25.02.2019 13:45

Spotkanie autorskie z Wojciechem Chmielarzem

63
Jednym z najpopularniejszych gatunków literackich wśród czytelników gminnych bibliotek są powieści kryminalne. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniu mieszkańców naszej gminy, Biblioteka Gminna w Michałowicach Filia w Nowej Wsi zaprosiła na spotkanie autorskie jednego z autorów tego gatunku.

Wojciech Chmielarz, bo o nim mowa, jest autorem takich powieści jak: „Podpalacz”, „Farma lalek”, „Osiedle marzeń”, „Wampir”, „Przejęcie”, „Zombie”, „Cienie” i „Żmijowisko”. Ta ostatnia powieść została wydana w maju ubiegłego roku przez Wydawnictwo Marginesy i opowiada o rodzinie, która staje naprzeciw trudom przekraczającym ludzką wyobraźnię.

Spotkanie odbyło się w piątek, 22 lutego i zgromadziło wielu pasjonatów tego gatunku literatury, pragnących poznać zarówno samego autora, jak i historie związane z powstawaniem jego prac.

Bez wątpienia na rynku kryminałów dominują autorzy z Ameryki Północnej i Skandynawii, ale polscy pisarze zyskują coraz większą uwagę. Wśród nich jest również bohater piątkowego spotkania w Nowej Wsi, które poprowadziła kierownik filii, Sylwia Łapińska. W jego trakcie czytelnicy mogli się dowiedzieć, jak powstaje powieść kryminalna, czy inspiruje się autor i jakie zależności występują pomiędzy nim, a bohaterem powieści.

Pisanie powieści kryminalnej wymaga pewnego przygotowania. Opracowania planu, który staję się podstawą do pisania i który, jak pokazuje życie - jest często zmieniany tak, aby powieść stawała się jak najbardziej ciekawa i intrygująca, bo tylko tak można zainteresować czytelnika, żeby sięgnął po książkę. Oczywiście pisarz, jak każdy artysta jest bardzo wrażliwy, dlatego też pierwszym czytelnikiem twórczości Wojciecha Chmielarza jest jego żona, która wspiera go w jego twórczości.   

Literatura kryminalna w życiu Wojciecha Chmielarza jest obecna od bardzo wielu lat i choć po inspiracje sięga do prawdziwych historii, to stara się ich nie przekładać jeden do jednego. Autor uważa się za twórcę literatury rozrywkowej i niestosownym byłoby przenoszenie prawdziwych historii, które bardzo często są czyjąś prawdziwą tragedią. Dlatego też nie można z nich robić rozrywki. Tak samo czymś nagannym jest sympatia, jaką autor darzy swojego bohatera. Takie zachowanie prowadzi do nudy, ponieważ bohaterowi wszystko się udaje i staje się wspaniałą postacią.  

Jak pokazało piątkowe spotkanie z Wojciechem Chmielarzem, polska literatura kryminalna cieszy się dużym zainteresowaniem wśród czytelników, którzy sięgają po książkę ciekawą, pełną zwrotów akcji i zawiłych intryg wychodzących poza przyjęte konwencje.  

 

 

Podobne tematy: Biblioteka w Nowej Wsi

Zobacz także