11.03.2012 00:00

Stołeczne występy zespołów wokalnych gminy Michałowice

64
10 marca, w Domu Kultury „Niedźwiadek” w Ursusie, na literacko-muzycznym spotkaniu biesiadnym pt. „Baby ładne”, zorganizowanym przez Klub Seniora „Wesoła Chata” wystąpiły zespoły wokalne z gminy Michałowice: z osiedla Michałowice „Michałowiczanka” oraz z Opaczy Kolonii „Czerwone Korale”.
„Czerwone Korale” wykonały kilkanaście utworów: pieśni i piosenki ludowe z różnych regionów Polski, w tym trzy z okolic Żywca w góralskiej gwarze, jedną po czesku, piosenkę Kayah, opartą na folklorze serbsko-morawskim oraz przeboje. Nie zabrakło ballady „Hej, sokoły” i ułana co pukał w „okieneczko” („Hej z góry z góry jadą Mazury”), a utworem podsumowującym występ „Czerwonych Korali” była piosenka z repertuaru Maryli Rodowicz „Ech, mała” („nie szalej”).

Zespół wokalny „Michałowiczanka”, pod kierunkiem Piotra Gwiazdeckiego, zaśpiewał m.in. piękną pieśń „Polskie kwiaty”, (w aranżacji Gwiazdeckiego na gitarę - Gwiazdecki i akordeon - Tadeusz Jasiński) oraz tradycyjne pieśni i piosenki. Ciekawym wydarzeniem artystycznym okazało się wykonanie melodii do kanonu „Panie Janie”, z nowym tekstem, ułożonym przez członków chóru: „Drogie panie, drogie panie dziś wasz dzień. Dziś śpiewają wam panowie”. „Dziś nasz dzień, dziś nasz dzień. Dziś śpiewają nam panowie”.

Do wspólnej muzyczno-literackiej biesiady zespoły wokalne zaprosiła Zofia Staśkiewicz, która prowadzi Klub Seniora „Wesoła Chata”. To ona była wodzirejem spotkania. Wystąpiła także w części artystycznej, wygłaszając, własnego autorstwa, rymowany pamflet przyprawiony dużą ilością humoru.

* * *
- Jak powiedziała Renata Włodarek prowadząca „Czerwone Korale”: - Obchodzimy właśnie drugą rocznicę powstania. Po raz pierwszy wystąpiliśmy z okazji Dnia Kobiet w 2010 r., dokładnie 7 marca. Dzisiejszy występ jest naszym pierwszy poza gminą Michałowice. Przyznaję, iż byłam z tego powodu nieco zestresowana. Chórzyści na próbach pracują z ogromnym sercem. Zdarza się, że na próbę przychodzę zmęczona, niekiedy z bólem głowy, a wychodzę jak na skrzydłach. Członkowie chóru dają mi swoją energię.
Autor: Stanisław Szałapak
Opublikowany przez: Stanisław Szałapak