powstania Gminnej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie. W obchodach wziął udział Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice i wielu mieszkańców Komorowa, Granicy i miejscowości sąsiedzkich – wiernych czytelników komorowskiej biblioteki.

czytaj więcej
Piknik na jedwabnym szlaku – biblioteka w Komorowie

Piknik w komorowskiej bibliotece 11.07.2016 13:30

W sobotę, 9 lipca, odbył się w komorowskiej bibliotece piknik „Na jedwabnym szlaku”. Organizatorzy przygotowali wspaniałe atrakcje, uczestniczyło w nim wielu mieszkańców Komorowa i miejscowości sąsiednich.


czytaj więcej